Президент України Володимир Зеленський заявив, що обмін полоненими "всіх на всіх" можливий не лише після закінчення війни, а й у рамках майбутнього "Саміту миру".
"Бажано обміняти "всіх на всіх". Усі адекватні країни підтримують цей трек. У нас йдуть обміни, вони йдуть повільніше, ніж хотілося б. Про обмін "всіх на всіх" деякі кажуть: "тільки після закінчення війни". Тому що це одна з умов закінчення війни. Я вважаю, що ми маємо можливість спробувати це зробити раніше”, - сказав він.
Про обмін полонених на "Саміті миру"
На думку українського президента, питання обміну полоненими "всіх на всіх" буде одним із питань, яке обговорюватимуть на установчому "Саміті миру" у Швейцарії 15-16 червня цього року.
"Дехто скептично каже, що це тільки після закінчення війни, тому що це одна з умов закінчення війни. Я вважаю, що у нас є можливість зробити це, спробувати це зробити раніше. Як? Є практичний майданчик - саміт миру. Практичним він буде, коли відбудеться саміт", – пояснив глава держави.
Впливові люди світу також закликають Росію провести такий обмін. "Це було б дуже відчутним підтвердженням сили Воскресіння Господа. Ми просимо у Господа милості висвітлити наші думки і серця, щоб ми могли йти шляхом істини і свободи, сповнені надії, з звісткою про воскресіння Христа на наших устах", - сказав у своєму зверненні до віруючих з нагоди свята Воскресіння Христового Вселенський Патріарх Варфоломій, закликаючи до обміну полоненими між Росією та Україною за принципом "всіх на всіх".
Папа Римський Франциск також у своїй великодній промові під час святкування Воскресіння Христового виступив за загальний обмін усіма полоненими між Україною та Росією.
"Мої думки насамперед прагнуть до жертв численних конфліктів, що продовжуються у світі, починаючи від війни в Ізраїлі та Палестині, а також в Україні. Нехай же воскреслий Христос відкриє дорогу миру для населення цих регіонів. Закликаючи до поваги принципів міжнародного права, висловлюю побажання про спільний обмін усіма бранцями між Росією та Україною – всіх на всіх”, – сказав понтифік.
Росія проти
"Я не можу сказати, що на сьогодні у мене є передчуття, що ми на порозі якогось великого обміну "всіх на всіх". Це не означає, що ми над цим не працюємо. Але знову ж таки, єдина проблема, з якою ми стикаємося, – це небажання російської сторони проводити обмінні процеси", - сказав Уповноважений з прав людини Дмитро Лубинець. Але при цьому Москва намагається переконати родичів українських військовополонених у тому, що обміни не відбуваються нібито через позицію Києва.
Крім того, кількість полонених з обох сторін не можна порівняти. У полоні в Російській Федерації досі перебувають щонайменше 8000 українців, у тому числі цивільні особи, заявив представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Юрій Таранюк на початку цього року: "Мета Координаційного штабу - повернути в Україну всіх і кожного з російського полону. Це стосується і цивільних, і військовополонених. Наразі проведено 49 обмінів та повернуто додому 2828 осіб, з них 2681 - військовий. Повернено і 147 цивільних осіб. У полоні зараз перебувають більше 8000 осіб, це де ми знаємо, що це полон".
Він додав, що у Координаційному штабі продовжують шукати десятки тисяч інших українців, які перебувають у статусі зниклих безвісти. Водночас Таранюк висловив упевненість у тому, що більшість зниклих безвісти перебувають у російському полоні. Тобто йдеться про обмін не лише військових, а й цивільних осіб.
А ось в Україні перебувають у полоні лише близько 500 російських військових. Може, тому Кремль не хоче проводити обмін "усіх на всіх".
У полоні дуже багато зниклих безвісти
З початку повномасштабної війни Україна та Росія провели низку обмінів військовополоненими. Із серпня 2023 року Москва заморозила обмін полоненими з України. Проте 3 січня 2024 року між Україною та Росією відбувся найбільший обмін полоненими. Україні вдалося повернути додому 230 захисників А 8 лютого в Україну повернулися із російського полону ще 100 захисників, серед тих, хто їде додому – прикордонники, нацгвардійці та військові Збройних Сил України. На Великдень провели черговий обмін полоненими: з російського полону повернулися 130 захисників, серед яких 48 вважалися зниклими.
За даними на лютий 2024 року, Україні вдалося повернути 2235 українців із російського полону. За даними Офісу омбудсмена, майже 40% українських громадян, яких вже повернули додому з РФ, вважалися зниклими безвісти.
Думка експертів
Тарас Загородній, експерт-міжнародник:
- Росія навряд чи погодиться на обмін "усіх на всіх". Тому що їм це невигідно. Вони тримають наших військових та цивільних як заручників та маніпулюють цією темою, щоб шантажувати нашу країну та світову спільноту. Ну, а у себе в Росії вони насаджують думку, що це Україна не хоче такого обміну. А заклики найвпливовіших світових лідерів навряд чи якось вплинуть на Путіна. Хіба що Україна піде на якісь мегапоступки, і він з панського плеча дозволить обмін полонених.
Ігор Рейтерович, міжнародний оглядач:
- Успішність цього процесу залежатиме від того, скільки країн підтримає українську ініціативу обміну «всіх на всіх». Якщо цю ідею підтримають країни, до позиції яких Кремль змушений прислуховуватись, наприклад, Китай, Індія, Бразилія, ПАР, то Москва піде на це. Крім того, важливо, яким чином буде виписаний цей механізм обміну. Якщо він буде, з політичної точки зору, цікавим для Росії, то вона може також погодитися. Наприклад, якщо будуть якісь іміджеві придбання від цього кроку, і Москву перестануть занадто демонізувати у світі. Або якщо знімуть із неї деякі санкції.