Візит Зеленського до США: «Формула миру», ракети ATACMS та увага місцевого істеблішменту
Візит Зеленського до США: «Формула миру», ракети ATACMS та увага місцевого істеблішменту

Візит Зеленського до США: «Формула миру», ракети ATACMS та увага місцевого істеблішменту

Президент України Володимир Зеленський цього тижня вирушає до США, щоб взяти участь у засіданні Генеральної асамблеї ООН. Глава української держави має намір представити "Формулу миру", виконання якої має привести до завершення війни в Україні.

Як повідомляє видання Politico, посилаючись на джерела в українській владі, цей візит, який видання пропонує називати "спеціальною дипломатичною операцією", покликаний "використовувати чарівність" українського президента у зустрічах віч-на-віч, щоб переконати керівників низки країн, які досі вагаються, яку із воюючих сторін підтримати. Крім того, Зеленський планує виголосити промову з трибуни Генеральної асамблеї ООН.

«Формула миру» та «зернова угода»

Основна проблема - пасивність більшості країн Африки, Азії та Латинської Америки, які не хочуть псувати відносини ні з ким із великих держав світу, боячись нашкодити власним інтересам. Навіть ті з них, хто на словах засудили російське вторгнення, так і не зробили значних економічних і дипломатичних кроків на підтримку своїх слів.

"Щоб забезпечити всеосяжний, довгостроковий світ, нам потрібне щось більше, ніж просто політична підтримка Заходу. Ми маємо залучити до участі багато країн, у тому числі країни Глобального Півдня, тому що їхні голоси мають значення", - сказав виданню український високопосадовець.

Також Володимир Зеленський особисто презентує світовим лідерам український мирний план, що складається із 10 пунктів. "Необов'язково, щоб країни схвалили всі 10 пунктів плану. Вони можуть вибрати різні моменти, які їм зручні, та об'єднати зусилля, щоб просувати та впроваджувати їх", – сказав співрозмовник американського видання.

На Генасамблеї ООН також може бути визначено дату Глобального саміту світу, який хоче Україна наприкінці 2023 року. Київ наполягає на проведенні саміту з "Формули миру" на засіданні ООН, проте деякі з прихильників України виступають проти цього через складну логістику.

Водночас деякі з них також наполягають на приєднанні до «Формули миру» країн Глобального Півдня, проте джерела видання кажуть, що остаточного рішення про організацію подібних зустрічей поки що не ухвалено.

Друге важливе завдання – пошук нових механізмів для експорту українського зерна після закриття Чорноморського «зернового коридору». Зокрема, Зеленський сподівається переконати країни Глобального Півдня тиснути на Кремль, щоб той припинив свої агресивні дії у Чорному морі, які спричинили стрибок світових цін на продовольство.

Під час нинішньої Генасамблеї відбудеться спеціальне засідання Ради безпеки ООН, присвячене Україні, куди буде запрошено Зеленського.

Зустріч з Байденом – новий транш та ракети ATACMS

NBC News із посиланням на високопоставленого українського чиновника повідомляє, що Володимир Зеленський під час свого візиту до США також зустрінеться із президентом Джо Байденом. Обидва президенти планують виступити на Генасамблеї ООН 19 вересня.

Поки не ясно, де відбудеться зустріч Байдена та Зеленського – у Нью-Йорку чи у Білому домі. Як пише видання, Білий дім відмовився від коментарів. Попередня зустріч Байдена з Зеленським відбулася у липні на саміті НАТО у Вільнюсі. Також Зеленський та Байден мали можливість для зустрічі у травні під час саміту G7.

Держсекретар США Ентоні Блінкен під час візиту до Києва минулого тижня зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським і підтвердив, що президент Байден чекає на зустріч з ним. Видання The Washington Post повідомляє, що візит президента Володимира Зеленського до Вашингтона було скоординовано з адміністрацією американського лідера Джо Байдена з метою домогтися від Конгресу США надання Україні додаткової допомоги на суму 24 млрд доларів.

Однією з тем переговорів Зеленського та Байдена може бути постачання Україні далекобійних ракет ATACMS. За даними CNN, Байден вже найближчим часом може ухвалити остаточне рішення щодо передачі далекобійних ракет Україні.

"Ставлення американців змінюється"

Ще однією негласною, але важливою місією візиту Володимира Зеленського до США є намір переконати американський істеблішмент і надалі зберігати підтримку України. Тому що, як пише The Washington Post, "ставлення американців (до України. – Ред.) змінюється", і змінюється не на краще.

Хоча більшість у Конгресі і продовжує підтримувати допомогу Україні, всередині Республіканської партії (і серед невеликої кількості демократів) зростає напруга щодо того, який обсяг допомоги Вашингтон має надавати Києву.

А через те, що були сформовані певні очікування від нинішнього контрнаступу Сил оборони, а реальність дещо інша, і через роздмухування пропагандою РФ та інших зацікавлених сторін фейкової тези про "провал" наступу ЗСУ, ставлення американців до України "міняється", вказує видання.

Крайній правий фланг Республіканської партії "веде агресивну кампанію щодо мобілізації громадської підтримки скорочення допомоги Україні". Конгрес США відчуває "тиск через наближення року виборів, а довгоочікуваний літній контрнаступ України приніс поки що лише незначні територіальні успіхи", кажуть законодавці та аналітики.

Торік у вересні президент України Володимир Зеленський також взяв участь у засіданні Генеральної асамблеї ООН, де представив українську «Формулу миру». Глава держави зазначив, що Україна хоче миру, Європа хоче миру, світ хоче миру – і лише Росія хоче війни, але вона не зможе зупинити перебіг історії.

Думка експертів

Іван Ступак, експерт Українського інституту майбутнього:

– На Генасамблеї ООН Зеленський представить «Формулу миру», можливо, зустрінеться з іншими лідерами країн. Від зустрічі з Байденом варто чекати на нові поставки зброї на зимовий період, у тому числі й далекобійних ракет. Що ж до зниження підтримки американцями України, то навряд чи все так критично. Хоча б тому, що одним із основних спонсорів Республіканської партії є американський військово-промисловий комплекс, який непогано заробляє на війні в Україні. Наприклад, та ж компанія Lockheed Martin значно наростила свої обсяги виробництва. Тож американці й надалі підтримуватимуть нашу країну.

Володимир Фесенко, політолог:

- Зеленський матиме два пріоритети під час цього візиту до США. Перший - зустріч із президентом Джо Байденом, яка буде «не мимохідь» на полях Генасамблеї, а ґрунтовніша. Після неї варто чекати на нові поставки зброї, можливо, далекобійних ракет. Другий пріоритет – це зустрічі на полях Генасамблеї ООН задля просування української «Формули миру». Зеленський роз'яснюватиме нашу позицію лідерам інших країн, насамперед Глобального Півдня. І тут йдеться не про те, щоб вони ухвалили всі 10 пунктів плану. Завдання Києва – розширювати клуб прихильників хоча б за окремими позиціями. Метою візиту є також підготовка Глобального саміту миру по Україні.

Теги за темою
Володимир Зеленський ООН
Джерело матеріала
loader
loader