Поки російські війська систематично атакують прикордоння України, ЗСУ не можуть відповісти тим самим, оскільки їм заборонено використовувати зброю НАТО по території РФ.
Росія безперервно атакує Україну, випускаючи сотні снарядів по Харкову і Вовчанську, але Захід вимагає, щоб зброя НАТО не може бути використана в Росії або над її територією. Що німецьке видання Bild порівнює з боксерським поєдинком, коли одна рука у бійця прив'язана за спиною.
Видання цитує українського бійця, який перебуває під Вовчанськом на Харківщині. За його словами, "з 6:00 до 15:00 росіяни випускали від 6 до 12 артилерійських снарядів ЩОХВИЛИНИ хвилину без перерви. Вся їхня артилерія знаходиться в Росії. Скрізь стріляють і все спалюють: села, Вовчанськ, ліси. Але ми не можемо вести вогонь у відповідь із безпечної відстані артилерією, що поставляється США (та іншими країнами)".
Україні також не дозволено використовувати західну ППО проти атак російських літаків; їй доводиться чекати, поки бомбардувальники випустять свої крилаті ракети, і дозволено їх атакувати, тільки коли вони опиняються над українською територією.
За інформацією BILD, українська армія щонайменше один раз використовувала систему "Патріот" американського виробництва над територією РФ. У відповідь послідувала негайна реакція: гнівні дзвінки з Берліна і Вашингтона і погрози припинити постачання зенітних ракет, якщо подібний інцидент повториться.
Але після 27 місяців російської агресії західна блокада нарешті зрушила з місця.
Кілька глав держав, включно зі Швецією, заявили останніми днями, що їхня зброя тепер може бути використана проти російських цілей. Однак багато з доступних знарядь стріляють американськими снарядами, і США разом із Німеччиною виступають проти такої операції.
У неділю генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зажадав, щоб Захід "переосмислив ці обмеження, тому що занадто великими обмеженнями ми зв'язуємо руки українським збройним силам".
Столтенберг додав: "Право на самооборону включає в себе право атакувати законні військові об'єкти за межами України. Це частина самооборони. Ми ясно бачимо це зараз у боях у Харківській області, тому що російські війська перебувають на території Росії й атакують територію України на кордоні".
Єнс Столтенберг виступає за використання західної зброї для захисту України — зокрема на російській землі.
Позиція Німеччини, з іншого боку, залишається незмінною. Канцлер Олаф Шольц заявив на вихідних у Берліні, що існують "чіткі правила, які були узгоджені з Україною і які працюють" для поставок німецької зброї. "Кінцева мета Шольца — не перемога України над агресором Росією, а, скоріше, "запобігання перетворенню цієї війни на велику війну", — пише Bild.
Нагадаємо, 28 травня на засіданні глав МЗС Євросоюзу обговорюватимуть питання про доцільність дозволу Україні завдавати ударів по цілях, що знаходяться на території Росії, із застосуванням зброї, отриманої від країн-членів НАТО. Єнс Столтенберг повторив свої аргументи, закликаючи союзників зняти обмеження на ураження цілей у Росії. А верховний представник Євросоюзу із закордонних справ Жозеп Боррель вважає такий крок прийнятним з точки зору міжнародного права, оскільки Москва нападає на Україну з території Росії.