Схвалили препарат для лікування раку шийки матки на 3 та 4 стадіях
Безпліддя, ураження органів малого тазу й навіть смерть - запущені стадії раку шийки матки так само небезпечні, як і всі види онко. Запустити захворювання не так складно, адже воно не має характерних ознак і в більшості випадків виявляється випадково при цитологічному дослідженні.
Основною причиною зміни тканин шийки матки вважаються небезпечні штами вірусу папіломи. Однак рак шийки матки успішно лікується навіть на 3 та 4 стадіях. Експерти довели ефективність препарату пембролізумаб (Кейтруда) у лікуванні раку шийки матки у комплексі з хіміотерапією, запропонувавши нову схему терапії.
FDA підтвердив ефективність пембролізумаба
Відомий протипухлинний препарат пембролізумаб (Кейтруда), який застосовують для лікування близько 19 типів раку, отримав ще одне показання до лікування онко. Дослідження показали ефективність лікарського засобу при раку шийки матки 3-4 стадії у поєднанні з хіміопроменевою терапією.
Управління санітарного нагляду за якістю продуктів і медикаментів США FDA уже схвалив імунотерапевтичний препарат, ґрунтуючись на успішному дослідному аналізі. Експерти рекомендують застосовувати інгібітор PD-1 у перший день перед хіміотерапією.
У клінічному дослідженні взяли участь 596 жінок із раком шийки матки 3 та 4 стадії. Учасниць розділили на дві групи: тих, які приймали плацебо й тих, які отримували 200 мг пембролізумабу кожні 3 тижні протягом п'яти циклів з хіміопроменевою терапією.
Плацебо чи пембролізумаб?
Дослідники проаналізували стан пацієнток за 12 місяців після випробування. Виживання без прогресування захворювання становило 81% серед учасниць у групі пембролізумабу порівняно з 70% у групі плацебо. Загалом, у 21% пацієнтів, які приймали пембролізумаб, спостерігалося виживання без прогресування раку шийки матки.
За даними самого виробника препарату компанії Merck, лікування Кейтрудою призвело до зниження ризику прогресування захворювання та смерті на 41% порівняно з плацебо у третій фазі дослідження.
У 10% учасниць дослідження, які приймали пембролізумаб, спостерігалися нудота, діарея, блювання, інфекції сечовивідних шляхів, стомлюваність, гіпотиреоз, запор, зниження апетиту, втрата ваги, болі в животі, лихоманка, гіпертиреоз, утруднення сечовипускання.
Експерти радять призначати пембролізумаб у день проведення хіміопроменевої терапії перед процедурою. Рекомендована схема лікування препаратом виглядає так:
- 200 мг внутрішньовенно кожні 3 тижні або 400 мг внутрішньовенно кожні 6 тижнів до неприйнятної токсичності терміном до 24 місяців.
Онколог та професор акушерства та гінекології Медичного коледжу Арізонського університету Бредлі Монк вважає схвалення нового препарату та схему лікування позитивною новиною як для лікарів, так і для пацієнтів:
"Нова схема лікування на основі Кейтруди пропонує абсолютно новий підхід терапії, тому сьогоднішнє схвалення має величезне значення для майбутнього наших пацієнтів", - наголосив онколог.
Рак шийки матки – досить поширене захворювання у світі, яким часто страждають жінки дітородного віку. Навіть у країнах із ефективною та доступною вакциною, яка захищає від небезпечних штамів ВПЛ, кількість хворих досягає понад 10 000 пацієнтів на рік. Зважаючи на це, схвалення пембролізумабу дозволяє лікарям застосовувати більш ефективні нові схеми терапії з мінімальними побічними ефектами.