Залежність – будь яка – від психоактивних речовин, алкоголю, знеболювальних – є серйозною проблемою, яка призводить до багатьох побічних ефектів для здоров’я.
Хоча фактори, що призводять до залежності, різноманітні, вирватися із порочного кола залежності надзвичайно важко.
Цікавість, тиск однолітків, родичі-наркомани
У нещодавньому дослідженні було виявлено, що люди, які потрапили в одну залежність, мають підвищений ризик розвитку іншої нової залежності.
Досвідчений нейропсихіатр доктор Сачин Мангла називає перші ознаки залежності і закликає не нехтувати ними.
– Ніхто не стає залежним з першого дня. Усі форми залежності, включаючи залежність від психоактивних речовин, починаються з невеликих дозованих експериментів, – говорить нейропсихіатр.
За словами лікаря, до цього спонукають цікавість, тиск однолітків, вживання наркотиків членами сім’ї.
Поглиблюють і ускладнюють ситуацію життєві проблеми, що супроводжуються депресією, тривогою, стресом і синдромом дефіциту уваги. Ну, як тут не вдатися до експерименту, що обіцяє за один раз змінити все на краще, принаймні в уяві.
Щоб експеримент не став звичкою
Якщо спорадичним і початковим експериментам у пошуках ейфорії не приділити уваги, молоді люди, як правило, зациклюються на отримуваному задоволенні від речовин.
Через деякий час вони потрапляють у порочне коло пошуку задоволення, що призводить до болю, коли дія речовини закінчується, а взяти додаткову порцію ніде.
Часто наслідками залежності стають не тільки порушення фізичного самопочуття, а й психічні розлади.
Як лікують залежність
У кожному конкретному випадку вибудовується план лікування, залежно від тяжкості та типу залежності. Зазвичай лікування складається з двох частин.
Перша частина полягає в детоксикації або усуненні речовини з організму пацієнта. Цей крок вимагає також реагування на симптоми відміни – головний біль, м’язовий біль та психологічний стрес.
Другий етап лікування – більш важливий і довготривалий. Він полягає в усуненні соціальних, поведінкових і психологічних факторів, які призвели до залежності. Якщо не вдається тут досягти успіху, залежність вкотре повернеться з новою силою.
У зв’язку з цим, багато хто вважає, що залежність, зокрема, від психоактивних речовин, невиліковна.
Проте доктор Сачин Мангла запевняє, що це помилкове уявлення.
Завдяки досягненням медицини у цій галузі, а також більшій обізнаності щодо факторів, які допомагають пацієнтам подолати “своїх демонів”, рівень успішності лікування залежності зріс в рази.
Неабияку роль відіграє методика використання альтернативних джерел задоволення і винагороди, яка вже показала свою ефективність у поверненні пацієнтів до повноцінного та продуктивного життя.
Джерело: