Другий візит Ллойда Остіна. Навіщо до Києва раптово приїхав голова Пентагон
Другий візит Ллойда Остіна. Навіщо до Києва раптово приїхав голова Пентагон

Другий візит Ллойда Остіна. Навіщо до Києва раптово приїхав голова Пентагон

Ллойд Остін не анонсував і не готував свій візит

20 листопада в Україну прибув голова Пентагону (Міністерство оборони США) Ллойд Остін. Візит традиційно не було оголошено заздалегідь. З одного боку, приїзд Остіна – це демонстрація непохитної підтримки Києва від Білого Дому. З іншого боку, міністр оборони США особисто з'ясовував готовність України до зими.

Новий "Рамштайн" та зброя

Про свій приїзд Ллойд Остін повідомив у соціальній мережі Х (колишній Twitter): "Я щойно приїхав до Києва, щоби зустрітися з українськими лідерами. Я тут сьогодні, щоб передати важливе послання: Сполучені Штати продовжуватимуть підтримувати Україну у її боротьбі за свободу проти російської агресії як зараз, так і в майбутньому".

Ллойд Остін є міністром оборони США і на посаді займається американською позицією на зустрічах союзників України (Контактної групи з оборони України), які відбуваються на військовій базі "Рамштайн". Саме у Києві Остін заявив про нову зустріч групи, яка відбудеться 22 листопада.

До речі, це друге відвідування Ллойдом Остіном столиці України за весь період повномасштабного вторгнення РФ. Минулого разу він був у Києві 24 квітня 2022 року разом із держсекретарем Ентоні Блінкеном.

Підсумком квітневого приїзду Остіна та Блінкена до столиці України стала перша зустріч союзників оборони України "Рамштайн" (26 квітня 2022 року).

Завдяки регулярним зустрічам "Рамштайн" було налагоджено системну військову допомогу Україні. Крім того з 11 жовтня 2023 року, за словами глави Пентагону, США очолили коаліцію щодо розвитку ВПС України.

Як повідомляє пресслужба Пентагону, впродовж сьогоднішніх зустрічей із керівництвом України сторони будуть зосереджені "на подальшому зміцненні стратегічного партнерства між Сполученими Штатами та Україною, зокрема забезпеченні Збройних сил України бойовими можливостями, необхідними їм як для зими, так і для захисту своєї країни від майбутніх російських загроз".

На користь "військового" підґрунтя раптового візиту той факт, що і цього разу глава Пентагону прибув до Києва не один, а в компанії Верховного головнокомандувача об'єднаними Збройними силами НАТО в Європі та голови Європейського командування США Крістофера Каволі. Тим самим, вважає посол США в Україні Бріджит Брінк, американська сторона засвідчила "непохитну підтримку Україні у її боротьбі за свободу". 

За два дні до прибуття Остіна до Києва президент Джо Байден опублікував авторську статтю в The Washington Рost, у якій обґрунтував продовження допомоги Києву. Оскільки досвід двох світових воєн ХХ століття показав, що "коли агресія в Європі залишається без відповіді, криза не згасає сама собою. Це безпосередньо залучає Америку", вважає чинний господар Білого дому, тому треба продовжувати допомагати Україні. Водночас, підкреслює Байден, результатом великих трагедій і потрясінь може стати більший рівень світової безпеки і набагато краще захищені США.

Тому основні світові ЗМІ пов'язують візит Остіна до Києва із тезами статті Байдена. Тобто з продовженням військової підтримки України всупереч всьому. Причому у відносинах двох держав може постати нова складова, яку, можливо, й обговорив Остін із лідерами України. Це розвиток військового виробництва. 

Йтиметься про стимулювання внутрішнього виробництва озброєння в Україні. Проте військовий експерт Олег Старих вважає розгортання виробництва озброєнь малоймовірною та, як мінімум, середньостроковою перспективою. Причина банальна – складно знайти інвесторів.

Вибити все

Але, схоже, іншого виходу Байден не має, оскільки, як зазначає Washington Examiner, його спроба прив'язати допомогу Україні до Ізраїлю зазнала краху.

"На мій погляд, безсумнівно, що важку для Ізраїлю хвилину демократи використовують із метою відродити своє нескінченне бажання надсилати гроші в Україну", – заявив сенатор-республіканець Роджер Маршал. І якщо позиція республіканців зрозуміла, то через допомогу, але вже Ізраїлю, проти Байдена виступили й деякі демократи.

Президенту США довелося підписати другий цього року "короткий бюджет" без виділення коштів уже двом державам, охопленим війною, тоді як у заручниках ХАМАСу щонайменше 10 американських громадян, а в Україні гинуть люди від ворожих обстрілів.

Тому Остін, щоб не бути голослівним, має привезти до Києва щось вагоміше за слова. Цікаво, що цього ж дня, 20 листопада, президент України зустрівся з главою Fox corporation Лакланом Мердоком, а також із журналістами Fox News і The Sun.

Це дуже важливий крок підтримки, наголосив Володимир Зеленський у розмові з Лакланом Мердоком. Вочевидь, з огляду на політичну орієнтацію Fox news (Дональд Трамп назвав ексведучого телеканалу Fox news Такера Карлсона своїм ймовірним віцепрезидентом), Володимир Зеленський робить спробу самостійно забезпечити підтримку республіканцями законопроєкту про допомогу Україні.

На користь цієї версії  – зустріч із Мердоком глави офісу президента Андрія Єрмака. Для американських гостей з Fox було проведено інформаційний брифінг щодо ситуації на передовій. "Дуже важливо, щоб американська аудиторія дізнавалася про те, що відбувається у нашій країні, безпосередньо з місця подій від провідних ЗМІ США", – сказано у повідомленні на сайті Офісу президента.

Розвідка на місцевості

Американські військові вважали за краще отримати інформацію з перших рук. Саме з метою дізнатися ситуацію на передовій та послухати, як Україна бачить подальший розвиток подій, Остін приїхав до Києва, вважає Олег Старіков. "Думаю, доручення було не від Держдепартаменту, особисто від президента США, дізнатися, що думають в Україні в умовах нової геополітичної ситуації після зустрічі Джо Байдена та Сі Цзіньпіна, а також у зв'язку з політичною ситуацією у США", – припустив експерт.

Вочевидь умови допомоги Україні "Настільки важливі, що їх необхідно озвучити особисто першим особам, а не передавати по телефону", – вважає експерт громадського руху "Всі разом!" Євген Савісько. На його думку, офіційний Київ має отримати приємні подарунки, наприклад, чіткі терміни передачі F-16, далекобійних ракет, ЗРК MIM-104 Patriot та іншого озброєння.

Водночас у Пентагоні наголошують військова допомога Україні не припинялася і не припиниться.

Більше конкретики та нове майбутнє

Однак головне питання переговорів – майбутнє України та війни. Зокрема, вважає Олег Старіков, США вже можуть планувати, як допомагати нам будувати армію для стримування країни-агресора від повторних вторгнень.

"За поточною допомогою, нам скажуть, що зможуть постачати, а що ні", вважає президент Українського інституту політики Руслан Бортнік. Але обговорюватимуть з українським керівництвом американські гості подальшу стратегію у війні, яка переходить у позиційний етап. Експерт звертає увагу на те, що думку Валерія Залужного поділяє військове керівництво США. "Відповідно, треба переходити до стратегічної оборони. Це безпечніший сценарій, що дозволяє уникнути ризиків виникнення військових криз у ситуації, коли США зайняті виборами та внутрішньою боротьбою", вважає Руслан Бортнік.

Враження сторін

Сам американський гість про підсумки зустрічі із президентом України відгукнувся так: "Ми, разом із нашими союзниками та партнерами, продовжимо підтримувати насущні бойові потреби України та довгострокові оборонні потреби".

Посол України у США Оксана Маркарова нагадала, що буквально за кілька днів до візиту Остін спілкувався телефоном зі своїм українським колегою, з чого виходить, перемога України у Штатах у пріоритеті.

Той самий висновок можна зробити і з офіційного повідомлення про зустріч президента Володимира Зеленського та голови Пентагону на сайті Офісу президента.

Як випливає з тексту, Володимир Зеленський очікувано подякував США за підтримку, висловив сподівання, що за підсумками "Рамштайну" буде посилено позиції України на полі бою. А також наголосив на наступному: "Дуже важливо, що нам вдалося досягти прогресу у встановленні контролю над Чорним морем, а також забезпечити роботу альтернативного гуманітарного маршруту. Це дає Україні можливість залишатись гарантом стабільної продовольчої безпеки".

Джерело матеріала
loader
loader