Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до статті 11 Закону України «Про державну підтримку кінематографії в Україні» щодо усунення технічних та логічних неузгодженостей» № 1985-ІХ, який парламент підтримав 17 грудня 2021 року.
Документ має усунути суперечності в законодавстві, щоб розблокувати систему кешрібейтів – часткового відшкодування витрат за виробництво фільму з бюджету для іноземних кіновиробників.
В Україні кешрібейт формально існує з весни 2017 року та регулюється статтею 11 Закону «Про державну підтримку кінематографії в Україні». Восени 2019 року розмір компенсації іноземним кінокомпаніям збільшили з 16,6% до 25%.
Водночас у законі кешрібейт був прописаний не як пряме повернення державою частини грошей безпосередньо іноземному кіновиробнику, а як «державна підтримка у вигляді субсидії» саме вітчизняному суб'єкту. Тобто українській компанії, яка мала потім передати кошти іноземному партнеру.
У редакції від 2019 року закон розкритикували великі українські виробники, тому що він передбачав сплату з кешрібейтів податку на додану вартість та забороняв залучати до роботи приватних підприємців. Проблему з ПДВ вирішили в 2020-му.
Зйомки першого фільму, який претендував на кешрібейт, відбулись у серпні-вересні 2020 року: у Києві знімали стрічку «Останній найманець»для Netflix. Партнером з українського боку виступила компанія «Еппл Три Продакшнс», співзасновниками якої є вітчизняна Star Media та британська Ollev UK Ltd. «Еппл Три Продакшнс» подала документи до Держкіно, але передбачені законом терміни розгляду вже не дозволяли розраховувати на бюджет 2020-го. Однак і в 2021-му іноземний кіновиробник не отримав відшкодування витрат.
Відділ міжнародної діяльності Держкіно заявляв, що причина відсутності виплат кешрібейтів – суперечності в самому законі. У «Еппл Три Продакшнс» пояснювали, що одним із пунктів закон зобов'язує іноземного суб'єкта бути зареєстрованим в українському «Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», що неможливо, також у ньому міститься некоректна кваліфікація витрат, детально не уточнений механізм транзиту грошей через українську компанію тощо.
У липні 2021 року Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики презентував проєкт змін до закону про держпідтримку кінематографії. У ньому було уточнено перелік документів, необхідних для проходження культурного тесту та отримання субсидії, а також порядок їхнього подання.
Детальніше про систему кешрібейтів в Україні та в чому були труднощі з їхнім отриманням – читайте в матеріалі «Детектора медіа».
Фото: Unsplash