Віруси весною: чи відступає хвороба?
Віруси весною: чи відступає хвороба?

Віруси весною: чи відступає хвороба?

З приходом весни кількість захворювань на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) справді знижується. Але нежить і кашель можуть змусити злягти у ліжко навіть тоді, коли стовпчик термометра піднімається. Отже, які віруси небезпечні весною?

Чому віруси циркулюють сезонно?

У холодному пору року справді більше хворіють на вірусні інфекції. Цьому сприяють одразу декілька чинників:

- внаслідок охолодження тіла знижується спротив організму інфекціям;

- люди більше часу проводять у замкнутому просторі, що підвищує ймовірність зараження;

- зниження абсолютної вологості повітря та температури сприяє захворюваності, оскільки віруси добре виживають у сухому й холодному повітрі.

Однак, незважаючи на такі чинники, весною деякі ГРВІ залишаються активними, а інші навіть стають більш поширеними. Це також пояснюється конкуренцією вірусів. Одні віруси досить успішно витісняють інші. Наприклад, дослідження демонструють, що при епідемії грипу можливість захворіти поширеним серед усіх вікових категорій риновірусом на 70% нижча, ніж під час зараження іншими вірусами. Риновірус погано "уживається" з вірусом грипу, тому одночасне зараження цими двома патогенами вкрай маловірогідне.

Віруси, які активніші навесні

Отже, поширення вірусів може відрізнятися й зумовлюватися такими чинниками, як, наприклад, погода і пандемічні обмеження. Весною активними лишаються віруси без оболонки, що циркулюють протягом року. Насамперед це риновіруси, що приходять на зміну грипу, та аденовіруси. Значно активнішими стають віруси парагрипу.

Визначити, який саме вірус спричинив зараження, можна за характерними симптомами.

Риновірус найчастіше вражає носоглотку, тому спричиняє:

- закладеність носа, сильний нежить;

- сухий кашель та неприємні відчуття у горлі;

- сльозоточивість і сильне чхання.

Аденовірус здебільшого характеризується такими симптомами:

- нежить і закладеність носа;

- першіння у горлі;

- можуть уражатись піднебінні мигдалики;

- можливі такі ускладнення, як отит, бронхіт і гайморит;

- інколи аденовірус вражає кишечник.

Парагрип визначається за такими симптомами:

- закладеність носа і виділення з нього;

- гавкаючий кашель, осиплість голосу, біль і першіння в горлі;

- підвищення температури тіла.

Отже, віруси поширені більшу частину року, а на зміну зимовим патогенам приходять інші. Також, хоча COVID-19 і є "наймолодшим" пандемічним вірусом, він залишається активним більшу частину року.

Лікування вірусних респіраторних інфекцій передбачає не лише запобігання симптомам, а й прийом препаратів прямої дії. Такі лікарські засоби можуть пригнічувати розмноження вірусів в організмі, запобігаючи ускладненням і дозволяючи перехворіти у більш легкій формі.

Препарати прямої дії на основі діючої речовини протефлазід впливають на вірусоспецифічні ферменти і ДНК-, і РНК-вірусів. Тому їх прийом можна починати при перших симптомах інфекції, не чекаючи визначення збудника. Одним із таких препаратів є дитячий сироп "Флавовір", що пригнічує розмноження вірусу в організмі, водночас підтримуючи вироблення власного інтерферону. Препарат виготовлено із природних компонентів, тому лікарям його можна рекомендувати для прийому навіть новонародженим. Вчасно розпочатий прийом противірусних засобів допоможе уникнути більшості ускладнень респіраторних захворювань.

Джерело матеріала
loader
loader