Ціни на свіжі овочі та фрукти зараз, м’яко кажучи, кусаються. А так хочеться похрумтіти свіженькою цибулею, листям салату чи ароматними чері. Тому саме час подбати про свій власний врожай. Маєте кілька грядок землі біля дому? Щасливчики! А що робити тим, у кого є як максимум балкон або поки ще холодно для городини? Навіть на підвіконні звичайної квартири можна виростити свій мінігород. Про секрети такого садівництва, а також про те, що можна виростити на контейнерній грядці, читайте у матеріалі Коротко про.
Про сонце, воду і ґрунт
Уроки біології з дитинства: жовта цибулина у чашці з водою на підвіконні через кілька днів «вистрілить» зеленим свіжим листям. Ніжні «пір’їнки» можна зрізати й одразу додати до страви. Зручно і смачно!
Фахівці городньої справи стверджують: якщо цибулина на підвіконні дає врожай, то й інші овочі можна виростити в таких умовах.
- Люди, які вирощують на підвіконні городню розсаду, знають, наскільки примхливими можуть бути рослини, - розповів Коротко про менеджер агрокомпанії «ОТК» Михайло Лонь. - Для того, щоб отримати врожай на підвіконні, є кілька обов’язкових умов. І перш за все - це сонячне світло. Овочам потрібно принаймні 6-8 годин сонячного світла на день.
А якщо вікна на східну чи західну сторону? Теж непогано, та краще обирати тіньолюбні культури (про них трохи нижче). Важливою є і температура повітря у домі. Ідеально – це +18...20 градусів тепла. Якщо тепліше, то треба частіше провітрювати кімнату. Свіже повітря – це ще й такий важливий для зелені кисень. До речі, садівники радять не висаджувати рослини надто близько одну від одної, між ними також має бути хороший повітрообмін, тоді й хворітимуть менше.
- Окремо хочу сказати на ґрунт: той, який продають у квіткових магазинах для вазонів, не підходить, - пояснює Михайло Лонь. - Коріння кімнатних рослин не має доступу до підземної води чи ґрунтового живлення. Це означає, що потрібно посадити кімнатні овочі в хороший компост, щоб допомогти їм набиратися сил для врожаю. І, як не крути, потрібні добрива, тому що корисних та поживних елементів у ґрунті вистачить на 5-6 місяців.
Підвіконна грядка - це контейнерний сад. Очевидно, що треба ретельно обрати і самі ємності для вирощування рослин. Не поспішайте купувати нові й дорогі горщики. Підійдуть і старі пластикові ємності, навіть ланчбокси з отворами у дні.
Якщо вікна виходять на східну чи західну сторону, то краще обирати тіньолюбні рослини. Фото: theenglishgarden.co.uk
Карликові сорти рослин для підвіконня
У насіннєвих магазинах від асортименту товару можна втратити і голову, і пів зарплатні. Часто садівники-початківці допускають одну і ту ж помилку: скуповують насіння тих культур, які не здатні дати врожай в контейнері. А треба обирати саме карликові сорти для підвіконня.
Мікрозелень
Популярний вибір! Швидко росте в невеликих лотках. Тиждень-другий – і можна ласувати свіженькими зеленими пагонами руколи, гороху, гірчиці, крес-салату тощо. Крихітні листки містять багато вітамінів А, С, К і фолієвої кислоти. З мікрозелені можна збирати навіть кілька врожаїв підряд, тому що на місці зрізаних пагонів проростають нові. Та все ж найбільш корисними вважають саме перші листки.
Порада: купуйте лише насіння, спеціально оброблене для такого пророщування. Інше, те, яке призначене для саду, обприскують різними хімікатами.
Трави
Це класика кухонного підвіконня. Більшість трав є однорічками, які швидко ростуть. Їх можна легко виростити на будь-якому сонячному підвіконні. Зазвичай невибагливі, зате скільки користі! Уявіть: базилік, рукола, розмарин, чебрець, орегано, звичні нам петрушка чи кріп з власного підвіконня можна в будь-який момент зрізати й додати до салату, піци, м’ясних та рибних страв.
Порада: купіть пачку насіння лаванди, мяти, меліси. Ці трави – маст хев для трав’яного чаю. Ще й замінять хімічні аромадиспенсери для дому.
Більшість трав є однорічками, які швидко ростуть. Фото: sixtyandme.com
Мікротомати
Вирощувати помідори на підвіконні легко, якщо вікно виходить на південь або захід. Такі рослини не особливо вибагливі, але для них важливий водний баланс. Томати можна вирощувати в малих горщиках чи навіть підвісних. Купуючи насіння, обирайте карликові сорти, наприклад "Крихітний Тім" (Tiny Tim), який нагадує чері.
Порада: сорт томату для підвіконня має бути самозаплідним. Інакше треба буде шукати бджіл.
Томати можна вирощувати в малих горщиках чи навіть підвісних. Фото: balconygardenweb.com
Шпинат та салат
Це рослини, яким буде комфортно навіть на підвіконні північної сторони будинку. Ніжне листя шпинату та салату не любить прямих сонячних променів. Обидві рослини краще вирощувати у довгому ящику і вчасно зрізати корисне молоде листя.
Порада: вирощуючи салат, можна ще й побавитися у декоратора. Обирайте сорти різного кольору. Червоне і зелене листя салату в одному горщику прикрасить кухню.
Перець
По-перше, це красиво. Дійсно, грядка з перцем тішитиме око різними барвами. Але перець - світлолюбна рослина. Аби утворилися й достигли плоди, треба чимало сонячного світла. Фахівці радять почати з вирощування перцю чилі (не такий примхливий як його солодкі «родичі»).
Порада: горщик для вирощування перцю повинен мати глибину не менше 20 см.
Морква
Так, навіть цей овоч можна виростити на підвіконні. У продажу є насіння кімнатних сортів. Моркві - і городній, і кімнатній - необхідне сонце. Тому ящик з ґрунтом та насінням має стояти лише у тому місці, де багато денного світла. До речі, у моркві їстівні не лише коренеплоди, а й її листя.
Порада: цей овоч потребує регулярного поливу, інакше коренеплоди засохнуть і потріскаються.
Якщо цибулина на підвіконні дає врожай, то й інші овочі можна виростити в таких умовах. Фото: howtoculinaryherbgarden.com
До речі
Базилік лякає ненажеру-попелицю
Овочі, які вирощують на підвіконні, також можуть сподобатися і шкідникам. Попелиці, кліщі, білокрилки завжди готові знищити увесь врожай. Тому варто заморочитися і висадити рослини-компаньйони. Наприклад, горщик з базиліком поруч з помідорами відлякуватиме ту ж попелицю.
Подбайте і про щотижневе обприскування контейнерної грядки. Ось рецепт дієвого і цілком безпечного розчину для рослин:
- 1 чайна ложка харчової соди;
- кілька крапель рідкого мильного засобу для посуду;
- 1 літр води.
Усе змішати, настояти кілька хвилин, обприскати рослини. Такий розчин допоможе позбутися цвілі, чорних плям і комах.
Якщо ж якась з рослин почала сохнути чи чорніти, негайно видаліть її, а решту добряче промийте водою.