Україна має надати існуючим та майбутнім інвесторам в "зелену" енергетику чіткий план вирішення боргової кризи, оскільки від цього залежать перспективи нових інвестицій в галузь.
Про це заявив Артур Лорковські, голова секретаріату Енергетичного Співтовариства, нагадавши, що завдяки посередництву Секретаріату у 2022 році деякі з боргів перед галуззю відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) було погашено.
"Ми хочемо повернутись до дискусії, щоб всі стейкхолдери могли пояснити інвесторам існуючим і майбутнім, як може реформуватися ринок для того, щоб виправити ситуацію із заборгованістю. І звичайно, як можна було б уникнути накопичення боргів у майбутньому", – сказав Лорковські.
Він також підкреслив, що держава має вирішити не лише проблему боргів, а ще й надати передбачуваність для потенційних нових інвесторів у ВДЕ, яка б викликала у них довіру для залучення коштів в цей напрям енергетики.
"Так є ризики війни… Але й регуляторні зміни мають відбутися в Україні. Має з’явитися гідний довіри план, який би показав можливості для уникнення заборгованості в майбутньому", – зазначив Лорковські.
Нагадаємо, 20 червня, після чергового обстрілу енергоінфраструктури росіянами, президент Володимир Зеленський провів Ставку, за рішенням якої доручив уряду розробити стратегію розвитку відновлювальної енергетики і розподіленої генерації на рівні держави.
Борг ДП "Гарантований покупець" перед інвесторами у підприємства відновлюваної енергетики складає 28,9 млрд грн і виникає переважно через недофінансування розвитку цієї галузі з боку НЕК "Укренерго".Українська вітроенергетична асоціація вважає, що Енергоспівтовариство має підтримати збереження гарантованого державою і надійного механізму фінансової підтримки галузі відновлюваної енергетики, який здійснюється через компанію "Укренерго".