Арешт Гіркіна може бути зміною балансу сил між угрупуваннями Кремля – ISW
Арешт Гіркіна може бути зміною балансу сил між угрупуваннями Кремля – ISW

Арешт Гіркіна може бути зміною балансу сил між угрупуваннями Кремля – ISW

Арешт Гіркіна може бути зміною балансу сил між угрупуваннями Кремля – ISW

Аналітики вважають, що Гіркін, можливо, має підтримку невідомого силовика, який через нього просував свої інтереси.

Арешт колишнього ватажка незаконного формування «ДНР» Ігоря Гіркіна (Стрєлкова), якого в Москві взяли під варту до 18 вересня, може бути публічним проявом зміни балансу сил між угрупуваннями Кремля, вважають аналітики Інституту вивчення війни (ISW). При чому баланс, можливо змінився не на користь ФСБ, у якій служив Гіркін.

Адвокат Гіркіна Алєксандр Молохов стверджував, що російські правоохоронні органи переслідують Гіркіна за його дописи в Telegram від 25 травня 2023 року, в яких нібито йшлося про відсутність виплат військовослужбовцям 105-го та 107-го повітряно-десантних (ВДВ) полків. Однак судові документи, як зазначили в ISW, вказують на те, що російська влада порушила справу проти Гіркіна 18 липня – у день, коли той опублікував кілька різких критиків президента Росії Владіміра Путіна. Щоправда, бойовик постійно критикував Путіна до 18 липня, але його минула критика не призвела до арешту. 

«Російські інсайдерські джерела стверджували, що арешт Гіркіна є частиною зусиль Адміністрації президента Росії розправитися з вибраними високопоставленими російськими ультранаціоналістами після збройного повстання фінансиста «Вагнера» Євгена Прігожина 24 червня. Російське джерело, пов’язане з російськими службами безпеки, оприлюднило документ, затверджений після повстання «Вагнера», в якому Адміністрація Президента Росії нібито наказала російській владі «взяти репресивні заходи проти божевільних, у тому числі Стрєлкова-Гіркіна», – зазначили в Інституті вивчення війни.

Документ також стосувався кількох російських пропагандистів, зокрема й Маргаріти Сімоньян, відомих мілблогерів, депутатів госдуми Росії, які активно присутні в інтернеті, і Прігожина. Раніше російські інсайдерські джерела заявляли, що кремлівські угруповання почали боротьбу за контроль над російським інформаційним простором, а перший заступник глави адміністрації президента РФ Сєргєй Кірієнко намагався підірвати Сімоньян. 

Слідчий комітет Росії – державна організація, яка, як повідомляється, заарештувала Гіркіна – є структурою, підпорядкованою Путіну. Раніше ISW повідомляв, що після повстання Прігожина Кірієнко значно розширив свій контроль над російськими соцмережами та збільшив свій вплив у федеральний уряд РФ.

«Арешт Гіркіна настав слідом за іншими кримінальними звинуваченнями проти ультранаціоналістів, які мали минулі зв’язки з російськими службами безпеки, і вказує на те, що невідомі російські посадовці можуть переслідувати відомих ультранаціоналістів, які регулярно розкривають інсайдерську інформацію про Кремль», – зазначили в ISW.

В Інституті вивчення війни додали, що Гіркін, ймовірно, має підтримку невідомого  силовика  – можливо, у ФСБ – який просував свої інтереси, використовуючи бойовика як канал для розкриття вибраної інформації ультранаціоналістичній онлайн-спільноті Росії. 

В ISW нагадали, що 14 липня російська влада заарештувала колишнього офіцера ФСБ полковника Міхаіла Полякова. Він як повідомляється, керував кількома популярними інсайдерськими Telegram-каналами, що спекулювали внутрішньою динамікою між Кремлем і Міністерством оборони Росії між різними фракціями. 

Російська влада також порушила кримінальну справу проти поплічника Гіркіна, колишнього полковника Головного розвідувального управління (ГРУ) Владіміра Квачкова за звинуваченням у дискредитації збройних сил Росії 18 липня – того самого дня, коли було відкрито кримінальне звинувачення Гіркіна. Сам Гіркін був офіцером ФСБ і постійно використовував паспорти на вигадані імена, отримані від ФСБ. 

Нещодавно Гіркін звинуватив Службу охорони конституційного ладу ФСБ (УЗКС) у навмисній цензурі, втрутившись у його презентації в книжковому магазині Санкт-Петербурга 9 липня. Суд оприлюднив судовий розгляд Гіркіна, а російські ЗМІ постійно транслювали по телебаченню арешт Полякова та рейди на майно фінансиста «Вагнера» Євгєнія Прігожина – і цілком можливо, що обраний російський чиновник намагається підірвати репутацію силової структури чи афілійованого силовика, який  захищав  Гіркіна. 

«Один мілблогер зауважив, що увага ЗМІ навколо арешту Полякова свідчить про те, що якась неназвана особа намагається зруйнувати репутацію ФСБ», – підсумували в ISW.

Нагадаємо, під час пікету на підтримку Гіркінау Москві також затримали колаборанта та члена терористичної організації «ДНР» Павла Губарєва. Губарєв у березні 2014 року, із початком російської агресії проти України, був проголошений «народним губернатором» Донеччини та агітував за приєднання Донецької області до Росії. Був затриманий СБУ, а згодом обміняний. У той же час, у 2014 році, співробітник ГРУ РФ Гіркін також був членом терористичного угруповання «ДНР» та його назвали «міністром оборони». Саме за його керівництва був збитий з російського ЗРК «Бук» пасажирський літак рейсу MH17 (загинули 298 людей). У листопаді 2022 року Гіркіна та ще двох терористів Окружний суд Гааги визнав винними та засудив до довічного ув'язнення. 

Гіркін та Губарєв є учасниками так званого «Клуба рассерженных патриотов» («Клуба розлючених патріотів»).Вони критикують дії кремлівського керівництва, а Гіркін останнім часом дозволяв собі образливі слова в бік президента Росії Владіміра Путіна. За інформацією, яку розповсюджує російська пропаганда, донос на Гіркіна написав колишній член угруповання «Вагнер». 

Наразі Путін намагається стабілізувати політичну систему в Росії, вибудовуючи новий баланс стримувань і противаг. Чи зберігає російська еліта лояльність до свого президента? Про мікротріщини путінського режиму читайте у статті Володимира Кравченка «Фундамент руйнується. Чи готові в Росії прибрати Путіна?» на ZN.UA.

Джерело матеріала
loader
loader