Міністерство охорони здоров’я повідомило, що кріобанки не будуть утилізувати заморожений біоматеріал загиблих військових. оскільки виявилося, що прийнятий закон про безкоштовний забір та збереження репродуктивних клітин українських воїнів має норму, котра передбачає їхнє знищення, якщо боєць загине.
У відомстві заявили, що разом із народними депутатами вже працюють над усуненням законодавчої колізії.
«У березні набере чинності прийнятий парламентом закон, який дозволяє родинам військових безоплатно зберегти репродуктивні клітини та використати їх для продовження роду наших захисників. Те що в цьому законі не передбачено такої ж можливості для тих, хто загинув – законодавча колізія, яку усунуть у найкоротші терміни», − додали в МОЗ.
Скандал на цю тему розгорівся у соцмережах після допису медичної адвокатки Олени Бабич, яка звернула увагу на проблему.
Як пише Цензор.НЕТ, народна депутатка від «Слуги народу» Оксана Дмитрієва, яка є однією з авторок закону, пояснила, що у початковій редакції закону ця норма була відсутня − її внесли уже під час другого читання законопроєкту.
«До другого читання була подана поправка. Не моя. І попри те, що я, як головний автор цього закону, була проти – її прийняли. Чому у автора правки виникла така ідея – краще запитати у нього», − сказала вона.
Автором поправки виявився очільник комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький, який також представляє «Слуг народу». Свою поправку він обґрунтовував тим, що «питання постмортальної репродукції наразі залишається неврегульованим національним законодавством».
Після розголосу Радуцький заявив, що вважає подібну ситуацію «неправильною і несправедливою» та запевнив, що Рада її найближчим часом вирішить.
Прийнятий парламентом закон називається «Про забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство». У пояснювальний записці до нього зазначається, що метою є «створення державних гарантій щодо збереження можливості біологічного батьківства/материнства для захисників та захисниць України, у випадку отримання ними поранень, які впливають на репродуктивні функції». Так само у обґрунтуванні необхідності прийняття закону йдеться про «поранення, які призводять до втрати репродуктивних функцій». Водночас щодо можливості використання репродуктивних клітин після смерті військового у тексті нічого не сказано. Також залишаються відкритими питання, хто саме матиме право на розпорядження репродуктивними клітинами загиблих: батьки, інший член подружжя, партнер, діти чи рідні, і який період часу держава має зберігати біоматеріал.
«Моя позиція: репродуктивні клітини – це власність того, хто їх зберігає. І саме ця людина повинна вирішувати, що з ними робити в разі смерті: утилізувати, передати другому з подружжя, чи навіть віддати до загального банку. Тим більше, що це наш кращий генофонд. І це легко можна зробити за допомогою нотаріальної згоди», − зауважила Дмитрієва.
Про вплив війни на дітей нам уже більш-менш відомо. Проте досі мало досліджень на тему впливу війни на батьківство. Війна посилює стрес у батьків.
До чого це може призвести, що з цим робити, а також як діяти батькам, котрі вже тривалий час змушені перебувати в розлуці з дітьми, − пише дитяча психологиня Ірина Королець у статті «Чи можливе щасливе батьківство в умовах війни?».