Міжнародна правозахисна організація Freedom House опублікувала щорічний звіт «Свобода у світі – 2021», у якому Україна за рівнем політичних прав і громадянських свобод опинилася в розділі «частково вільних» країн.
Україна опустилася на дві позиції в рейтингу – з 62 на 60 позицію.
У Freedom House зазначають, що протягом 2020 року українські журналісти продовжили стикатися з фізичним насильством і залякуваннями, а українськими судами і правоохоронними органами часто не забезпечувався належний захист їхніх прав. У звіті загадується про підпал авто проєкту журналістських розслідувань «Схеми» та стеження за журналістом Михайлом Ткачем.
«У медіапросторі спостерігається значний плюралізм думок і піддаються відкритій критиці влада та ситуація з розслідуваннями щодо впливових людей. Проте значна кількість ЗМІ перебуває в власності і під контролем бізнес-магнатів, які використовують їх як інструмент для просування власних інтересів», – йдеться в повідомленні.
У правозахисної організації нагадали, що президент України Володимир Зеленський отримав значну підтримку від медіа, підконтрольних Ігорю Коломойському; інші сторони також висвітлюються у позитивному ключі в дружніх до них ЗМІ. Крім того, у Freedom House звернули увагу, що Зеленський іноді відмовляється відповідати на питання журналістів, а його працівники періодично не допускають журналістів до приміщень, які медійники за законом мають право відвідувати.
Серед головний подій України в 2020 році Freedom House називає пандемію COVID-19 і скандал довкола Конституційного Суду та Олександра Тупицького.
Нагадаємо, 4 березня 2020 року міжнародна правозахисна організація Freedom House повідомила, що Україна піднялася на дві позиції в рейтингу «Свобода у світі – 2020» – з 60 на 62 позицію. Однак Україна лишилася в списку «частково вільних країн».