Штовхають до депресії, алкоголізму: чинники, які ускладнюють переживання людиною горя
Штовхають до депресії, алкоголізму: чинники, які ускладнюють переживання людиною горя

Штовхають до депресії, алкоголізму: чинники, які ускладнюють переживання людиною горя

Психологиня Аріна Семеній розповіла, які чинники можуть ускладнити процес переживання людиною горя і підштовхнути до розвитку поведінкових відіграшів і психосоматичних розладів.

Робота горя

– Якою б гіркою не була втрата, якщо психіка змогла провести роботу горя, то цей процес не тільки дає можливість залишити втрату в минулому й жити далі, а й збагачує нашу особистість, – зазначає експертка.

Однак, за словами Арини Семеній, є багато чинників, які ускладнюють процес горювання, що призводить до депресії, поведінкових відіграшів (наприклад, зловживання алкоголем) або психосоматичних розладів.

Зараз дивляться

Фактори, які ускладнюють

За словами психолога, робота горя ускладнюється:

якщо людина вже переживає якусь важку втрату, то нова втрата може сприйматися особливо важко;

втрата була непередбачувана. Наприклад, раптова смерть близької людини або несподіване звільнення з роботи;

створена неможливість сумувати через пряму або непряму заборону оточення: “скільки вже можна плакати…”, “вони б не хотіли, щоб ви так сумували”, “не треба так драматизувати”, “інші люди переживають і не таке” тощо;

симбіотичні стосунки, де дві людини сприймають себе як єдине ціле – “немає його/її, немає мене”. Втрата одного з партнерів у таких стосунках стає емоційною катастрофою для іншого, адже він втрачає не просто близьку людину, а частину себе.

Захисні реакції

Перелічені вище п’ять чинників, зазначає психолог, є серйозним приводом уважно придивитися до того, як людина справляється з втратою.

Важливо розуміти, що втрати руйнують ілюзію нашого контролю над життям, тому психіка захищається від їхнього усвідомлення.

Заперечення (“цього не може бути”) і розщеплення (частина психіки знає про втрату, а інша заперечує) – яскраві приклади таких захистів.

Також горювання часто супроводжується безпорадністю, гнівом (іноді непрямим) і провиною. Почуття провини буває дуже сильним, навіть коли людина усвідомлює, що самозвинувачення не має сенсу.

Допомога фахівця

Згадані захисні реакції та почуття можуть проявлятися досить інтенсивно, проте вони не є факторами ризику самі по собі, і часто присутні в гострій фазі “нормального” процесу горювання.

Однак, якщо такий стан залишається протягом тривалого періоду часу, це індикатор, що людині потрібна допомога фахівця з ментального здоров’я.

Джерело: Психологічна підтримка

Теги за темою
Психологія
Джерело матеріала
loader
loader