Польща, Угорщина та Словаччина продовжили заборону сільськогосподарського експорту з України після скасування заборони з боку Єврокомісії. Про це уряди країн та їхні члени повідомили у соціальних мережах.
Міністр економічного розвитку і технологій Польщі Вальдемар Буда підписав національний регламент про збереження ембарго на імпорт української пшениці, ріпаку, соняшнику і кукурудзи.
- Через неправильне рішення Єврокомісії не подовжувати ембарго на зерно з України, відповідно до вказівок прем'єр-міністра Матеуша Моравецького і всієї Ради міністрів, я підписав національний регламент про збереження ембарго, — заявив він у своєму твіттері.
Постанова є безстроковою і набуває чинності після опублікування опівночі 16 вересня. Вальдемар Буда приписав у твіттері, що “польський фермер понад усе”.
Міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь повідомив у фейсбуці, що Угорщина ухвалила рішення про заборону на імпорт 24 видів аграрної продукції з України.
- Брюссель бездіяльний, але ми діємо, захищаємо інтереси фермерів! Ми продовжили та розширили заборону на імпорт української сільськогосподарської продукції під національною юрисдикцією, — заявив він.
Уряд Словаччини повідомив, що обмеження торкнуться пшениці, кукурудзи, ріпака та насіння до кінця року.
- Єврокомісія не продовжила заборону на ввезення з України пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику після 15 вересня. Тому уряд вирішив заборонити їх імпорт на національному рівні до кінця року, — сказано у фейсбуці уряду.
В уряді Словаччини подовження заборона також пояснили “надмірним тиском на ринок Словаччини, щоб залишатися справедливими й щодо вітчизняних фермерів”. Також це є реакцією на заборони Польщі та Угорщини.
Увечері 15 вересня Єврокомісія оголосила, що не продовжує заборону на імпорт чотирьох категорій української сільськогосподарської продукції, який діяв з 2 травня для пʼяти країн: Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії та Болгарії. Було зроблено висновок, що завдяки роботі Координаційної платформи та тимчасовим заходам, запровадженим, викривлення ринку зникли.
Володимир Зеленський провів нараду з урядовцями та командою Офісу президента. Він заявив, що односторонні обмеження з боку деяких країн – членів ЄС отримають відповідну реакцію України.
12 вересня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна звернеться до арбітражу Світової організації торгівлі щодо компенсації збитків у разі заборони владою Польщі експорту українського зерна.
14 вересня президент Володимир Зеленський подякував прем'єр-міністру та парламентарям Болгарії за рішення відновити експорт сільськогосподарської продукції з України.