Цьогоріч найкрасивіші книжки обирали вшосте, церемонія нагородження відбулася на відкритті Фестивалю у Києві, а також транслювалась онлайн.
Х Міжнародний фестиваль "Книжковий Арсенал" у співпраці з Goethe-Institut в Україні та за підтримки Франкфуртського книжкового ярмарку й фонду Buchkunst назвав переможців всеукраїнського конкурсу "Найкращий книжковий дизайн-2021".
Гран-Прі конкурсу отримала творча майстерня "Аґрафка" (Романа Романишин, Андрій Лесів) за книжку "Куди і звідки" від Видавництва Старого Лева. Це ж видання перемогло у номінації "Дитяча книга". За правилами конкурсу, книжки-переможці матимуть змогу представляти Україну у світовому конкурсі книжкового дизайну Фонду "Buchkunst" та увійдуть до колекції "Найкрасивіші книги світу".
У номінаці "Книга для читання" перемогу отримало видання "Як будувати на віки. Архітектура поза часом", автор Крістофер Александер. Видавництво "Основи". Артдиректорка: Ганна Копилова. Дизайн і верстка: Дмитро Денищик, Катерина Смолярова.
У номінації "Візуальна книга" перемогу отримав "НАРБУТ. Студії. Спогади. Листи. [Реконструкція знищеного 1933-го року “Нарбутівського Збірника”]". Видавництво РОДОВІД. Дизайн: Numo Team (Саша Биченко, Олексій Сальников, Аліна Бєлова, Олег Шедловський).
Журі не визначило переможця в традиційних номінаціях "Експеримент" та "Утилітарна книга", натомість присудило дві спецвідзнаки: "За фотокнигу" — книжці "Лілії", автор Олександр Чекменьов, видавництво MOKSOP, дизайн Калін Крузе / ФЛУУТ Графік-Дизайн. "За культурологічне дослідження" — книжці "Польоти уві сні та наяву", "Національний центр Олександра Довженка" (Довженко-Центр), концепція видання, дизайн обкладинки, архітектоніка книжки, шрифтовий дизайн — Альона Соломадіна, підбір ілюстрацій — Олена Гончарук, Марина Скирда, верстка — Катерина Большакова.
Журі також визначило фіналістів конкурсу:
-
Видання "Абетка від Маєчки". Авторки: Іла Варіна, Ольга Штонда.
Видавництво: Nebo BookLab Publishing. Дизайн обкладинки, ілюстрації, шрифтовий дизайн та архітектоніка: Ольга Штонда. Верстка: Антоніна Миколенко. -
Видання "Анґст". Автор Сергій Рафальський.
Видавництво: Addenda Press. Дизайн: Ярослава Ковальчук. Ілюстрації: Ярослав Футимський. -
Видання "Куди і звідки".
Видавництво: "Видавництво Старого Лева". Дизайн: творча майстерня "Аґрафка" (Романа Романишин, Андрій Лесів). -
Видання "Кураторський посібник". За редакцією: О. Погребняк, Д. Чепурного, К. Яковенко.
Видано: ІЗОЛЯЦІЯ. Платформа культурних ініціатив. Дизайн: Катерина Лесів. -
Видання "KYIV by Sergiy Maidukov". Автор: Сергій Майдуков.
Видавництво: IST Publishing. Дизайн: Grafprom. -
Видання "Лілії". Автор: Олександр Чекменьов.
Видано: MOKSOP. Дизайн: Калін Крузе / ФЛУУТ Графік-Дизайн -
Видання "НАРБУТ. Студії. Спогади. Листи. [Реконструкція знищеного 1933-го року “Нарбутівського Збірника”]".
Видавництво: "РОДОВІД". Дизайн: Numo Team (Саша Биченко, Олексій Сальников, Аліна Бєлова, Олег Шедловський). -
Видання "Польоти уві сні та наяву".
Видано: "Національний центр Олександра Довженка" (Довженко-Центр). Концепція видання, дизайн обкладинки: Альона Соломадіна. Підбір ілюстрацій: Олена Гончарук, Марина Скирда. Архітектоніка книги: Альона Соломадіна. Верстка: Катерина Большакова. Шрифтовий дизайн: Альона Соломадіна. -
Видання "Постійне місце проживання". Автори: Павло Маков та Сергій Жадан.
Видавництво: IST Publishing. Дизайн: 3Z Studio. -
Видання "Пристрасть". Авторка: Джанет Вінтерсон.
Видавництво: "Вавилонська бібліотека". Концепція видання, дизайн обкладинки, ілюстрації, концепція: Богдана Давидюк. Архітектоніка книжки, верстка, шрифтовий дизайн: Володимир Гавриш. -
Видання "Продукування присутності. Що значення не може передати". Автор: Ганс Ульрих Ґумберхт.
Видавництво: IST Publishing. Дизайн обкладинки: 3Z Studio. -
Видання "Русла зап'ясть". Авторка: Ольга Ольхова.
Видавництво: "Видавництво "Саміт-Книга"". Дизайн і верстка: Романа Рубан. Світлини: плівка Юліана Паранько. Кураторка проєкту: Юлія Лактіонова. -
Видання "Як будувати на віки. Архітектура поза часом". Автор: Крістофер Александер.
Видавництво: "Основи". Артдиректорка: Ганна Копилова. Дизайн і верстка: Дмитро Денищик, Катерина Смолярова.
Всього на Конкурс "Найкращий книжковий дизайн-2021" було подано 227 книжок. До складу журі цьогоріч увійшли: Ян Венцель (Лейпциг, Німеччина), Йонас Фьоґелі (Цюріх, Швейцарія), Оксана Баршинова, Варвара Перекрест, Кирило Ткачов, Ніна Кудінова, Гліб Капоріков (Україна).
Партнером конкурсу виступила Компанія Visa, яка підготувала подарунок для володаря гран-прі — MacBook Air, а також цінні призи переможцям категорій і спецвідзнак.
Цінні подарунки фіналістам конкурсу подарували Міжнародний фотобанк Depositphotos та Resident_books, офіційний представник видавництва TASCHEN в Україні.
Для володаря гранпрі Goethe-Institut в Україні дарує покриття транспортних витрат для відвідування Франкфуртського книжкового ярмарку для людини, яка зробила найбільший внесок у художнє втілення книжки-переможця, а також 6-денний вхідний квиток на Франкфуртський книжковий ярмарок для видавця чи дизайнера.
Медіапартнер конкурсу — Telegraf.Design. Освітній партнер конкурсу — Projector.
Посольство Швейцарії в Україні та City of Leipzig є партнерами конкурсу, що організували участь міжнародних членів журі.
Трансляцію церемонії забезпечила Компанія МEGOGO за підтримки Компанії Visa.