Україна могла отримати набагато більш вигідні кредитні умови на зовнішніх ринках, якщо б в уряді були досвідчені професіонали. Нинішня ж влада переплутала пріоритети у спілкуванні з кредиторами. Про це заявив співголова партії "Опозиційна платформа – За життя" Юрій Бойко в ефірі телеканалу "Інтер", коментуючи програму з МВФ, підписану Україною.
Політик нагадав, що в 2010 році українська влада відмовилася від програми МВФ, який зажадав збільшити комунальні тарифи.
"Я у свій час сам проводив переговори з МВФ у 2010 році, і ми відмовилися від цієї програми, тому що вони вимагали збільшити тарифи на 30%. Ми підрахували, що це призведе до заборгованості у людей – і відмовилися від неї. І нічого – вижили", – нагадав опозиційний політик.
"Тих грошей, які нам дають зараз умовах stand by (9 червня Рада директорів МВФ схвалила нову 18-місячну програму stand by для України в розмірі 5 млрд дол., а 11 червня офіційний текст Меморандуму про економічну та фінансову політику опублікований на ресурси МВФ, НБУ і Мінфіну, – ред.) вистачає лише на те, щоб віддати борги, які вже є у країни", – заявив Юрій Бойко.
Політик нагадав, що в минулому році третина видатків бюджету пішла на виплату боргів. Тому Україні простіше було б звернутися до МВФ по програмі екстреного фінансування, яку отримали майже 60 країн, – і перенести виплату зовнішніх боргів не з МВФ, а з власниками облігацій. В такому випадку ресурси залишилися б в країні, а ми додатково отримали б близько 3 млрд дол. як країна-партнер МВФ щодо екстреного фінансування, і перенесли б виплату приблизно 143 млрд грн, які повинні за обслуговування держборгу.
"Цих грошей вистачило б на підтримку бюджету, інфраструктури і медиків, пенсіонерів і всіх тих, кого дійсно має підтримати держава. Це наша позиція і вона не змінилася. Але український уряд просто перепутало пріоритети і погналося тільки за кредитами. Так не можна", – підкреслив парламентарій.
Турбують співголови фракції опозиціонерів і умови, на яких влада підписала Меморандум.
"У Меморандумі є кілька унікальних пунктів, які ніколи б не підписав ніхто з досвідчених державних управлінців. Наприклад, погодилися на продовження медреформи Супрун і підписали пункт, що керівництво Нацбанку не може змінитися. Це означає, що Нацбанком у нас керує не держава, а МВФ? У Меморандумі є пункти, які прямо свідчать, що за ці гроші віддали країну під зовнішнє управління", – підкреслив він.
Юрій Бойко вважає, що Меморандум з МВФ є єдиною програмою нинішнього неспроможного Кабміну.
"Це програма здачі національних інтересів. Вона повністю суперечить раніше заявлених ініціатив влади з підтримки економіки і заходів, необхідних для виходу країни з кризи", — резюмував опозиційний політик.