Вчені проаналізували 1463 білки, які містяться у крові людини. З них 371 білок виявився пов’язаним із ризиком розвитку мінімум одного з 19 видів раку. Щоб запобігти захворюванню, необхідно зрозуміти, які фактори важливі на ранніх його стадіях, і розробити спеціальні методи. Профілактика онкологічних захворювань вважалася неможливою, але може стати реальністю завдяки двом недавнім дослідженням.
Команда вчених з Оксфордського університету у Великій Британії виявила білки, що відрізняють кров людей, яким поставлять онкологічний діагноз більш як через сім років, від крові тих, у кого таке захворювання не розвинеться. Ці білки можуть брати участь у розвитку раку на ранніх стадіях, коли хворобу можна запобігти. Обидві наукові роботи на цю тему опублікував журнал Nature.
У рамках першого дослідження автори статей вивчили зразки крові 44645 осіб, надані британським біобанком. У 4921 людину з вибірки згодом виявили рак. Від кожного учасника дослідження використовували за одним зразком крові, це дозволило отримати набір із 1463 білків, 371 з яких був пов’язаний із ризиком розвитку хоча б одного з 19 видів раку. Вченим також вдалося визначити 182 білки, які відрізняли кров людей, які потім захворювали на рак, від крові здорових людей, за три роки до встановлення діагнозу, і 107 білків, які містилися в пробі мінімум за сім років до виявлення хвороби.
У другому дослідженні фахівці вивчили генетичні дані 337 822 осіб з онкологічними захворюваннями. На цьому етапі вдалося виявити 40 білків, які впливають на ризик розвитку дев’яти різних видів раку.
Вчені зазначили, що не на будь-якій із цих 40 білків можуть бути націлені профілактичні препарати. Зміна деяких із них здатна як зменшити, так і збільшити ризик раку. Крім того, у ряді випадків можливі непередбачені побічні ефекти, які необхідно вивчити детальніше.
Надалі команда дослідників планує розібратися, яку роль виявлені білки грають у розвитку онкологічних захворювань, які тести дозволять виявляти в умовах лікарень, і які ліки зможуть знижувати ризик злоякісних процесів. Останні ж дослідження, за словами вчених, мають велике значення для ранньої діагностики та можливого запобігання раку:
«Вони дають багато нових відомостей про причини та біологію різних видів раку, включаючи розуміння того, що відбувається за роки до того, як рак буде діагностовано».