Як виникає біль: причини та популярні способи лікування
Як виникає біль: причини та популярні способи лікування

Як виникає біль: причини та популярні способи лікування

Відповідно до визначення Міжнародної асоціації з вивчення болю, це неприємне сенсорне та емоційне переживання, пов'язане з істинним або потенційним пошкодженням тканини, повідомляє 24 Канал.

У спільному проєкті з фармацевтичною компанією "Дарниця" розповідаємо про механізм виникнення болю та що з цим робити. Експертом випуску виступила лікарка-невролог Анастасія Гончар, яка дала відповіді на найпоширеніші питання українців.

Як виникає біль

Перш ніж зрозуміти, як правильно реагувати на біль, варто дізнатись, що саме відбувається в організмі під час цього неприємного відчуття.

Біль виникає з різних причин: стукнув мізинець об кут шафи, затекла шия, вдарило струмом. Отже, відбувається пошкодження. Коли це трапляється, активуються больові рецептори – ноцицептори, які посилають електричний сигнал до нервової системи. Він спочатку надходить у спинний мозок, а потім передається від одного нейрона до іншого через синапси за допомогою хімічних посередників – нейротрансмітерів. Так сигнали від спинного мозку переходять в область головного мозку, що називається таламусом.

Саме таламус відповідає за перерозподіл інформації в інших областях мозку. Коли сигнал про біль доходить сюди, таламус відправляє цю інформацію в:

  • соматосенсорну кору, яка відповідає за фізичні відчуття,
  • лімбічну систему, яка пов'язана з емоціями,
  • лобову кору, що відповідає за мислення.

Це нагадує ланцюгову реакцію. Коли мозок вже отримав і опрацював інформацію про біль, він посилає сигнал назад у спинний мозок і нерви, щоб запустити реакцію у відповідь. Наприклад, мозок може почати виробляти ендорфіни, які мають болезаспокійливий ефект. Ще мозок може збільшити частоту серцевих скорочень, викинути адреналін або змусити нас плакати. Реакцією також може бути втеча чи напад, все залежить від ситуації.

Біль має складну природу / Фото Shutterstock

Деякі реакції не залежать від головного мозку. Так, при раптовому сильному болю, коли ми вкололи палець або торкнулися гарячого чайника, виникає рефлекторна реакція у спинному мозку. Моторні нейрони активуються, м'язи у руці скорочуються, і ми відсмикуємо руку від гострого чи гарячого предмета. Це відбувається за частки секунди – до того, як сигнал буде переданий у мозок. Тобто ми відсмикнемо руку ще до того, як відчуємо біль.

Анастасія Гончар

"Варто розуміти, що сам мозок не відчуває болю, тому що в ньому немає ноцицепторів. Натомість ноцицептори є у твердій та м'якій мозковій оболонках – шарах тканини між мозком та черепом. Лише у деяких випадках хімічні речовини, які виділяються з кровоносних судин біля твердої та м'якої мозкових оболонок, можуть активувати ноцицептори, що призводить до головних болів, таких як мігрень".

Які існують види болю

Біль буває:

  • ноцицептивний – виникає через пошкодження тканин;
  • невропатичний – внаслідок пошкодження нерва;
  • ноципластичний – виникає через підвищену чутливість нервової системи.

При цьому багато експертів розглядають класифікацію болю як континуум, тобто суміш механізмів болю.

Чому не варто терпіти біль

Насправді біль є корисним, адже він сповіщає про проблеми зі здоров’ям людини, з якими варто звернутись до лікаря.

Анастасія Гончар

"Біль можна порівняти із сигналізацією в авто. Люди встановлюють її, навіть якщо вона гидко і голосно пищить – адже якщо щось станеться з автомобілем, важливо дізнатися про це якнайшвидше. Якщо наша "сигналізація" спрацювала раптово і з незрозумілої причини, це буде сигналом, що щось не так. Такий біль – корисний, глушити його не можна, терпіти – теж, треба звернутися до лікаря і з'ясувати причину”.

Але, за словами Анастасії Гончар, якщо "сигналізація" почала реагувати навіть на дощ та найменший дотик, така "система безпеки" перестає бути корисною – вона тільки псує вам життя і витрачає енергію.

Так само перестає бути корисним хронічний біль і той, причину якого ви знаєте, але нічого не можете з нею зробити, – наприклад, біль після операції. Такий біль не несе жодної захисної функції, він позбавляє людину можливості жити повноцінним життям,
– пояснює лікарка.

Зокрема, пацієнти з хронічним болем відчувають підвищену тривожність, проблеми з пам'яттю та навчанням. Крім цього, у низці досліджень вчені виявляли, що розмір деяких структур мозку у людей з хронічним болем менший, ніж у нормі: наприклад, страждає відповідальний за пам'ять гіпокамп.

На додаток до постійного болю підвищується ймовірність розвитку депресії. Дослідження показали, що у хронічного болю та депресії загальна "біохімія" і вони супроводжуються схожими змінами: в обох станах знижується рівень серотоніну, дофаміну та норадреналіну.

Анастасія Гончар

“Не кажучи вже про проблеми зі сном, на роботі та в особистому житті. Саме тому при болю так важливо не зволікати та завдяки лікарю підібрати правильне знеболювальне”.

Біль може заважати жити повноцінним життям / Фото Pexels

Як зняти біль

Знеболювальне – це не недоторканний запас на чорний день, як чимало людей вважають. Його лікарі призначають, коли біль відволікає людину від роботи або коли терпіти буде вже зовсім неможливо. Насправді не варто чекати, доки ваш стан погіршиться: якщо біль сильний або не зникає – потрібно невідкладно звернутись за допомогою до медиків.

Анастасія Гончар

"Слід розуміти, що самолікування не є ефективним. Наприклад, при зламаній нозі не будуть дієвими ті знеболювальні, які призначають при помірному або слабкому болі. Тому перед вживанням преапаратів варто проконсультуватись з лікарем".

Зміни у виписці рецептів на ліки

Усім українцям варто врахувати, що з 2018 року медики мають виписувати рецепти на ліки за міжнародним непатентованим найменуванням (МНН). Це означає, що призначення лікування проводиться на основі діючої речовини, а не за торговою назвою лікарського засобу.

Такий підхід дещо незвичний для пацієнтів, однак має чимало переваг:

  • у першу чергу, це забезпечує стабільність у виборі ліків і дозуванні під час призначення рецепта,
  • допомагає уникнути плутанини з торговими назвами ліків, які можуть бути різними в різних країнах,
  • дозволяє пацієнту обрати препарат, який доступний саме для його гаманця, адже залежно від виробника та країни походження ціна на препарат може відрізнятись у кілька разів.

Анастасія Гончар

"Терпіти біль марно, а інколи навіть шкідливо. На "коротких дистанціях" біль навряд чи призведе до незворотних змін, але з часом він може "перекроїти" нервову систему і навіть довести до депресії".

Отже, якщо ви відчуваєте біль, не вдавайтесь до самолікування, а зверніться за допомогою до лікаря. Тільки після обстеження можна знайти причину цього стану та усунути дискомфорт правильно підібраними препаратами. А якщо ви з болем у хронічних "стосунках", тоді не варто зволікати, адже прийшов час їх розірвати за допомогою лікаря.

Бережіть себе!

Теги за темою
Лікування
Джерело матеріала
loader
loader