У рамках боротьби з неконтрольованим вживанням протимікробних препаратів, зокрема, антибіотиків, Міністерство охорони здоров’я України запровадило з 1 серпня продаж цієї категорії ліків за електронним рецептом. Про це повідомляє пресслужба МОЗ. Нововведення запроваджується поступово: спершу лікарі будуть мати змогу виписувати рецепти як в електронній формі, так і на паперовому бланку. Протягом перехідного періоду медичні та аптечні установи повинні підготуватися до повного переходу на видачу рецептурних лікарських засобів винятково за електронним рецептом.
МОЗ відповіло на найпоширеніші питання громадян стосовно отримання е-рецептів, закупівлі антибіотиків для військових, придбання ліків на тимчасово окупованих територій та інших.
Основні положення
Головна умова для виписки електронного рецепта – заклад, лікарі та пацієнти мають бути зареєстровані в електронній системі охорони здоровʼя. Якщо заклад ще не працює з ЕСОЗ, лікар може оформити лише паперовий рецепт. Протягом перехідного періоду це не має значення, але по закінченні пацієнт не буде мати змогу скористатися паперовим рецептом. Про завершення перехідного періоду МОЗ попередить заздалегідь.
Що стосується пацієнтів, то зареєструватися можна або через декларацію із сімейним лікарем, або безпосередньо під час візиту до будь-якого лікаря. Для цього пацієнту достатньо мати документ, що посвідчує особу (внутрішній чи закордонний паспорт, ID-картка, дітям – свідоцтво про народження) та реєстраційний номер облікової картки платника податків. Тобто українці, які тимчасово вимушені змінити місце свого проживання, зможуть отримати рецепт у лікаря без наявності декларації.
Як отримати е-рецепт на антибіотик
Електронний рецепт можна отримати, звернувшись до лікаря як державного, так і приватного закладу. Рецепт зможе виписати лікар будь-якої спеціалізації – терапевт, хірург, стоматолог та ін. У сільській місцевості у разі відсутності лікарів та обмеженого доступу до медичних послуг виписку рецептів на антибіотики можуть здійснювати фельдшери. В умовах лікування в стаціонарі медичні препарати, зокрема антибіотики, передбачені пакетом лікування, мають гарантовано надаватися пацієнту безоплатно. Для призначення та застосування таких лікарських засобів виписувати рецепт пацієнту не потрібно. Якщо пацієнт з певних причин потребує препарати, які не передбачені пакетом лікування, лікар стаціонару має виписати пацієнту е-рецепт.
В якій аптеці можна придбати ліки за е-рецептом
Під час перехідного періоду придбати необхідні ліки за рецептом можна у будь-якій аптеці. Для цього треба надати фармацевту інформаційну довідку як підтвердження виписки е-рецепта або паперовий рецепт. Згодом буде створений перелік аптек, що мають право реалізовувати антибактеріальні препарати.
Чи можна придбати генерик або меншу кількість препарату, ніж вказана в е-рецепті
Лікар у рецепті вказує дієву речовину препарату, дозування та тривалість лікування. Натомість пацієнт може самостійно прийняти рішення щодо бренду лікарського засобу та частково погасити рецепт відповідно до свого бюджету. Функціонал електронного рецепта дозволяє розділити покупку на декілька разів. При цьому отримувати повторно рецепт у лікаря не потрібно. Придбати антибіотик за рецептом можна впродовж 30 днів з моменту його виписки.
При відпуску фармацевт поставить на інформаційній довідці штамп “Відпущено” та зазначить кількість лікарського засобу, що було продано. Далі пацієнт зможе використати той самий рецепт до повного погашення.
Чи будуть аптечні працівники при погашенні рецепта мати доступ до медичної інформації пацієнта
Ні, фармацевт при відпуску рецепта на антибіотик буде бачити тільки інформацію про призначення, яке зробив лікар. Повний доступ до медичної картки пацієнта за його згодою має виключно лікар, з яким пацієнт уклав декларацію і вона є активною. Лікар-спеціаліст може переглядати лише релевантні епізоди, тобто ті, що повʼязані із направленням від сімейного лікаря. Доступ до інших медичних записів пацієнта лікарям вторинної ланки медицини надається лише за згоди пацієнта.
Як отримати потрібний антибіотик на територіях, де ведуться бойові дії/які перебувають в окупації
Для тих аптек, що знаходяться в районі проведення бойових дій або на територіях, які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні, буде діяти виключення. Такі аптеки тимчасово на час воєнного стану зможуть і далі відпускати пацієнтам рецептурні антибактеріальні лікарські засоби без рецепта лікаря. Перелік таких населених пунктів затверджений відповідним наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Як волонтери зможуть здійснювати закупки антибіотиків
Як і попередньо волонтерські та благодійні організації на запит відповідної установи, військової частини чи закладу охорони здоров'я можуть закуповувати рецептурні лікарські засоби безпосередньо у дистрибʼюторів без рецепта. В інших випадках, якщо йдеться про купівлю антибіотиків для індивідуального використання через аптеку, відпуск здійснюється за рецептом лікаря.
Як можна придбати антибіотик для домашніх тварин
Лікарські препарати для тварин як і попередньо можна придбати за ветеринарним рецептом.
Нагадаємо, що МОЗ спростувало найпоширеніші російські фейки про біологічну зброю в Україні.
Фото: Dids/ Рexels