Чиновники Європейського Союзу наполягають на тому, щоб розпочати офіційні переговори щодо вступу України вже у червні. Іде активна робота над тим, щоб переконати уряд Угорщини дати згоду.
Про це пише Politico, посилаючись на коментарі п'яти європейських дипломатів, які розмовляли за умов анонімності.
Зазначається, що дипломати ЄС та Києва намагаються переконати угорський уряд дати згоду на початок переговорів 25 червня. Це дасть моральне піднесення Україні, яка третій рік продовжує боротьбу з повномасштабною російською агресією.
Представники ЄС зазначають, що спільна робота з українськими дипломатами спрямована на вирішення проблем угорських меншин в Україні і тим самим змінити позицію Будапешта.
У квітні 2024 року відбулися переговори глави Офісу президента України Андрія Єрмака та главою МЗС Угорщини Петером Сійярто, після яких заявлялося про "позитивну динаміку діалогу". Один із співрозмовників видання заявив, що Україна відреагувала на список з 11 пунктів від Угорщини і чекає на її відповідь.
Один із дипломатів ЄС припустив, що Угорщина, можливо, хоче покінчити з переговорами щодо вступу України до ЄС до того, як вона перебере на себе піврічне головування у Раді ЄС на ротаційній основі у липні.
Водночас, дипломати вважають, що робити це потрібно до виборів до Європарламенту 9 червня, щоб не зробити це питання передвиборним.
"Зараз ми шукаємо цей час у червні. Якщо ви угорці, то ви хотіли б, щоб це (дискусії щодо членства України в ЄС) закінчилося до вашого головування", – сказав дипломат.
Після того, як лідери ЄС надали Києву політичну підтримку, наступним кроком у вступі є початок офіційних переговорів через міжурядову конференцію з Україною. Це означатиме відкриття переговорів про членство.
Для цього має бути узгоджено переговорну рамку і 27 столиць країн ЄС досі торгуються над надісланим у березні Єврокомісією документом.
Два співрозмовники Politico заявили, що поки що переговори проходять добре і очікується, що новий проект передадуть послам ЄС найближчими тижнями для вирішення найгостріших питань.
Україна та її прихильники в ЄС закликають до проведення міжурядової конференції між Брюсселем та Києвом до того, як Угорщина ухвалить ротаційне головування у Раді ЄС 1 липня.
Водночас, за словами дипломатів, Угорщина зацікавлена у успішному головуванні у Раді ЄС. Бельгійці, які головують на ротаційній основі, також намагаються переконати Угорщину, що це і їхній політичний інтерес, особливо враховуючи, що Угорщина може використати один із кількох методів, щоб заблокувати вступ України до ЄС, якщо захоче.
Бельгійські чиновники вже призначили міжурядову конференцію на 25 червня за кілька днів до того, як Будапешт перебере на себе головування в ЄС 1 липня. Але "як завжди неможливо передбачити, що робитиме Угорщина, поки ми не почуємо від самого Орбана", сказав один із дипломатів.
Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що у червні може розпочатися шлях України до ЄС.