У Вільнюсі 11 липня офіційно розпочався дводенний саміт НАТО; Коаліцію з навчання українських пілотів на літаках F-16 офіційно сформовано. Кореспондент.net виділяє головні події вчорашнього дня.
Україна не зможе стати повноцінним членом НАТО доти, доки продовжується війна з Росією. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Також він акцентував, що Україна має боротися з корупцією та провести модернізацію установ безпеки, оборони, управління.
Президент США Джо Байден підтвердив, що країни-члени Північноатлантичного Альянсу досягли єдиного погляду щодо інтеграції України до складу НАТО. За словами американського лідера, це критичний момент для України та питання НАТО.
У свою чергу, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україну приймуть у НАТО за прискореною процедурою – без плану дій щодо членства (ПДЧ). Він запевнив, що те, що вже узгодили союзники – це позитивний спільний меседж щодо підтримки України та щодо шляху до членства в НАТО. Мова йде про нову багаторічну програму допомоги для України, яка дасть змогу перейти від стандартів часів СРСР до стандартів НАТО, а також допомогти відновити сектори безпеки й оборони та покрити критичні потреби, такі як пальне, обладнання для розмінування та медичні постачання.
Володимир Зеленський виступив під час саміту НАТО у Вільнюсі 11 липня, де наголосив, що Альянс дасть нашій країні безпеку, в той час, як Україна зробить його сильнішим. Він наголосив, що “ніколи й нікому не можна озиратися на Москву”, а також розповів, що приїхав на саміт “з вірою у НАТО”. Під час виступу президента України був піднятий український прапор з Бахмуту, як знак свободи. Зеленський також назвав битву за Бахмут “однією з найбільш визначальних битв за свободу в Європі”.
Міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що була сформована коаліція для підготовки пілотів та персоналу для винищувачів F-16. Він зазначив, що 11 держав-партнерів та Україна підписали меморандум із визначенням умов коаліції з підготовки F-16 для Військово-повітряних сил України. Також ця коаліція готова розглянути “інші способи” надання Україні “повністю функціональних можливостей” винищувачів F-16.
Президент Франції Еммануель Макрон на відкритті саміту НАТО у Вільнюсі заявив, що його країна ухвалила рішення передати Україні далекобійні ракети для підтримки контрнаступу Сил оборони. Він не надав жодних подробиць про тип та кількість ракет, проте, як припускають ЗМІ, йдеться про ракети дальнього радіуса дії SCALP, які є французькою версією британської далекобійної ракети Storm Shadow.
Німеччина поставить Україні дві пускові установки ЗРК Patriot, танки Leopard, засоби протидії безпілотникам та розвідувальні БПЛА та інші озброєння на 700 млн євро. За даними німецьких військових, Patriot покриває територію радіусом близько 68 км. Його радар може відстежувати до 50 цілей і наводити на п’ять із них одночасно. Залежно від модифікації ракети-перехоплювачі можуть досягати висоти понад 24 км і вражати цілі на відстані до 160 км.
Норвегія планує збільшити військову допомогу Україні на 2,5 млрд крон (240 млн доларів) – до 10 млрд норвезьких крон. Збільшення підтримки заплановане в рамках програми Нансена, розрахованої на 75 млрд крон на п’ять років.
Шведський бренд Koenigsegg представив серійну версію суперкара Gemera. Це буде найшвидший чотиримісний автомобіль у світі. Koenigsegg Gemera буде запропонований у двох версіях потужністю 1400 або 2300 сил. Суперкар здатний розганятися від 0 до 100 км/год менш ніж за три секунди та розвивати швидкість понад 350 км/год.