Члени НАТО можуть відправити війська в Україну — ексглава Альянсу
Члени НАТО можуть відправити війська в Україну — ексглава Альянсу

Члени НАТО можуть відправити війська в Україну — ексглава Альянсу

Члени НАТО можуть відправити війська в Україну — ексглава Альянсу

На саміті НАТО Україна має отримати гарантії безпеки та шлях до членства, щоб уникнути ескалації.

Група країн НАТО може розмістити війська в Україні, якщо країни-члени, включно зі США, не нададуть відчутних гарантій безпеки Києву на саміті альянса у Вільнюсі, заявив колишній генеральний секретар НАТО Андерс Расмуссен, пише The Guardian.

Расмуссен, який виконує обов’язки офіційного радника президента України Володимира Зеленського з питань місця України в майбутній архітектурі європейської безпеки, відвідав Європу та Вашингтон, щоб оцінити зміну настроїв перед початком критично важливого саміту 11 липня.

Він також попередив, що навіть якщо група держав надасть Україні гарантії безпеки, інші не дозволять зняти з порядку денного у Вільнюсі питання про майбутнє членство України в НАТО.

Зауваження Расмуссена пролунали після того, як нинішній голова НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання гарантій безпеки буде на порядку денному у Вільнюсі, але додав, що НАТО – відповідно до статті 5 Вашингтонського договору – надає повноцінні гарантії безпеки лише повноправним членам. 

За словами посла США в НАТО Джуліанни Сміт, Альянс розглядає низку варіантів, щоб сигналізувати про те, що Україна просувається у своїх відносинах з НАТО.

«Якщо НАТО не зможе домовитися про чіткий шлях вперед для України, існує явна ймовірність того, що окремі країни можуть вжити заходів. Ми знаємо, що Польща дуже залучена до надання конкретної допомоги Україні. І я б не виключав можливості того, що Польща ще активніше долучиться до цього контексту на національному рівні, а за нею підуть країни Балтії, в тому числі, можливо, включаючи можливість розміщення військ на території», — заявив колишній очільник НАТО.

Він вважає, що Польща  серйозно замислиться над тим, щоб у разі якщо Україна не отримає у Вільнюсі відповідних гарантій, створити коаліцію охочих зробити це.

«Ми не повинні недооцінювати польських почуттів, поляки відчувають, що Західна Європа занадто довго не прислухалася до їхніх застережень щодо справжньої російської ментальності», — наголосив Расмуссен.

За його словами, для України було б цілком законно звернутися по таку військову допомогу.

На думку ексочільника Альянсу, Україна має отримати письмові гарантії безпеки, бажано до саміту, але поза рамками НАТО. Вони мають охоплювати обмін розвідувальними даними, спільні навчання, посилене виробництво боєприпасів, оперативну сумісність НАТО та постачання зброї, якої буде достатньо для стримування Росії від подальшого нападу.

Президент України Володимир Зеленський очікує, що всі ті гарантії, які нині від партнерів отримує Україна,будуть юридично оформлені на саміті НАТО у Вільнюсі.

Попри те, що сценарій запрошення України до НАТО вже у Вільнюсі виглядає як малореалістичний, у Києва насправді немає права на іншу позицію. Чому Україна все ж повинна наполягати на запрошенні до Альянсу на липневому саміті, пояснює Альона Гетьманчук у статті «Україна—НАТО: у Вільнюсі мають бути виправлені помилки Будапешта та Бухареста».

Джерело матеріала
loader
loader