Біологічна загроза: як від неї захиститися
Біологічна загроза: як від неї захиститися

Біологічна загроза: як від неї захиститися

Біологічна загроза: як від неї захиститися

Рекомендації дали експерти.

Через повномасштабне вторгнення Росії, в Україні тривають бойові дії, а ракетні удари ворога пошкоджують об'єкти критичної інфраструктури та житлові будинки. Окупанти нехтують всіма конвенціями та правилами ведення війни, тому українці мають бути готовими до будь-якого розвитку подій. Фахівці центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, як діяти у випадку біологічної загрози.

Що таке біологічна загроза

Біологічна загроза напряму пов'язана з використанням біологічної зброї.

«Біологічна зброя – це зброя масового ураження, в основі дії якої лежать патогенні мікроорганізми – бактерії, гриби та їхні спори, найпростіші мікроорганізми, віруси»

При цьому бактеріальні токсини викликають швидкий розвиток симптомів і можуть бути смертоносними.

Чим відрізняється біологічна зброя від хімічної

Біологічну зброю часто порівнюють з хімічною, а тому і засоби захисту від неї аналогічні. Втім, є кілька принципово важливих відмінностей:

  • Інкубаційний період. Зазвичай він триває дні і навіть тижні, протягом яких не помітні жодні симптоми ураження, але в деяких випадках людина, що потрапила під дію біологічної зброї, може бути переносником захворювання.
  • Заразність. Чимало збудників хвороб здатні передаватися від однієї особи до іншої. Тобто, на відміну від хімічної зброї, яка уражає тільки там, де її застосували, біологічну можуть поширювати живі люди – в інші міста, країни і навіть континенти, спричиняючи епідемії.

У ЦГЗ пояснили, що попри те, що розвиток медицини дозволяє ефективно боротись із багатьма недугами, слід пам'ятати, що в біолабораторії можна створити бойові штами мікроорганізмів, генетично модифікувати їх так, щоб зробити бактерію чи вірус в рази патогеннішим, а хворобу – смертельнішою, надати їй резистентності до відомих антибіотиків.

Також хвороби можуть викликати віруси, з якими боротись складніше, зокрема й тому, що антибіотики в їх випадку не ефективні.

Як розпізнати ознаки застосування біологічної зброї

До ознак застосування біологічної зброї належать:

  • нехарактерно слабкі, глухі вибухи боєприпасів, що супроводжувалися появою диму (туману) або крапель рідини на предметах у місці ураження, поява в повітрі хмари за шляхом пересування літаків, БПЛА.
  • одночасна масова загибель тварин, гризунів.
  • поява неприродно великої кількості комах чи гризунів, особливо в нехарактерних місцях, наприклад, бліх чи кліщів на асфальті.
  • підозрілі предмети, наприклад, отримання листів з якимись гранулами чи порошком. Якщо таке сталося, не можна чіпати конверт й слід негайно повідомити у поліцію.

Чи можна підготуватись до надзвичайної ситуації біологічного характеру

Для цього необхідно:

  • підготувати тривожну валізу
  • підготувати запас ліків
  • зробити вдома запас їжі та води на тиждень чи кілька днів
  • запастись респіраторами класу ffp3 для захисту органів дихання

Що робити під час застосування ворогом біологічної зброї

У випадку, коли розпилення біологічної зброї відбувається на вулиці, слід негайно перейти до укриття чи приміщення.

Якщо загрозу виявлено в приміщенні, треба терміново його покинути.

Якщо на вас могла потрапити небезпечна речовина, слід зняти верхній шар речей та прийняти душ з милом.

Необхідно контролювати самопочуття та стан здоров'я рідних і близьких.

«Під час використання біологічної зброї характерною є масова одночасна поява симптомів захворювань, наприклад, лихоманки, болю у м'язах, висипання, нудоти, блювоти, ран на шкірі, кашлю, утруднення дихання», – пояснили фахівці.

Також слід мати поруч засоби зв'язку, щоб бути поінформованим про подальші кроки, евакуацію чи карантин. 

Раніше ми писали, коли та як потрібно починати йодопрофілактику при радіаційній аварії.

Джерело матеріала
loader
loader