Пенні Пріцкер стала спеціальною представницею Сполучених Штатів в Україні, яка відповідатиме за питання економічного відновлення держави.
Відповідне рішення ухвалив президент Сполучених Штатів Джо Байден.
Пенні Пріцкер походить з родини, яка емігрувала з України до Штатів у ХІХ столітті. Сама ж американка є держслужбовицею з досвідом, а у колишньому обіймала посаду глави Мінторгівлі.
– Пріцкер як спецпредставник принесе на цю посаду свій багаторічний досвід та експертність. Працюючи у взаємодії з владою України, нашими союзниками і партнерами, міжнародними фінансовими установами і приватним сектором, вона стане драйвером зусиль США для відбудови української економіки. Це буде включати мобілізацію державних та приватних інвестицій, окреслення пріоритетів для донорів, роботу над відкриттям експортних ринків та підприємств, які закрилися через варварські російські атаки та руйнування, – заявив Джо Байден.
Новопризначена спецпредставниця США працюватиме з міжнародними партнерами України, зокрема з державами Групи семи (G7), аби дії партнерів України змогли бути синхронізовані. Очікується, що 64-річна пані Пріцкер заохочуватиме проінвестиційні стратегії в Україні, а також залучатиме державні та приватні інвестиції з інших країн, повідомив NYT високопосадовець Білого дому, який говорив на умовах анонімності, оскільки призначення ще не було офіційно оголошене.
Вона планує відвідати Україну в найближчі тижні, щоб почати оцінювати стан її економіки і зустрітися з політичними і діловими лідерами.
– Спецпредставниця Пріцкер допоможе уряду України впроваджувати реформи, необхідні для посилення економіки, а також працюватиме з Україною, щоб допомогти гарантувати, що коли Україна розпочне відбудову, вона відновиться сильнішою, – додав Байден.
Президент США нагадав, що Америка продовжить незмінно допомагати Україні захищати свою свободу.
Пріцкер працюватиме в Державному департаменті США, підпорядковуючись державному секретарю Ентоні Блінкену.
Що відомо про Пріцкер
Пенні Пріцкер походить з відомої чиказької родини, яка має свою бізнес-імперію та багаторічний вплив у Демократичній партії. Її брат, Джей Бі Пріцкер, є губернатором штату Іллінойс від Демократичної партії. Їхній батько, Дональд, був співзасновником готельної компанії Hyatt.
Сама ж Пріцкер заснувала кілька власних бізнес-компаній, а на посаді міністра торгівлі президента Барака Обами у 2013-17 роках була відома своїми тісними стосунками з бізнес-лідерами по всій Америці. Вона також є членом правління Microsoft і колишнім головою Фонду Карнегі за міжнародний мир.
У минулому Пріцкер заявляла, що знає Джо Байдена понад 20 років.
У своїй заяві пані Пріцкер зазначила, що на посаді міністра торгівлі вона “працювала з українським урядом над просуванням реформ, залученням приватного сектору та координацією дій з урядами країн-партнерів – діяльність, яку я також продовжуватиму на цій посаді”.
Вона додала, що її інтерес до України має особистий вимір: Сім’я пані Пріцкер наприкінці 1800-х років втекла від переслідувань з території сучасної України, підконтрольної царській Росії, і вона відчуває зв’язок з цією країною.
Як міністерка торгівлі США, вона кілька разів відвідувала Київ, у тому числі для того, щоб оголосити про надання американської кредитної гарантії для українського уряду на суму $1 млрд. За рік до цього вона відвідала село, де жили її предки.
На пресконференції під час візиту до Києва в 2014 році вона заявила, що Україні необхідно провести “величезну кількість реформ, щоб економіка стала більш відкритою для прямих іноземних інвестицій”.
Також Пріцкер є однією з сотень громадян США, яких Кремль у травні вніс до санкційного списку, заборонивши їм в’їзд до Росії. У Кремлі тоді не вказували конкретних причин такого кроку.