Хочеться більше правди! Що відомо про фільм Юрик і скандал довкола нього
Хочеться більше правди! Що відомо про фільм Юрик і скандал довкола нього

Хочеться більше правди! Що відомо про фільм Юрик і скандал довкола нього

24 серпня, на День Незалежності України, в ефірі телеканалу СТБ вийшов довгоочікуваний фільм Юрик. Безліч реклами, розмов та інтрига на тлі того, що військова стрічка знята на реальних подіях, вочевидь, не виправдали себе. У мережі піднявся бунт і хвиля критики з приводу роботи виробника Оsnovafilm production.

Здебільшого стрічку про хлопчика з Маріуполя сприйняли як плювок в обличчя всім тим, хто справді пережив цей жах. Факти ICTV вирішили зібрати все, що відомо про фільм Юрик і скандал навколо нього.

Про що фільм Юрик

У сюжеті військової стрічки історія про 11-річного хлопчика Юрика, який пережив облогу Маріуполя. Він втратив батька, сестру і дідуся, залишившись із мамою і лежачою бабусею.

Вони ховалися в підвалі, але коли мама Юрика дізналася, що росіяни планують вивозити українських дітей, швидко відправила його на евакуаційному автобусі ОБСЄ на підконтрольну Україні територію.

Юрик був змушений сам добиратися до кордону з Польщею, де на нього мала чекати тітка з Естонії. На його спині мама залишила свій номер телефону і родички.

Дорогою він стикався з безліччю перешкод.

Варто віддати належне, що стрічка вийшла доволі зворушливою, однак те, що її створено на реальних подіях – занадто гучно.

Реальна історія хлопчика, який сам добирався до кордону

Історія Юрика справді перегукується з реальною ситуацією. У березні 2022 року 11-річний Хасан самотужки дістався із Запоріжжя до Словаччини, щоб возз’єднатися з родиною.

Його мама доглядала бабусю і не могла тоді виїхати, а тому посадила сина на потяг, щоб він сам дістався до братів і сестер за кордоном. Із собою в Хасана був тільки поліетиленовий пакет, паспорт і номер телефону, написаний на руці.

Чому фільм розкритикували

Багато українців справді наголошують на тому, що Юрика неможливо дивитися без сліз, проте мешканці Маріуполя, які пережили весь жах у реальності, наголошують, що у фільмі не показано правду.

Так, наприклад, фотограф із Маріуполя Євген Сосновський провів в обложеному місті 62 дні. У він написав, що не було ніяких яскраво освітлених окремих кімнат у підвалі з буржуйкою і настінним годинником, прямого зв’язку з Естонією, а тим паче машини ОБСЄ, яка через гучномовець запрошувала на евакуацію коридором.

– Виходить, маріупольці все брешуть, коли кажуть, що сиділи в темряві, економлячи кожну свічку, палили масляні нічники, були без зв’язку. Брешуть маріупольці, коли кажуть, що не було ніякої організованої евакуації, медичної і взагалі будь-якої допомоги. Але маріупольці не брешуть. І реальність була у багато разів жахливішою, ніж навіть те, про що вони розповідають, – наголосив Сосновський.

Депутат Маріупольської міської ради Дмитро Забавін на початку повномасштабного вторгнення залишався в Маріуполі, а тому також вказав авторам фільму і всім, хто його переглянув, на неточності. Він теж відзначив низку фактологічних неточностей.

Ба більше, він направив звернення до Міністерства культури та інформаційної політики і РНБО. Мінкульт він вжити заходів, щоб правовласник фільму прибрав напис Засновано на реальних подіях і перед трансляцією зазначав, що це повністю художній фільм.

РНБО Забавін перевірити, чи загрожує Юрик національній безпеці, а також вжити заходів щодо захисту нацбезпеки.

Блогер із Донбасу Микола Осиченко розповів справжню історію, яка лежить в основі цього фільму, а також звернувся до авторів стрічки, зазначивши, що вони розтоптали пам’ять людей, які загинули в Маріуполі.

– Ви забули, що понад 200 тис. маріупольців виїхали з міста, вони вижили. Мало того, десь 100-150 тис. досі залишаються в місті. І це також наші люди, за винятком відвертих колабораціоністів. Я сподіваюся, що вам дуже сподобався той хайп, який ви зловили. Ви зловили хайп на тому, що розтоптали пам’ять тих людей, які загинули там, ви наплювали на гарнізон Маріуполя, який захищав місто, і кожен із них скаже, що ОБСЄшники залишили навіть свої броньовані тачки біля свого офісу й позабирали ключі, – наголосив він.

Таких звернень в інтернеті безліч, зокрема й від звичайних жителів Маріуполя, які обурені тим, що показали у фільмі Юрик.

Реакція зірок на фільм Юрик

Серед тих, хто відреагував на стрічку, є і знаменитості. Ведучий Андрій Бєдняков, який родом із Маріуполя, зазначив, що не очікував побачити усю правду, адже одразу помітив слово Художній, проте чистий одяг головних героїв, освітлений підвал і зв’язок у ньому його здивували. Особливо боляче стало тоді, коли показали машину ОБСЄ, адже жодної евакуації в місті не було.

– Там було в тисячі разів страшніше, ніж те, що показано у фільмі… Зараз потрібно знімати документальне кіно. Спілкуватися з тими, хто особисто був там, і показувати світу весь жах Маріуполя… Хочу більше правди в сценарії навіть художнього кіно, особливо коли написано, що воно на реальних подіях, – зазначив Бєдняков.

Андрей Бедняков о фильме Юрик

 

Акторка Ірма Вітовська своїх колег не торкатися цих болючих для українців тем заради чергового художнього фільму, а залишити це для документалістів, які висвітлюють правду. Вона зазначила, що стрічки, які стосуються таких страшних сторінок нашого життя, потребують суперпрофесійного підходу.

– Є багато можливостей знімати про сьогодні, не торкаючись такої складної теми. Усе ще буде, потім, і знято буде надталановито, бо дозріє (а може, вже зріє) той, хто зможе це прокричати. Але це буде тоді, коли цей “крик” буде не тому, що треба, а тому, що він нестримний і чесний. Прошу колег не брати гріх на душу. Маріуполь, Буча, Ізюм… Ще багато пекла відкриємо, не ризикуйте власним ім’ям. Для таких тем є документальне кіно, – наголосила Ірма.

Акторка Анна Сагайдачна назвала фільм Юрик переписом історії. Вона сказала, що не розуміє, хто дозволяє під час війни, що триває, знімати брехню про війну, в той час, коли навколо нас живуть маріупольці в кожному місті.

– Мене особливо зачепив один коментар, коли дівчина написала, що сьогодні її родичку, яка зараз перебуває в Карпатах, запитали: – А чого ви брехали, що у вас не було зв’язку? Як не було, якщо у фільмі Юрик показують, що був. Люди, які не були в Маріуполі і не пережили всього цього, будуть сприймати цей фільм за чисту монету, – сказала Сагайдачна.

Вона наголосила, що краще змінить професію, ніж зніматиметься в лже-кіно.

Реакція Оsnovafilm production

Потрапила в скандал директорка продакшена Оsnovafilm і авторка сценарію Тетяна Куц. Спершу вона заявила, що це жителі Маріуполя винні в тому, що росіяни вторглися в місто.

– Маріупольці пішли на референдум і голосували за РФ. Тепер РФ вбиває не тільки маріупольців, – написала вона в коментарях у Facebook.

Тетяна Куц Юрик

Згодом вона оприлюднила пост в Instagram, в якому вибачилася за такі слова та пояснила свою позицію.

Тетяна написала, що Юрик – не документальне кіно і не кіно про Маріуполь, а історія однієї конкретної дитини, викладена в художньому творі.

– Ми прагнули уникнути надмірної ретравматизації тих, хто в реальності пережив усі жахи окупації. Наша команда, створюючи цей фільм в умовах повномасштабної війни, вклала в нього свої серця і душі, і розповіді близьких нам людей, які також евакуювалися з окупованого Маріуполя. Але емоції взяли гору. Можливо, через те, як сильно наша команда вірила в соціальну місію Юрика. А можливо, через неготовність на той момент за рівнем критики побачити біль, який відчули люди під час перегляду, – написала Куц.

Реакція Мінкульту

Виконувач обов’язків міністра культури та інформполітики Ростислав Карандєєв заявив, що МКІП не є замовником у виробництві стрічки і не фінансував її. Про це він сказав .

За словами політика, використання терміну Засновано на реальних подіях не регламентується законодавством, а тому є правом авторів стрічки.

– Водночас суспільство має право на висловлення особистої думки щодо кінофільму. Маріупольці є свідками реальних подій у місті на початку російського вторгнення і донині. Стикаючись із невідповідностями сюжету фільму Юрик та його сцен справжнім подіям, природно, що глядачі гостро сприйняли такий дисонанс. Художники повинні враховувати це і намагатися відтворювати події максимально реалістично, – наголосив Карандєєв.

Реакція СТБ

В Instagram телеканалу СТБ зазначили, що фільм Юрик уже промарковано текстом, який попереджає глядачів, що стрічка є винятково художньою і не претендує на відображення реальної трагедії, яку вчинили окупаційні війська РФ у Маріуполі.

– Також Юрик буде доповнений документальними фактами, які підтверджують – реальність була набагато жорсткішою, ніж її художнє осмислення. Цей документальний постскриптум буде створено у співпраці з маріупольцями, що займаються фіксацією російських злочинів, та захисниками міста. Будь-які згадки ОБСЄ будуть вилучені з фільму, – заявили в СТБ.

Крім того, телеканал зазначив, що вони не можуть залишити голоси людей нашого Маріуполя не почутими, а тому 10 вересня покажуть документальний фільм Маріуполь. Невтрачена надія, присвячений місту-герою та його людям.

Зазначимо, стрічку виклали у вільний доступ на YouTube-каналах СТБ і Оsnovafilm – наразі там 1,7 млн переглядів і 997 тис. переглядів відповідно.

Теги за темою
Скандал Маріуполь
Джерело матеріала
loader