/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F68%2F21b48b23dd98349f41d317825576c34c.jpg)
Науковець: Сарана рухається за вітром, боротися з нею дуже важко
Науковець: Сарана рухається за вітром, боротися з нею дуже важко
Сарана цього року набула такого розповсюдження через зниження обробки орних земель на півдні України у зв’язку з війною.
Таку думку висловив ентомолог Михайло Муленко у коментарі Telegram-каналу «Труха».
«У нас йде війна, і великі площі орних земель зараз не обробляються. На них раніше були посіви злакових рослин, а станом на зараз кілька років ці землі не бачили обробки — ані механічної, ані хімічної. Це призвело до того, що представники родини саранових там активно розвивались, були комфортні умови», — пояснив науковець.
Він зазначив, що з накладанням кліматичних чинників (посушливе літо) склались умови для створення мігруючих зграй сарани.
Михайло Муленко пояснив, що ці зграї, які формуються з кількох мільйонів особин, здатні перелітати на відстань до 20 км/добу залежно від напрямку вітру.
«Хоч комахи й активно літають, але вони підконтрольні цим повітряним масам. Куди буде дути вітер, туди сарана буде переміщуватись», — зазначив він.
І додав, що з Херсонщині за вітром сарана прийшла на Запоріжжя, а далі, ймовірно, переміститься на Дніпропетровщину — до Дніпра та Нікополя. Також Полтавщина та Кропивницький у зоні ризику. Він зауважив, що на Одещинні та Миколаївщині спалахи розвитку сарани відбуваються кожні 5 років.
Боротьба з сараною на сільгоспземлях, як додає науковець, це тривалий процес.
«Боротися з нею дуже важко, і це довгий процес. Він включає регуляцію чисельності завчасно. Це механічна обробка ґрунту для того, щоб взимку яйця вимерзали», — сказав Михайло Муленко, зазначивши, що багаторічні обробки ЗЗР сільгоспземель також сприяють зниженню популяції комах, а безконтрольні обробки інсектицидами, які зараз відбуваються серед населення, більше шкодять запилювачам та іншим корисним комахам.
Він уточнив, що регуляція чисельності у дикій природі відбувається переважно завдяки комахоїдним птахам.

