Триває переміщення бойовиків ПВК «Вагнер» до Білорусі, куди вони переправляються після невдалої спроби бунту Пригожина. Білоруське міноборони цього тижня підтвердило про прибуття найманців ПВК "Вагнер" до Могилевської області. Вони, за даними відомства, перебувають на полігоні поряд з Осиповичами та проводять тренування військовослужбовців із місцевих сил територіальної оборони.
У Росії лякають «вагнерами» Польщу та Литву.
17 липня в Білорусі помітили вже третю велику колону найманців російської ПВК "Вагнер", яка рухалася до наметового табору у селі Мель. "У напрямку Осиповичів та табору в д. Мета трасою М5 від Бобруйска пройшла ще одна велика колона найманців ПВК "Вагнер", - повідомив інтернет-ресурс «Беларускі Гаюн». Сили спецоперацій України підтвердили прибуття в Осиповичі Могилевської області близько 240 осіб, 40 вантажних автомобілів та великої кількості озброєння.
Радіо «Свобода» на основі аналізу супутникових знімків повідомляло про будівництво наметового табору на території покинутої військової частини під Осиповичами біля села Мета. Журналісти нарахували понад 300 польових наметів, у кожному з яких можуть розміститися від 20 до 50 осіб.
Усе це супроводжується загрозами із боку Росії. Голова комітету Держдуми РФ з оборони Андрій Картаполов в ефірі російського телебачення заявив, що ПВК «Вагнер» відправили до Білорусі «не тільки й не стільки» для того, щоби навчати білоруські збройні сили, як повідомлялося раніше.
«Є такий Сувалкський коридор. І ось цей Сувалкський коридор у разі чого нам дуже потрібний. Йдеться про те, що готовий ударний кулак, який цей нещасний коридор візьме за лічені години», – заявив російський депутат.
Сувалкський коридор – це сухопутний коридор між Білоруссю, Польщею Литвою та Калінінградською областю Росії, названий так по розташованому на ньому польському місту Сувалки. Російські пропагандисти згадують його у зв'язку з тим, що гіпотетичне захоплення цієї території поєднало б Калінінградську область і Білорусь, «відрізавши» від інших країн НАТО Литву, Естонію та Латвію.
Тому в червні президент Литви Гітанас Науседа на прес-конференції за участю генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга заявив, що для дієвого захисту Сувалкського коридору необхідно розмістити в Литві бригади союзників Альянсу.
…але нікого не налякали
Втім, переміщення «вагнерівців» до Білорусі та погрози з боку Росії здебільшого були спокійно сприйняті їхніми сусідами. "Ця кількість не становить такої загрози для України, щоб створити ударне угруповання, але Білорусь може їх використати для дестабілізації ситуації на кордоні з Україною чи іншими країнами", - заявив представник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.
Радник глави офісу президента України Михайло Подоляк також заявив, що у Києві не бачать загрози вторгнення «вагнерівців» з боку Білорусі. «Невелика частина перейде до Білорусі як інструктори для білоруських спецназівців. Це 500-800, максимум тисяча людей. Але Білорусь не може бути замовником, це жебрак, а ПВК «Вагнер» не працює безкоштовно. Та й жодних зовнішньополітичних фундаментальних завдань цієї країни немає, тому ПВК «Вагнер» вони не можуть використовувати», - сказав Подоляк.
Заступник міністра-координатора спецслужб Польщі Станіслав Жарін також повідомив, що польські силові служби уважно стежать за пересуваннями російських найманців.
«Їх кількість може досягати кількох сотень. Представники польських служб уважно стежать за ситуацією та фіксують пересування терористичного угруповання», - заявив він. А цього місяця в Польщі також заявили, що зміцнюють кордон із Білоруссю, щоб протистояти будь-яким потенційним загрозам.
Служба охорони держкордону Литви також зараз стежить за ситуацією довкола переміщення групи «Вангер» до Білорусі, але не бачить причини для якихось додаткових дій для захисту кордону.
"Захист кордону з Білоруссю зараз додатково посилено через нелегальну міграцію та через саміт НАТО, тому рівень спостереження та пильності високий", – заявив представник Служба охорони держкордону Литви Гедрюс Мішутіс. За його словами, відомство продовжить стежити за ситуацією. "Але поки що немає ознак того, що треба щось робити", - додав Мішутіс.
А головний радник президента Литви Кястутіс Будріс заявив, що у разі погіршення ситуації з безпекою оборонні плани будуть скориговані, дислокуються додаткові сили і буде направлено сильний сигнал Білорусі. Він запевнив, що Литва багато працювала над тим, щоб Білорусь з'явилась у тексті комюніке саміту НАТО.
"І під час Мадридського саміту Литва працювала над тим, щоб Білорусь опинилася поруч із Росією, назвавши її співучасником агресії. Щоб ми не забували, яку роль відіграла ця держава. Так само, звичайно, Литва доклала великих зусиль, щоб у цій декларації звернути увагу і на Білорусь, вказавши, що дії білоруського політичного керівництва завдають шкоди ситуації з безпекою у регіоні, і НАТО на них відреагує", - сказав радник президента.
Думка експерта
Олег Жданов, військовий експерт:
- До Польщі та Литви «вагнери» навряд чи полізуть. Це країни НАТО, і Путін розуміє, що вони йому не до вподоби. А ось для України певна загроза є. Йдеться не про повноцінний наступ «вагнерівців» з боку Білорусі, ми зараз говоримо про те, що вони можуть проводити диверсійну роботу і навіть «розвідку боєм» наших північних кордонів. Як це зараз, наприклад, відбувається на Сумщині, де вже всерйоз задумалися про евакуацію цивільного населення. А це змусить наше військове керівництво відтягувати додаткові частини із фронту до північних кордонів.