У The Washington Post розповіли, як Європа куплятиме зброю для України у США
У The Washington Post розповіли, як Європа куплятиме зброю для України у США

У The Washington Post розповіли, як Європа куплятиме зброю для України у США

У The Washington Post розповіли, як Європа куплятиме зброю для України у США

Низка країн, готових платити, мають свої побоювання щодо нового плану.

Цьогоріч Німеччина внесла зміни до Конституції, щоб мати змогу позичати сотні мільярдів євро на зброю, зокрема для України, а Норвегія має нафтове багатство для придбання ППО. Також про фінансування зброї для Києва говорять інші європейські країни, але вони досі не впевнені, як її оплачуватимуть, йдеться у статті The Washington Post.

Після згоди президента Дональда Трампа постачати зброю Україні коштом Європи тривають складні переговори про те, які типи обладнання можуть надати та за які гроші. Для початку, за словами чиновників, треба придбати зброї на близько 10 мільярдів доларів.

Європа хоче скористатися планом, за яким Білий дім дозволить країнам передавати наявну зброю Україні, а потім купувати заміну. Вашингтон також може перенаправити поставки з інших країн та продати їх для реекспорту в Україну. Зараз увага зосереджена на системах ППО Patriot та ракетах-перехоплювачах. 

Новий німецький уряд схвалив план витрат, який послаблює традиційно суворі обмеження федерального боргу. Берлін зможе витратити на оборону та інфраструктуру до трильйона доларів протягом наступного десятиліття. Також Норвегія, яка має найбільший у світі суверенний фонд добробуту, запропонувала допомогти оплатити систему Patriot збільшила свою обіцянку допомоги Україні до 7,8 мільярда доларів на 2025 рік.

Інші країни, зокрема Данія, Швеція, Фінляндія, Британія, Нідерланди та Канада, готові зробити свій внесок. За словами генсека НАТО Марка Рютте, багато столиць чекають на розробку планів. Проте журналісти вказують, що навіть країни, які готові платити, мають свої побоювання. Так, прем'єр Норвегії Йонас Гар Стьоре заявив, що європейським союзникам потрібна додаткова інформація від США про те, як швидко вони можуть замінити передані системи. Водночас Британія не оголосила про жодні плани щодо придбання ракет Patriot для України. 

"Щоб заохотити союзників шукати гроші, НАТО вважатиме військову допомогу, надану Україні, сприянням виконанню нового зобов'язання союзників збільшити щорічні військові витрати до 5 відсотків валового внутрішнього продукту, чого вимагав Трамп", — йдеться у матеріалі.

Одна батарея Patriot може коштувати понад мільярд доларів, а  одна ракета-перехоплювач — майже 4 мільйона. Важливим питанням є й те,  звідки візьмуться ці системи. Прихильники України місяцями вагалися відмовитися від своїх систем, а чиновники кажуть, що це може залишити їх незахищеними, і вказують на відставання у виробництві.

Рішення Трампа активізувало переговори, але останні домовленості не вирішують цю проблему. Країна, яка пожертвує Patriot може отримати пріоритет або вигіднішу угоду щодо заміни. Інші постачання можуть включати радіолокаційні та системи глушіння, БПЛА-перехоплювачі та артилерію, кажуть джерела журналістів.

Минулого тижня відбулась віртуальна зустріч міністрів оборони Європи, глави Пентагону Піта Гегсета та головнокомандувачем НАТО генералом Алексуса Гринкевича, вони обговорювали цей план. Він значно перевершує низькі очікування Європи від адміністрації, яка ненадовго призупинила постачання зброї Україні. Проте домовленості все одно зводяться до того, що Вашингтон погодиться продавати зброю Європі.

Посол США в НАТО Метью Вітакер заявив, що роль Вашингтона у новому плані полягає у пошуку запасів, "які є в нашому розпорядженні та в нашій оборонній промисловості, а також у визначенні пріоритетів та наданні їх для оборони України". Проте головна дипломатка ЄС Кая Каллас каже, що вітає рішення Штатів, але цього "недостатньо".

"Ми хотіли б, щоб США розділили тягар. Якщо ви обіцяєте надати зброю, але кажете, що хтось інший за неї заплатить, це насправді не ви даєте її, чи не так?", — заявила вона.

Цьогоріч Європа виділяє понад 40 мільярдів доларів на зброю для України, що майже компенсує частку США. Проте у довгостроковій перспективі європейці, що далі знаходити гроші буде важко, особливо враховуючи, що країни виділяють більші суми на власні оборонні потреби. ЄС запровадив позики та послабив правила дефіциту, щоб спонукати країни, які стикаються з високим боргом та низьким зростанням, витрачати сотні мільярдів на оборону.

"Європейські чиновники кажуть, що вони можуть компенсувати фінансування США, але не можуть легко замінити критично важливі можливості, такі як протиповітряна оборона", — вказують журналісти.

Рейчел Еллехуус, директорка лондонського Королівського інституту об’єднаних служб та ексрадниця США у НАТО вважає, що новий план закупівлі озброєння може бути "багато в чому поверненням до статус-кво, як все було до приходу Трампа до влади".

"Лише кілька місяців тому здавалося, що ми опинимося в ситуації, коли США навіть не продаватимуть продукцію європейським країнам чи українцям. Навіть якщо це більш меркантильний підхід, адміністрація Трампа сигналізує, що вони відкриті для угод", — каже вона.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україні треба знайти гроші на 10 систем ППО Patriot. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив що Берлін "сприятиме наданню" п’яти систем.

Також вказується, що Київ потребує зброї великої дальності для ударів по території Росії, хоча Берлін каже, що не постачатиме крилаті ракети Taurus. Дипломати НАТО не виключають можливості надання США таких ракет, хоча Трамп заявив, що він "не прагне цього зробити".

ZN.UA вирішило з’ясувати, де партнери можуть знайти такі необхідні Україні системи ППО, й отримало низку підказок, що можуть прояснити це питання. Всі деталі — в статті Віталія Кононученка "17 "Петріотів" Трампа. Де союзники можуть взяти системи ППО для України?".

Джерело матеріала
loader
loader