Доплати до пенсій, нові тарифи на "комуналку" та електронні лікарняні: що зміниться в Україні з 1 жовтня
Доплати до пенсій, нові тарифи на "комуналку" та електронні лікарняні: що зміниться в Україні з 1 жовтня

Доплати до пенсій, нові тарифи на "комуналку" та електронні лікарняні: що зміниться в Україні з 1 жовтня

У жовтні 2021 року в Україні стартує осінній призов строковиків на військову службу, окремі категорії пенсіонерів отримають доплати, а більшості українців доведеться звикати до нових тарифів на комунальні послуги. Крім того, запрацюють електронні лікарняні. 5.UA зібрали для вас те, що зміниться.

Підвищення пенсій

Із 1 жовтня 2021 року пенсіонерам у віці 75−80 років будуть додатково виплачувати до 400 грн щомісяця. Тим, кому виповнилося 80 років, вже виплачують 500 грн доплати щомісяця. 

Йдеться про ту категорію пенсіонерів, які мають відповідний страховий стаж (20 років для жінок і 25 років для чоловіків).

Відтепер мінімальний розмір пенсій для них встановлено на рівні 2500 грн.

Інших надбавок до пенсій, індексації виплат чи перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам у жовтні не заплановано.

Не зміниться у жовтні і мінімальна пенсія, яка зараз становить 1854 грн.

Наступні підвищення пенсій плануються з 1 грудня:

  • для пенсіонерів у віці від 65 років зі стажем 35 років для чоловіків і 30 років для жінок мінімальна пенсія зросте до 2600 грн у зв’язку зі зростанням мінімальної зарплати (з 6 тис. до 6,5 тис. гривень);
  • для всіх категорій пенсіонерів буде підвищено рівень мінімальної пенсії на 4,34% (з 1854 до 1934 грн) у зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму; зросте і розмір доплат та надбавок.

Також будуть додаткові доплати до пенсій у Львові для репресованих

Відповідно до рішення міськради Львова, з 1 жовтня 2021 року запроваджено щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000 грн для колишніх репресованих у часи СРСР.

Йдеться про осіб, яких було реабілітовано відповідно до закону України Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917−1991 років.

Отже на доплату у 2 000 грн зможуть претендувати люди, яких «було піддано репресіям у формі позбавлення або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу».

Перехід на електронні лікарняні

Із 1 жовтня Україна повністю переходить на електронні лікарняні - з жовтня оформлення всіх лікарняних буде відбуватися виключно з внесенням даних в електронну систему охорони здоров’я.

"Електронна система дозволяє перевірити, скільки і кому той чи інший лікар виписав лікарняних листів. Адже кожен документ має бути затверджений власним електронним підписом медпрацівника", — пояснив глава комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги і медичного страхування Михайло Радуцький на своїй сторінці в Telegram.

Наразі 137 тисяч медичних працівників уже пройшли онлайн-навчання, а 2,9 тисячі медустанов уже оформляють е-лікарняні. Із початку роботи системи створено майже мільйон медичних висновків про непрацездатність.

"Всього 100 лікарень поки не змогли налаштуватися на роботу в нових умовах, але до 1 жовтня є час, щоб "підключити" ці заклади до електронної системи", — резюмував Радуцький.

Нагадаємо, ще з 10 червня 2021 року медичні установи почали поступовий перехід на електронні лікарняні. Повністю на них мали перейти з 1 вересня, але запуск відклали через недостатню технічну підготовку медзакладів.

Як оформити електронний лікарняний

Щоб отримати е-лікарняний, треба прийти на прийом до лікаря, який створить електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність у реєстрі та підписати його кепом (кваліфікований електронний підпис). Інформація потрапить в систему E-health та до Пенсійного фонду.

Автоматично сформується електронний листок непрацездатності — це документ, за яким нараховують виплати. 

Пацієнт отримає про це повідомлення від системи E-health. Потім лікарняний потрапить до Реєстру Пенсійного фонду, де формується електронний листок непрацездатності. Пацієнт також отримує повідомлення на телефон від ПФУ.

Роботодавці зможуть переглянути інформацію про лікарняні своїх співробітників через особистий електронний кабінет на веб-порталі Пенсійного фонду.

Важливо знати, що якщо пацієнт одужає у попередньо встановлений лікарем термін, лікарняний закриється автоматично без відвідування медзакладу. Якщо лікарняний потрібно буде подовжити, необхідно буде здійснити ще один візит до лікаря.

 

 

Теги за темою
лікарня тарифи
Джерело матеріала
loader
loader