27 червня 2024 року у Брюсселі відбулася знакова подія у сфері міжнародної безпеки - Президент України Володимир Зеленський та Президент Литви Гітанас Наусєда підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки між двома країнами.
Ключові положення угоди:
1. Литва зобов'язується щорічно надавати Україні підтримку у сфері безпеки та оборони в розмірі 0,25% свого ВВП.
2. У 2024 році військова допомога Литви Україні вже досягла майже 80 млн євро, з яких 35 млн євро спрямовано на чеську ініціативу із закупівлі артилерійських боєприпасів.
3. Угода передбачає надання Україні сучасного військового обладнання для наземної, повітряної, морської, космічної та кіберелектромагнітної сфер.
4. Литва розглядає можливість відновлення військової тренувальної місії на території України.
5. Документ фіксує спільну протидію гібридним загрозам, ядерним ризикам та посилення захисту критичної інфраструктури.
6. Передбачається співпраця у сфері розвідки та розвитку оборонно-промислового комплексу України.
7. Литва підтверджує підтримку Української формули миру та членства України в ЄС і НАТО.
8. Окремі блоки угоди стосуються притягнення агресора до відповідальності, посилення санкцій проти РФ та роботи над створенням компенсаційного механізму.
9. Литва продовжуватиме надавати Україні гуманітарну допомогу та братиме участь у відбудові країни.
Варто зазначити, що ця угода стала двадцятою двосторонньою безпековою угодою, укладеною Україною на виконання положень Спільної декларації G7 про підтримку України, ухваленої у Вільнюсі 12 липня 2023 року.
Раніше подібні угоди були підписані з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією, Бельгією, Португалією, Швецією, Ісландією, Норвегією, Японією, США, ЄС та Естонією.
Нагадаємо, Україна та ЄС підписали угоду щодо безпеки: ключові моменти.