Нічні кошмари і раптові галюцинації посеред дня довгий час вважалися лікарями симптомами різних захворювань. Але тепер учені з'ясували, що вони віщують розвиток недуги, яка вражає весь організм.
Кошмари, що порушують наш сон, і денні галюцинації можуть бути не просто страшними явищами, а сигналізувати про початок аутоімунних захворювань, таких як червоний вовчак (СЧВ), говориться в дослідженні міжнародної групи під керівництвом вчених з Кембриджського університету і Королівського коледжу Лондона. Важливість цих нових результатів полягає в тому, що деяким пацієнтам спочатку ставили неправильний діагноз психотичних епізодів або суїцидальних думок, перш ніж визнати їх ранньою ознакою аутоімунного захворювання, пише King's College London.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
У дослідженні, опублікованому в журналі eClinicalMedicine, взяли участь 676 осіб із СЧВ, за якого імунна система атакує власні тканини й органи організму, спричиняючи запалення, що вражає різні його ділянки, включно із суглобами, мозком і легенями. Дослідники також опитали 69 пацієнтів і 50 лікарів, ставлячи запитання про час і порядок появи 29 неврологічних і психологічних симптомів, таких як депресія і галюцинації.
Важливо Запорука спокійної та корисної ночі: 5 звичок, що поліпшують якість снуОдним із примітних результатів стало те, що порушений сон, що включає яскраві та болісні кошмари, був поширеним симптомом, про який повідомляли троє з п'яти пацієнтів, і часто виникав більш ніж за рік до початку вовчака. Крім того, 60% пацієнтів з вовчаком відчували кошмари перед галюцинаціями, які часто описувалися як яскраві та болісні.
Дослідження вчених також показало, що такі терміни, як "денні кошмари", допомагали пацієнтам почуватися менш наляканими, коли вони описували свої галюцинації, надаючи обґрунтування раптовим явищам. Багато пацієнтів і фахівці раніше не пов'язували кошмари і галюцинації із загостренням аутоімунного захворювання. Цей новий погляд на стару хворобу може призвести до поліпшення якості лікування завдяки ранньому розпізнаванню попереджувальних ознак і потенційного скорочення часу перебування в клініці завдяки запобіганню загострень.
Доктор Мелані Слоан з Кембриджського університету наголосила на важливості того, щоб лікарі обговорювали ці симптоми з пацієнтами і документували їхнє прогресування. Професор Девід Д'Круз із Королівського коледжу Лондона підтримав цей підхід, відзначивши спільність нейропсихіатричних симптомів при системному аутоімунітеті та закликавши лікарів частіше запитувати про ці симптоми, щоб раніше виявляти загострення захворювання.
Раніше Фокус писав про небезпеки нерегулярного сну. Згідно з недавнім опублікованим дослідженням, люди з нерегулярною тривалістю сну більш схильні до розвитку атеросклерозу, який являє собою утворення бляшок на стінках артерій.
Також Фокус писав про те, чим небезпечний денний сон. Нове дослідження вважає, що подрімати протягом дня може бути не тільки не корисно, а й вкрай небезпечно для нашого здоров'я.
Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.