/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F4fc7a6bab75e0d18c4e9ae69730293b9.jpg)
Австралійські ящірки носять секретну кольчугу, яку раніше не помічали: де вони її ховають
У новому дослідженні вчені виявили, що австралійські ящірки того ж роду, що й комодський варан, носять секретну кісткову кольчугу. Вчені не помічали її раніше, оскільки тварини ховають броню під шкірою.
Варанчики (спільнота кількох австралійських видів) — не єдині варани з цією цікавою адаптацією. Нове масштабне дослідження показує, що десятки видів варанів насправді мають приховані остеодерми — крихітні кістки, здатні виконувати безліч функцій — від захисної броні до терморегуляції, пише Science Alert.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Броня австралійських ящірок
За словами співавтора дослідження, біолога-еволюціоніста Роя Ебеля з Дослідницького інституту музеїв Вікторії та Австралійського національного університету в Австралії, самі по собі остеодерми — не нове відкриття. Але вони все ще погано вивчені й каталогізовані. Про наявність подібних кісткових структур вже відомо у крокодилів, ящірок, жаб, комодських варанів, а також деяких ссавців. Однак виявлення цих структур у цього виду стало несподіванкою для вчених.
Під час дослідження вчені виявили остеодерми у 29 видів австрало-папуаських варанів, які раніше не були описані вченими. Таке відкриття ознаменувало п'ятикратне збільшення числа відомих випадків серед варанів.
Під час дослідження було проведено перепис: загалом було вивчено понад 2000 екземплярів, що зберігаються в музеях у всьому світі, зокрема в музеї Вікторії в Австралії, Музеї природничої історії Флориди та Музеї природничої історії Берліна в Німеччині.
Навіщо ящірки носять кольчуги?
Кісткові структури приховані під шкірою тварин, а тому команда використовувала неінвазивне мікро-КТ-сканування. Результати свідчать про те, що до половини всіх видів ящірок насправді можуть мати остеодерми.
Відкриття також порушує деякі питання. Наприклад, очевидна причина, через яку в них могли розвинутися кісткові структури — захист, але розподіл остеодерм не завжди однаковий. Вчені виявили, що тіла деяких ящірок вкриті бронею від носа до кінчика хвоста, у деяких вона товстіша на голові та шиї, в той час, як в інших остеодерми зустрічаються лише на хвості.
Передбачається, що остеодерми також можуть виконувати й інші функції, наприклад:
- секвестрація кальцію;
- рухливість;
- терморегуляція.
За словами іншого співавтора дослідження, герпетолога Джейн Мелвілл, усі ці дані перевертають усе, що ми знали про еволюцію рептилій. Ба більше, відкриття вказує на те, що шкірні кістки, ймовірно, еволюціонували у відповідь на тиск навколишнього середовища, коли ящірки адаптувалися до суворих ландшафтів Австралії.
Раніше Фокус писав про найдивнішу ящірку у світі: вчені відкрили новий вид і він не схожий ні на що інше.
