В Італії археологи виявили недоторкану етруську гробницю віком 2600 років
В Італії археологи виявили недоторкану етруську гробницю віком 2600 років

В Італії археологи виявили недоторкану етруську гробницю віком 2600 років

В Італії археологи виявили недоторкану етруську гробницю віком 2600 років

Дослідники знайшли понад 100 різних артефактів.

Археологічна команда під керівництвом доктора філософії Давіде Зорі з Університету Бейлора, головного дослідника Археологічного дослідницького проєкту Сан-Джуліано (San Giuliano Archaeological Research Project, SGARP), знайшла рідкісну, неушкоджену етруську камерну гробницю, передає LiveScience. Це відкриття вважається одним із найбільш знакових за останні десятиліття для вивчення доримської цивілізації, повідомляють в Університеті Бейлора. Запечатану гробницю, вік якої оцінюють приблизно у 2600 років, виявили в районі Сан-Джуліано, що приблизно за 70 кілометрів на північний захід від Риму. 

Камера поховання вирізьблена в камені у формі невеликого будинку та містить рештки чотирьох осіб, що лежать на кам’яних ложах. Навколо поховань дослідники зафіксували понад 100 артефактів – зокрема кераміку, бронзові прикраси, срібні шпильки для волосся та предмети озброєння. Попередні результати аналізу вказують, що ймовірно йдеться про дві пари чоловіка й жінки, однак для остаточного висновку потрібні подальші дослідження.

В Італії археологи виявили недоторкану етруську гробницю віком 2600 років - Фото 1

Знахідка стала винятковою на тлі того, що решта понад 600 етруських гробниць, зафіксованих у цьому регіоні з 2016 року в рамках SGARP, були розграбовані ще у давнину або в пізніші століття. Ця гробниця перша, яка збереглася у незайманому стані та повноцінно досліджується із застосуванням сучасних археологічних методик.

На думку археологів, відкриття може суттєво розширити уявлення про поховальні практики етрусків, а також про соціальні та релігійні уявлення цієї доримської цивілізації. Як заявив Давіде Зорі, “це унікальна можливість вивчити вірування та похоронні традиції цієї захопливої доримської культури”.

Археологічні особливості гробниці також мають наукову цінність для вивчення змін у культурних практиках етрусків, які домінували в центральній Італії впродовж VII–VI століть до нашої ери, ще до піднесення Римської республіки. Етрурія, як називалася ця територія в давнину, поступово була асимільована Римом у результаті низки війн і повністю увійшла до складу Римської держави у I столітті до нашої ери.

Один зі студентів-дослідників, Кендалл Петерсон, який брав участь у розкопках, зазначив, що бути частиною команди, яка знайшла нерозграбовану етруську гробницю, – рідкісна можливість навіть для досвідчених археологів. За його словами, знахідка викликала глибоке захоплення не лише серед науковців, а й серед мешканців міста Барбарано, неподалік якого тривали розкопки.

Роботи з розкриття поховальної камери завершені, але дослідження решток та артефактів, знайдених у гробниці, ще триває. Команда SGARP планує провести низку лабораторних аналізів, зокрема антропологічну експертизу останків, датування кераміки та мікроскопічні дослідження прикрас і предметів побуту.

“Команда SGARP завершила розкопки гробниці, але вивчення та аналіз археологічних даних, отриманих завдяки цьому неймовірному відкриттю, тільки починається”, – пише Зорі.

Нещодавно археологи виявили в Туреччині унікальну римську віллу IV століття нашої ери з декоративним ставком і збереженими фресками. Об’єкт, знайдений на території античного міста Триполіс у провінції Денізлі, мав площу понад 1500 квадратних метрів і містив низку приміщень, у тому числі зали для прийомів, галереї та рідкісний ставок для розведення прісноводної риби. Археологи відзначили високий рівень збереження фресок, виконаних у римському стилі, що дає можливість реконструювати побут елітних мешканців Анатолії пізньої античності.

Джерело матеріала
loader
loader