/https%3A%2F%2Fimg.tsn.ua%2Fcached%2F1558543980%2Ftsn-e3716eb1c55ff650a9da4a193f7b6ebf%2Fthumbs%2F550xX%2F38%2F0b%2Fc6a2607ebfbef578cac5c1fc5c030b38.jpeg)
"Їх душили, катували за допомогою струму". Родичі заручників Кремля звернулися до Зеленського
Родичі заручників Кремля, які перебувають на території Росії, в окупованому Криму та на Донбасі, а також правозахисники звернулися до президента України Володимира Зеленського з проханням допомогти у звільненні заручників.
"У своєму зверненні до народу України Ви наголосили, що питання звільнення політв’язнів та військовополонених – в пріоритеті у Вас, як майбутнього президента України.
Це означає, що держава не припинить, і навіть посилить свою участь у процесах звільнення українських заручників Кремля.
Висловлюємо щиру вдячність за увагу до долі наших рідних та закликаємо Вас зробити все можливе, аби шанс налагодити перемовини з Російською Федерацією не був втрачений, а ми дочекалися повернення наших рідних", - ідеться у зверненні.
Під зверненням підписалися Об’єднання родичів політв’язнів Кремля, Організація родичів полонених ОРДЛО "Звільнення з полону", Медійна Ініціатива за права людини, Ukrainian Legal Advisory Group, Кримська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Всеукраїнська правозахисна організація "Юридична Сотня", Центр прав людини ZMINA, КримSOS.
"Приблизно 100 українських громадян стали жертвами переслідувань та незаконних ув’язнень на території Криму (після окупації), території Російської Федерації та навіть Білорусі.
Українців заарештовують за сфабрикованими справами, звинувачують у тероризмі, організації диверсій у Криму, шпигунстві та інших злочинах", - говориться у зверненні.
Серед заручників називають Олега Сенцова, Володимира Балуха, Миколу Карпюка, Станіслава Клиха, Євгена Панова, Павла Гриба та багатьох інших.
"Метою цих переслідувань є залякування громадян України, антиукраїнська пропаганда в Росії та світі, спроби нівелювати проукраїнські настрої в Криму та, виправдовуючи акти агресії, окупацію Криму, продемонструвати кримчанам начебто існуючу небезпеку з боку України та українських громадян, нав’язати думки про начебто спроби українських спецслужб здійснювати терористичні акти з метою помсти.
Окупаційна влада Криму хоче створити ілюзію, що безпека кримчан можлива лише в умовах приналежності Криму до Росії.
Наші рідні стали жертвами російської системи лише тому, що вони українці.
Їх справи сфабрикували, а російська пропаганда проголосила їх українськими терористами, диверсантами, шпигунами", - ідеться в заяві.
Нагадується, що за ці роки "вдалося заручитися підтримкою США, Європейського союзу, Великої Британії, Туреччини, таких організацій як ООН, ОБСЄ, ПАРЄ, Європарламент, але навіть увага до проблеми і вимоги цих країн та організацій не змусили Російську Федерацію звільнити незаконно ув’язнених українських громадян.
Наші рідні піддавалися жорстоким тортурам на окупованих територіях України та в Росії: їх душили, катували за допомогою електричного струму, здійснювали інші форми жорстокого насилля".
Також нагадують про щонайменше 119 українських військових та цивільних, яких бойовики утримують на окупованій території Донбасу.
"На жаль, в Україні, на фоні майже повної відсутності інституційної пам’яті, кадри досі вирішують якщо не все, то багато що.
І очевидним є вакуум у питанні звільнення заручників і в’язнів, який сформував відхід від влади попередньої команди.
Саме тому ми, родини заручників і в’язнів Кремля та правозахисні організації, оприлюднюємо це звернення саме зараз.
За повідомленням офіційного сайту президента України, "Володимир Зеленський запропонував провести окрему розмову з представниками команди попереднього глави держави з цього питання".
Ми звертаємося до Володимира Зеленського із закликом враховувати в кадровій та іншій політиці, спрямованої на звільнення незаконно утримуваних осіб, не лише думку та досвід колишніх урядовців, а й родин незаконно утримуваних осіб та громадських організацій, які займаються відповідною проблематикою вже протягом 5 років", - говориться у зверненні.
Зеленського просять підтримати запропоновані дії, які мають сприяти звільненню заручників:.
– запровадити посаду Уповноваженого президента з питань звільнення заручників Кремля;.
– створити координаційну раду з питань звільнення заручників при Адміністрації президента;.
– публічно підтримати законопроект "Про правовий статус і соціальні гарантії осіб, які незаконно позбавлені волі, заручники, або засуджені на тимчасово окупованих територіях України та за її межами" який встановлює статус заручника та гарантує державну підтримку заручникам і їхнім родинам;.
– сприяти удосконаленню санкційної політики України відносно Росії та її громадян, які причетні до незаконного ув’язнення, катувань та інших форм переслідувань заручників Кремля;.
– підтримати міжнародні санкції, а також просування на рівні ЄС ухвалення EU Global Human Rights Act для створення тиску на російських високопосадовців, які керують репресивною системою утисків прав та свобод, направленою проти українських громадян;.
– публічно підтримати законопроект №9438 про зміни до Кримінального кодексу України, який встановлює відповідальність за злочини проти людяності, а також приводить положення щодо воєнних злочинів у відповідність до міжнародного права.
"Ми, родичі "заручників Кремля", що стали жертвами агресивної політики Росії, правозахисники, просимо Вас допомогти нам протистояти нахабному і повсюдному порушенню базових прав людини, яке демонструє Росія.
Змусити Росію припинити вести війну проти наших рідних та відпустити їх додому", - ідеться в зверненні.

