Експертиза мистецької колекції з маєтку екснардепа Віктора Медведчука у Пущі-Водиці, яку проводить Київський науково-дослідний інститут судових експертиз, через майже рік досліджень все ще перебуває на завершальному етапі. Про це журналістам «Слідства.Інфо» стало відомо з відповіді працівників КНДІСЕ на запит.
Колекцію картин, яку вилучили маєтку Медведчука, відправили на експертизу до КНДІСЕ у жовтні минулого року.
У листі експерти КНДІСЕ пояснюють, що значний термін досліджень пов’язаний з багатооб’єктністю та складністю мистецтвознавчого аналізу робіт. А для всебічного та повноцінного вивчення об’єктів дослідження до роботи залучено представників національних музеїв.
У лютому 2023-го представники КНДІСЕ повідомили журналістам «Слідства.Інфо», що для дослідження збірки потрібно щонайменше три місяці, а директор відомства Олександр Рувін стверджував, що експерти постараються закінчити його до кінця другого кварталу, тобто десь до початку липня. Втім цього часу, як видно з відповіді, фахівцям на дослідження не вистачило.
Крім того, тоді експертка Інституту мистецтвознавиця Ірина Ходченко підтвердила справжність однієї з картин Івана Айвазовського і сказала, що коштувати вона може до 100 тисяч гривень. Натомість двоє незалежних мистецтвознавців, з якими проконсультувались журналісти, оцінили цю ж картину у 80–200 тисяч доларів. Ціна ще двох картин Айвазовського, за словами експертів, коливається від 5 тисяч до 3 мільйонів доларів.
Тепер же, у відповіді на журналістський запит, Інститут повідомив, що підтвердив автентичність трьох картин Айвазовського, вилучених у Медведчука. При цьому експерти КНДІСЕ оцінили їхню вартість у понад 450 тисяч доларів (тоді як раніше оцінювали одну з них всього у 100 тисяч гривень, — ДМ). «Чому так змінилася оцінка картин відомого художника за більше, ніж пів року, — незрозуміло», — резюмують журналісти.
Також в Інституті зазначають, що всі об’єкти досліджень на час проведення експертизи перебувають у КНДІСЕ. Після завершення експертизи за рішенням суду їх мають передати до музеїв України.
За даними СБУ, ФСБ Росії намагалася вивезти Медведчука до невизнаного Придністров'я, а потім до РФ. Однак доїхати Медведчук зміг лише до меж Київської області. Його дружина Оксана Марченко виїхала з України перед початком повномасштабної війни.
До моменту своєї втечі, 24 лютого, Медведчук залишався під домашнім арештом в межах двох кримінальних проваджень — щодо видобутку нафти і газу в Чорному морі та щодо сприяння діяльності терористичної організації через постачання вугілля з окупованих територій Донбасу.
21 вересня 2022-го його обміняли на 215 українських полонених військових та цивільних, зокрема захисників «Азовсталі».
10 січня 2023 року президент Володимир Зеленський підписав указ про позбавлення Медведчука громадянства, а 13 січня Верховна Рада позбавила його депутатського мандата.
Фото: картини, вилучені у Медведчука, на експертизі / «Слідство.Інфо»