Азійське турне Путіна: чому невиїзний диктатор їде до Північної Кореї та В'єтнаму і як це вплине на війну проти України
Азійське турне Путіна: чому невиїзний диктатор їде до Північної Кореї та В'єтнаму і як це вплине на війну проти України

Азійське турне Путіна: чому невиїзний диктатор їде до Північної Кореї та В'єтнаму і як це вплине на війну проти України

Російський диктатор не часто виїздить за кордон, особливо до країн не з СНД. Аж ось 18 червня Путін прибув із дводенним візитом до КНДР, після чого поїде до В'єтнаму. Минулого разу Путін відвідував регіон у вересні 2014 року.

Напередодні візиту до Кіма Путін висловив подяку владі Північної Кореї за підтримку Кремля у війні проти України. Про це він заявив у статті для північнокорейської газети.

Стосовно "подяки", то тут усе очевидно. На сьогодні Північна Корея поставила РФ не менше ніж три млн снарядів та іншу зброю і планує отримати протитанкове озброєння та реактивні системи залпового вогню. Співпрацюючи з КНДР, Росія також прагне утримати Південну Корею, великого виробника зброї та американського союзника, від надання прямої летальної допомоги Україні.

Що стосується В'єтнаму, Росія намагатиметься знайти у ньому чергового союзника, який допомагатиме обходити санкції та підтримуватиме економічно. Крім того, країна має великий запас радянської зброї і техніки, що також може бути предметом таємних переговорів.

Про те, що стоїть за азійським турне російського диктатора Путіна, – у матеріалі OBOZ.UA.

Чому Путіну потрібен Кім

З переходом війни в Україні до затяжної стадії Росія посилено шукає постачальників озброєнь у багатьох країнах світу. Північна Корея виявилася ідеальним партнером. Вона має артилерійські снаряди, балістичні ракети малої дальності й запасні частини для деяких систем озброєння радянського періоду (що використовуються Росією в Україні), таких як танки Т-54 й Т-62. Росія особливо зацікавлена ​​у тому, щоб отримати більше зброї з Північної Кореї з огляду на те, що Україна зараз отримує від американських та європейських партнерів нові озброєння на мільярди доларів.

Багато північнокорейських озброєнь розроблялися на основі старих радянських, використовують ті самі калібри й тому сумісні із сучасними російськими. Деякі з них є майже точними копіями російських зразків – наприклад, північнокорейські ракети KN-23, якими Росія вже обстрілювала Україну, дуже схожі на російські ракети для комплексу "Іскандер-М".

КНДР також відіграє корисну роль у протистоянні Росії та Китаю із Заходом, допомагаючи ускладнити американську стратегію в Азії та підірвати мирну стабільність у регіоні. Саме про це у своїй статті для північнокорейської газети прямо говорить Путін.

"Росія високо цінує "тверду" підтримку КНДР у проведенні "спеціальної військової операції" в Україні та, зі свого боку, підтримуватиме корейський народ "у його боротьбі за незалежність" у протистоянні з "підступним, небезпечним та агресивним ворогом", – заявив російський диктатор. Він зазначає, що "Пхеньян був і залишається нашим переконаним однодумцем і прихильником, готовим рішуче протистояти прагненню колективного Заходу перешкодити становленню багатополярного світопорядку, заснованого на справедливості".

Путін також анонсував поглиблення співпраці для протистояння Заходу. Мовляв, Росія готова до "тісної взаємодії" з Пхеньяном, щоб "зробити міжнародні відносини більш демократичними та стабільними". Для цього країни осі зла розвиватимуть "не підконтрольні Заходу механізми торгівлі та взаємних розрахунків", спільно протистоятимуть обмеженням та "вибудовуватимуть архітектуру рівної та неподільної безпеки в Євразії".

Що потрібно КНДР

Для Північної Кореї Росія виявилася знахідкою у скрутну хвилину, адже роки санкцій даються взнаки, а Кіму потрібні гроші, товари й технології, аби підготуватися до війни з Південною Кореєю. Торгівля з РФ допомогла стабілізувати економіку, а зустрічі на найвищому рівні з Путіним зміцнили імідж Кіма. Північнокорейський диктатор розраховує на допомогу Росії також і у військовій сфері, зокрема – в розробці винищувачів, створенні підводних човнів, ракет класу "земля – повітря", бронетехніки, балістичних та інших сучасних технологій.

Вартість боєприпасів, уже поставлених до Росії, може обчислюватися мільярдами доларів, а допомога, яку отримала КНДР, імовірно, є одним із найбільших поштовхів для розвитку економіки країни в останні десятиріччя.

Як візит вплине на війну

Перш за все Росія отримає від КНДР ще мільйони різноманітних снарядів. Окрім того, протягом останніх місяців Кім відвідував заводи, що виробляють боєприпаси, та спостерігав за випробуваннями зброї, яку, за словами представників Південної Кореї, він може відправити до Росії. Серед них – 240-міліметрова реактивна система залпового вогню, яка, на думку експертів у галузі озброєнь, є керованою ракетою з радіусом дії від 40 до 60 кілометрів. Північна Корея також випробувала балістичну ракету з дальністю польоту близько 110 км. Отож північнокорейські системи можуть компенсувати більш активне використання Україною систем ATACMS і керованих реактивних систем залпового вогню (GMLRS).

Наявність великої кількості артилерійських снарядів дає змогу російським військам продовжувати тиснути на фронті, а північнокорейські балістичні ракети дозволять виснажувати запаси західних систем ППО, призначених для захисту найбільших міст України.

Нарощування обсягів постачань північнокорейської зброї до РФ збільшить потребу України у військовій допомозі з боку партнерів, яку останнім часом і так було важко отримати.

Новий рівень залежності

Цікава деталь нинішнього азійського турне Путіна: Росія, Китай і Північна Корея проведуть переговори про те, щоб китайські судна мали змогу проходити прикордонною річкою Туманна в Японське море.

Туманна протікає вздовж кордону Китаю, Північної Кореї та Росії і впадає в Японське море. Китайські судна зараз можуть вільно переміщатися річкою лише на певну дистанцію і не мають можливості вийти до моря, оскільки для проходу 15-кілометрової ділянки, що залишилася, їм необхідний дозвіл від Росії та КНДР. При цьому Міст Дружби, побудований між Північною Кореєю та Росією ще за радянських років, є додатковою перешкодою для проходу великих китайських кораблів. Сі Цзіньпін та Володимир Путін після зустрічі у травні включили до спільної заяви пункт про участь РФ і Китаю у "конструктивному діалозі" з Північною Кореєю з приводу річки Туманна. Раніше Росія не підтримувала цієї ініціативи Китаю, побоюючись, що Пекін у такий спосіб збільшить свій вплив у Північно-Східній Азії. Однак зараз ситуація змінилася, і Путін вимушений буде погодитися на китайські умови.

В'єтнам: Путін їде за допомогою

Після КНДР російський диктатор відвідає В'єтнам. Візит відбудеться після того, як країна не взяла участь у саміті у Швейцарії, а також відправила заступника міністра закордонних справ на зустріч БРІКС до Росії.

Візит до цієї країни не є несподіванкою, адже Путін у своєму бажанні продовжувати війну з Україною протягом ще досить довгого періоду шукає підтримки й допомоги саме у колишніх союзників СРСР, де досі зберігається архаїчний комуністичний режим і де всі рішення ухвалюються не на рівні суспільства чи парламенту, а однією-двома особами. І з огляду на це його візити до КНР, КНДР і В'єтнаму є, за великим рахунком, логічними.

США, які минулого року покращили відносини з азійською країною і разом із Китаєм є головним торговим партнером В'єтнаму, відреагували різко. "Жодна країна не повинна надавати Путіну платформу для пропаганди його агресивної війни й дозволяти йому нормалізовувати свої злочини... Якщо він зможе вільно подорожувати, це може призвести до нормалізації кричущих порушень Росією міжнародного права", – заявив агентству Reuters представник американського посольства у В'єтнамі.

Стосовно деталей візиту, очікується оголошення про угоди в таких секторах, як торгівля, інвестиції, технології, освіта, а також в енергетиці, де російські підприємства працюють на в'єтнамських газових та нафтових родовищах у районах Південнокитайського моря, на які претендує Китай, і стосовно платежів, оскільки обидві країни мають труднощі з проведенням транзакцій через санкції США.

Ну і, звичайно, Путін може шукати у В’єтнамі зброю. Більш за все комуністичне керівництво країни буде обережно ставитися до постачання зброї до РФ, зважаючи на санкційний фактор США. Однак, якщо В'єтнам хоча б частково долучиться до такої ж допомоги російському ВПК, яка зараз надається з боку КНР та КНДР, наприклад, у постачанні подвійних технологій, то для Путіна, який має обмежений дипломатичний ресурс, це вже буде дуже непоганим результатом і ще однією загрозою для України.

Налагодження контактів Росії з В’єтнамом може становити загрозу

"Візити до Північної Кореї та В’єтнаму свідчать про те, що Володимир Путін хапається за будь-які дипломатичні контакти з тими країнами, які ще, на жаль, вважають для себе це прийнятним і можливим. Кількість таких столиць дуже обмежена, тому вибору в нього нема", – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив український дипломат Ігор Долгов, який очолював Місію України при НАТО, був заступником міністра закордонних справ України та заступником міністра оборони України з питань європейської інтеграції.

"Як стало відомо зі статті Путіна, КНДР – головна підтримка Росії у проведенні так званої "СВО". Тобто наскільки все погано в РФ, що він повинен шукати підтримку аж на далекій корейській землі. Але для нас це все одно погано, адже, наприклад, мало хто очікував, що Північна Корея зможе у відносно короткий термін поставити до РФ одинадцять тисяч контейнерів. Називаються цифри до п'яти мільйонів артилерійських снарядів. Я нагадаю, що Європейський Союз минулого року обіцяв Україні поставити один мільйон, і ця обіцянка ще не виконана. І варто також пам'ятати, що чеська ініціатива придбати в третіх країнах ще мільйон снарядів також не виконана. Тому ці цифри дуже насторожують", – зазначає Ігор Долгов.

І якщо з КНДР усе зрозуміло – вони, так само як і Росія, перебувають під великим списком санкцій і не дуже мають можливості розвивати свою зовнішню політику та розбудовувати контакти, то з В'єтнамом ситуація інша. Це важливий гравець в Азійсько-Тихоокеанському регіоні. І тому й реакція на візит Путіна саме сюди була іншою, особливо гостро зреагував Вашингтон. І зрозуміло чому.

Ігор Долгов зазначає, що варто подивитися на цифри, які кажуть, що найбільшим торговельним партнером В'єтнаму є США. Тому це дійсно певна несподіванка. Але, з іншого боку, В'єтнам традиційно має зв'язки з Росією. Радянський Союз, а потім РФ, допомагали розбудовувати енергетичну та нафтопереробну галузі в країні. Крім того, В’єтнам – це значні людські ресурси, це студенти, які традиційно їздять навчатись до Росії, а раніше й до України. А крім того, не варто забувати, що демографічна ситуація в Росії залишається складною, їм треба десь знаходити робочі руки.

"Наскільки В'єтнам за нинішньої ситуації може зблизитися з Росією в економічному та навіть військовому плані, поки що питання відкрите, але вже сам факт погодження візиту Путіна до цієї країни багато про що свідчить.

У В'єтнамі можуть бути ще радянські запаси зброї і техніки. Тобто подивимося, з чим приїде Путін назад, але загроза є. Звичайно, розголошувати в повному обсязі нічого не будуть, прозвітують про два десятки підписаних угод чи контрактів, і все. А що за цим стоїть, будемо спостерігати. Тобто зараз не зрозуміло, наскільки В'єтнам готовий до тісної співпраці з Росією. Тим паче більш ніж можливі певні застереження, які буде виказано керівництву В'єтнаму з боку США", – зазначив Ігор Долгов.

Джерело матеріала
loader
loader