Оксана Романюк: Зміни до статуту «Укрінформу» від Мінкульту є лише проміжним кроком, оскільки їх спершу потрібно внести до законодавства
Оксана Романюк: Зміни до статуту «Укрінформу» від Мінкульту є лише проміжним кроком, оскільки їх спершу потрібно внести до законодавства

Оксана Романюк: Зміни до статуту «Укрінформу» від Мінкульту є лише проміжним кроком, оскільки їх спершу потрібно внести до законодавства

За словами директорки ІМІ, відповідні пропозиції розроблятиме робоча група, яку формують, зокрема, за ініціативи Громадської ради при Комітеті зі свободи слова.

Змін до статуту інформаційного агенства «Укрінформ» щодо створення незалежної Наглядової Ради недостатньо, оскільки їх спершу потрібно внести до законодавства. Про це у розмові з «Детектором медіа» сказала директорка Інституту масової інформації (ІМІ) Оксана Романюк.

«Ситуація з "Укрінформом" привернула величезну увагу всередині журналістської спільноти, громадських організацій. Всередині Медіаруху була дискусія з цього приводуЗрозуміло, що потрібно вносити зміни в законодавство, тож підготовка Міністерством культури та інформаційної політики змін до статуту "Укрінформу" є лише проміжним кроком. Після того, як будуть розроблені і внесені зміни до законодавства, статут все одно доведеться коригувати ще раз. Наразі статут не відповідає чинному законодавству, тож, можливо, це технічне рішення міністерства для того, щоб хоча б його привести у відповідність», — зазначила вона.

Голова ГО «Детектор медіа» Наталя Лигачова переконана, що МКІП навіть на цьому проміжному етапі варто було б залучити до процесу громадськість, медіаспільноту, представників громадських рад при парламентських Комітетах зі свободи слова та інформаційної та гуманітарної політики, а також членів цих комітетів. Процес має бути прозорим, підкреслює Наталія Лигачова. Вона також повідомила, що нещодавно було домовлено з головою Комітету зі свободи слова Ярославом Юрчишиним про зустріч між членами Медіаруху, нинішнім керівником «Укрінформу» та співробітниками та колишніми. Така зустріч готується.

За словами Оксани Романюк,  паралельно до цього Громадська рада при Комітеті зі свободи слова звернулась до Ярослава Юрчишина з заявою, в якій закликала створити комісію, яка розроблятиме зміни до законодавства, необхідні для реформування «Укрінформу».

«Ми вже отримали підтвердження від голови Комітету зі свободи слова і перебуваємо на етапі того, щоб створити цю робочу структуру, яка буде напрацьовувати та пропонувати зміни до законодавства. Потрібно вносити такі зміни, за якими те ж саме керівництво "Укрінформу" призначатиметься незалежною Наглядовою Радою через прозорий конкурс, як це відбувається на Суспільному. Саме це відповідає європейській інтеграції України і позитивно вплине як на роботу "Укрінформу", так і на імідж нашої країни загалом. Я вважаю, що це буде найпотужніше рішення», — сказала Романюк.

  • Читайте також: Громадська рада при Комітеті свободи слова закликала дослідити факти поширення «темників» в «Укрінформі»

Вона також додала, що Громадська рада при парламентському комітеті планує запросити до комісії громадські організації, медійних юристів та інших представників експертного середовища, аби зміни до законодавства були ефективними та демократичними і свідчили про роботу над помилками. 

21 червня голова парламентського Комітету зі свободи слова Ярослав Юрчишин повідомив, що Міністерство культури та інформаційної політики України готує зміни до статуту інформаційного агенства «Укрінформ» щодо створення незалежної Наглядової Ради. У коментарі «ДМ» нардеп уточнив, що дізнався про це на засіданні Верховної Ради під час години питань до уряду. За його словами, Комітет зі свободи слова не залучали до роботи над змінами до статуту.

Очільник «Укрінформу» Сергій Череватий у розмові з нами також розповів, що не знає жодних подробиць, тож поки не може прокоментувати цю інформацію. Водночас він зауважив, що агентство відкрите до впровадження можливих змін: «Все в руках законодавства».

Раніше «Детектор медіа» провів опитування серед медійників, медіаюристів і народних депутатів про можливі зміни в роботі «Укрінформ», які могли б запобігти виникненню державної цензури та зберегти незалежність редакційної політики медіа.

  • Читайте також: «Поки ми не дізнаємось, хто автор темників, історія не завершена». Медійники — про ситуацію в Укрінформі

Думку про те, що «Укрінформ» не має бути державним та потребує реформи, висловлював, зокрема, голова Комітету з гуманітарної та інформполітики Микита Потураєв.

Новий очільник «Укрінформу» Сергій Череватий в інтерв'ю «Детектору медіа» казав, що реформувати агентство у будь-якому разі потрібно, проте головна реформа має відбутись після закінчення війни.

За кілька днів до оприлюднення розслідування, 24 травня 2024 року, генеральний директор «Укрінформу» Олексій Мацука повідомив, що йде з посади, а новим очільником агентства призначили колишнього речника Східного угруповання військ Збройних сил України полковника Сергія Череватого.

Читайте також: 

  • Укрінформ. І що тепер?
  • Сергій Череватий: «Ми нормальне медіа з дуже хорошим колективом. Не якийсь там засіб пропаганди. Тут не буде ніяких темників»
  • Щодо ситуації з Укрінформом та Олексієм Мацукою
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Законодавство
Джерело матеріала
loader
loader