Це для дорослих приготування їжі – щоденна рутина. А для дітей – захоплюючий та цікавий процес. Про те, чому треба заохочувати малюків до кулінарії, як на кухні розвивати дитячу дрібну моторику та логіку, а також кілька цікавих, легких та смачних рецептів читайте у матеріалі Коротко про.
Мамин помічник
Один зі щасливих моментів у житті кожної дитини – це допомога рідним на кухні. Факт: більшість дітей люблять готувати. І ще один факт: навіть у дворічному віці малюк може допомагати мамі на кухні, наприклад, змішувати певні інгредієнти, почистити варені яйця і картоплю, прикрасити салат або бутерброди. А вже з 4 років дітвору варто заохочувати допомагати готувати вечерю для усієї сім'ї в якийсь певний день тижня (з власного досвіду, краще щоп'ятниці. – Авт.).
Психологи стверджують, що дітям важливе таке заняття, адже це своєрідне усвідомлення власної потрібності та значущості: «я допомагаю мамі готувати їжу як дорослий, я мамин помічник». А ще:
- приготування їжі з дітьми – чудовий спосіб якісно провести час разом,
- кулінарія – це творчий процес, де дитина розвиває свою фантазію,
- діти готують їжу і навчаються математиці, розвивають дрібну моторику і логіку, починають усвідомлювати час (треба порахувати кількість яєць, ложок цукру, визначити, скільки хвилин готувати ту чи іншу страву тощо),
- малюки на кухні навчаються самостійності та відповідальності,
- дитина вчиться готувати страви і дізнається про різні продукти, здорове харчування, що таке фастфуд, про те, як поводитися з посудом,
- важливий пункт для батьків "малоїжок": приготовлене власними руками в рази смачніше.
Навіть у дворічному віці малюк може допомагати мамі на кухні. Фото: eatingwell.com
Як бачимо, користі від такого спільно проведеного з дітьми часу набагато більше, аніж від перегляду мультиків чи залипання в телефоні.
Звісно, проблеми на кухні також бувають. Чого лукавити: діти галасують, смітять, досить незграбно поводяться з продуктами та посудом, швидко брудняться. Тому, для спокою батьків, краще дотримуватися певних правил:
- вдягніть дитину у старий одяг та пов’яжіть фартух;
- одразу привчайте малюка до правила, що після приготування їжі за собою потрібно прибрати;
- кухня - не місце для біганини та пустощів, тут занадто багато небезпечних предметів;
- і найважливіше: коли дитина готує (і смітить), ні в якому разі не сваріть її, і обережніше з жартами, якщо у неї щось не виходить.
Коли дитина готує (і смітить), ні в якому разі не сваріть її і не жартуйте, якщо у неї щось не виходить. Фото: .thekitchn.com
Легкі та корисні рецепти
Готувати з дітьми можна будь-що. Але треба пам’ятати, що малюки недовго концентруються на одному занятті, тому краще починати з простих рецептів. Навіть якщо мама готує борщ, дитина може тут же на кухні приготувати, наприклад, корисний бутерброд. З такого перекусу й почнемо.
Бутерброд «Голодна гусінь»
Інгредієнти:
- 12 скибок хліба
- 6 шматків шинки
- 6 шматків запеченого курячого філе
- 6 скибок твердого сиру
- 1 помідор чері
- вершкове масло
- огірок
Завдання батьків: склянкою вичавіть зі шматків хліба круглі скибочки. Змастіть їх маслом.
Завдання дитини: викласти на 6 круглих скибок хліба шинку, сир, запечене філе (по черзі). Накрити бутерброди іншим шматком змащеного маслом хліба. На пласкій тарілці з бутербродів сформувати тіло гусені. Тут важливо, щоб форма трималася.
На помідор чері маслом приклейте очі та рот з твердого сиру. Зіниці очей, ріжки та ніжки зробіть з нарізаного скибками огірка.
Зіниці очей, ріжки та ніжки гусені зробіть з нарізаного скибками огірка. Фото: annabelkarmel.com
Овочеві «човники»
Більшість дітей ненавидять усе, що ми, дорослі, називаємо овочами. Батьки часто жаліються, що таку корисну їжу малюки відмовляються навіть куштувати. А ось зроблені власними руками овочеві човники дитині сподобаються. Хто знає, може й додаткову порцію попросить.
Інгредієнти:
- 2 огірки
- 260 г натурального йогурту
- 1 столова ложка нарізаної зелені (кріп, петрушка, базилік – на ваш смак)
- 1 червоний солодкий перець
- дрібка солі (можна і без неї)
Завдання батьків: огірки розріжте уздовж навпіл і видаліть насіння. Змішайте в мисці йогурт, сіль, зелень. З перцю виріжте трикутники для вітрил.
Завдання дитини: викласти ложкою соус на огірки. «Вітрила» прикріпити зубочисткою до «човника».
До речі, дайте волю своїй фантазії: огірки можна замінити кружальцями помідорів або запеченою картоплею, "вітрила" – огірковими або сирними слайсами. Або ж узагалі наповнити "човен"-огірок м’ясною начинкою, зверху - потертий твердий сир. Варіантів чимало.
Зроблені власними руками овочеві «човники» сподобаються дитині. Фото: superchargedfood.com
Піца
Усі діти її люблять. Тому із задоволенням допоможуть розкачувати тісто та викладати начинку.
Інгредієнти:
- тісто або заготовка для піци (економимо батьківський час)
- томатний соус
- кілька кружалець салямі
- солодка маринована кукурудза
- маслини без кісточки
- твердий сир
- моцарела
Завдання батьків: попередньо розкачане тісто для піци або вже готову основу змастіть соусом.
Завдання дитини: викласти інгредієнти на піцу, посипати тертим сиром. Саме час для творчості, адже можна творити на тістовому «полотні» і натюрморт, і портрет.
Психологи стверджують, що дітям важливо допомагати рідним на кухні, адже це своєрідне усвідомлення власної потрібності та значущості. Фото: sbs.com.au
Шоколадні млинці
Рецепт для дітвори від 5 років.
Інгредієнти:
- 2 склянки борошна
- 3 столових ложки цукрової пудри
- 1/2 склянки какао (просіяного)
- 2 яйця (злегка збиті)
- 2 склянки молока
Завдання дитини: змішати у мисці всі сухі інгредієнти. Поступово ввести яйця та молоко. Перемішати. Тісто має бути густим.
А тепер необхідна батьківська допомога. На попередньо розігріту сковороду (без олії) порційною ложкою виливайте тісто. Панкейки смажте з обох сторін. Нехай дитина прикрасить їх медом, варенням, ягодами.
Шоколадні млинці – смачний десерт, який може приготувати і дитина. Фото: biggerbolderbaking.com
Бананові кекси без цукру
Інгредієнти:
- 2 очищених і нарізаних скибками яблука
- 2 середні банани
- 150 грамів вершкового масла
- 1,5 склянки борошна (краще цільнозернового)
- 2 яйця
- 1 чайна ложка розпушувача
Завдання батьків: включити духовку. Підготувати форми для кексів (паперові чи силіконові). Нарізані яблука відправити в каструлю разом з маслом, проварити 5 хвилин, розім’яти.
Завдання дитини: банан також пом’яти виделкою. Змішати усі інгредієнти. Розкласти суміш ложкою у форми.
Такі кекси випікаються 20-30 хвилин. Перед подачею мають охолонути. Дитина може прикрасити їх нарізаними кружальцями банана.
Дитина може прикрасити їх нарізаними кружальцями банана. Фото: naturallysweetkitchen.com/