Переважна більшість українців вважають, що Володимир Зеленський має працювати на посаді президента до кінця воєнного стану.
Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС). Зокрема, таку думку висловили 69% громадян.
Водночас, як показало дослідження, на проведенні виборів наполягає 15% (з них 4% говорять про призупинення воєнного стану та 11% - за внесення змін до відповідних законів і проведення виборів під час воєнного стану).
"Також є 10%, які підтримують варіант, згідно з яким у травні 2024 року Зеленський складає свої повноваження і до обрання нового президента його повноваження буде виконувати голова Верховної Ради", - заявили соціологи.
В КМІС зазначили, що сприйняття доцільності виборів залежить від довіри президенту. Зазначається, що серед тих, хто довіряє Зеленському, 87% вважають, що він має працювати до кінця воєнного стану без виборів. Водночас серед тих, хто не довіряє Зеленському, 38% згодні, щоб він до кінця воєнного стану працював на посаді президента, а 54% підтримують варіанти можливості зміни влади (з них 31% вважають за можливе проведення виборів, а 23% – кажуть про передання повноважень голові Верховної Ради).
"Незалежно від поглядів на потребу у виборах, більша частина українців (53%) вважають, що Зеленський має брати участь у наступних виборах. У грудні 2023 року таких було 59%. Натомість з 34% у грудні 2023 року до 43% у лютому 2024 року зросла частка тих, хто вважає, що Зеленський має обмежитися одним нинішнім терміном", - мовиться у результатах дослідження.
Опитування проведено упродовж 5-10 лютого 2024 методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням). Загалом опитано 1202 респонденти, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України, а також опитування не проводилося з громадянами за кордоном.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,2% для показників, близьких до 50%, 2,7% для показників, близьких до 25%, 2,1% - для показників, близьких до 10%, 1,4% - для показників, близьких до 5%.
Який рівень довіри до Зеленського в Україні
Зеленський випередив інших українських політиків та громадських діячів за рівнем довіри серед населення. Про це свідчить опитування Центру Разумкова, яке провели з 19 по 25 січня 2024 року методом face-to-face.
Серед політиків, посадовців, громадських діячів, рівень довіри до яких оцінювався під час цього дослідження, найчастіше респондентами висловлювалася довіра до Зеленського (69%), Віталія Кіма (58%), Сергія Притули (54%), Дмитра Кулеби (50%). Частіше висловлювали довіру, ніж недовіру, до Михайла Подоляка (відповідно 44% і 32%), Василя Малюка (відповідно 40% і 22%), Рустема Умєрова (відповідно 33% і 27%), Ігоря Клименка (відповідно 28% і 23%).
Водночас, опитування показало, що частки тих, хто довіряє, і тих, хто не довіряє Олексію Данілову (відповідно 36% і 35,5%) статистично значуще не відрізняються.