3 найчастіші причини, чому ви не можете схуднути: рекомендації та поради ендокринологині
3 найчастіші причини, чому ви не можете схуднути: рекомендації та поради ендокринологині

3 найчастіші причини, чому ви не можете схуднути: рекомендації та поради ендокринологині

Якщо ви вирішили схуднути, то скоріш за все, очікуєте швидких результатів, тому дуже засмучуєтесь, коли за тиждень дива не стається. Проте трапляється й так, що ви ніби все робите правильно, а вага стоїть на місці. Ексклюзивно для Фокуса ендокринологиня Ксенія Марченкло розповіла про те, чому був важко худнути.

Усі ми хочемо схуднути "до літа", "до дня народження" або "до весілля", нехтуючи правилами здорового харчування протягом усього іншого часу. Проте втрата ваги — складний процес, на який може впливати низка факторів. наприклад, вік, стрес, спосіб життя та супутні захворювання. Фокусзапитав у лікарки-ендокринологині Ксенії Марченко про те, чому не виходить схуднути та які аналізи допоможуть виявити причину.

У Фокус. Стиль з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найцікавіші новини зі світу шоу-бізнесу та світського життя!

Починаючи процес схуднення ми часто очікуємо швидких результатів, забуваючи про те, що роками наїдали зайві кілограми. До того ж запорукою ідеальної фігури є здоровий спосіб життя, правильні звички та харчування.

"Чому не виходить схуднути раз і назавжди? Це головне питання більшості пацієнтів. Я б виділила 3 основні причини чому вага не йде. Я лікар-ендокринолог, і ви зазвичай очікуєте почути, що ми знайдемо те міфічне захворювання гормональної системи та його вилікуємо. Проте ви сильно помиляєтесь, хоча це було б набагато простіше як для нас — лікарів, так і для пацієнтів", — каже ендокринологиня.

Дієти та голодування

Фото: Getty Images

"Отже, перша причина яку я хочу виділити — це постійні дієти та голодування. Забудьте про них! Дієта це щось короткочасне, а нам з вами потрібен довготривалий ефект", — каже ендокринологиня. "Тому спробуйте розглянути здорове харчування на адекватну калорійність, щоб організм не робив запасів енергії у вигляді жиру, а навпаки, почав віддавати".

На щастя, історія про курку з гречкою та листочок салату поступово відходить у минуле і більшість людей знають про те, що аби худнути потрібно їсти, а не голодувати, і їсти збалансовано.

За словами Ксенії Марченко, механізм "захист жиру" вмикається завжди як тільки ви подумали обмежити себе на 1000-1200 ккал. Запамʼятайте, це дуже мало, тому не очікуйте довготривалого результату.

Проблема дієт полягає в тому, що рано чи пізно ви повертаєтеся до звичного раціону, з вищою калорійністю, тому вага повертається і не лише та, яку вдалося скинути на суворій дієті, а ще більша. Подібні вагові гойдалки негативно позначаються на вашому здоров'ї та обміні речовин і з часом можуть призвести до метаболічної адаптації, коли схуднути буде вже надскладно.

Нереалістичні цілі у схудненні

Фото: Freepik

"Ще одна причина, чому не вдається схуднути, це те, що ви ставите перед собою нереалістичні цілі та не знаєте фізіологію та норми схуднення. Нормальним є схуднення від 0.5 кг на тиждень до 1 кг на місяць. Жодних 5-10 на тиждень та місяць відповідно", — каже лікарка. "Я вам дуже рекомендую не поспішати. Повірте, поки ви не бачите суттєвих змін, кожна клітина організму в цей час працює на благо організму. Дайте собі більше часу, адже головне не швидкість, а якість".

Отже, фізіологічно нормальною втратою ваги вважається 0,5 кг на тиждень, тому не варто вірити дієтам, які обіцяють вам -10 кг за три дні. Тому, якщо хочете тривалого результату, приготуйтеся до тривалого марафону, а не спринту.

До того ж звертайте увагу не лише на цифри на вагах, а на зміни об'ємів тіла. Часто, коли ви вводите у своє життя спорт, фактична вага може не змінюватись, адже з'являтимуться м'язи. Відсутність навантажень, навпаки, негативно позначиться на схудненні.

"Є золоте правило — там де немає мʼязів буде жир. Якщо ви зацікавлені в якісному схудненні, вам потрібні регулярні фізичні навантаження, а саме силові тренування по 40-60 хв 2-3 рази на тиждень", — каже Ксенія Марченко. "І ви побачите як ваше тіло стане більш підтягнутим, мʼязи будуть міцніше, а стан здоров’я краще".

Пошук проблеми не в раціоні, а в гормонах

Фото: Freepik

"Третя причина — це постійний пошук "проблеми в гормонах, стресі та генетиці". Повернусь до початку нашої розмови: гормональна причина яка заважає схуднути, є дуже рідким явищем", — каже ендокринологиня. " Стрес призводить до заїдання та розладів харчової поведінки. Тому для більшості людей з надлишком ваги актуальним є звернення до психолога або спеціаліста з РХП".

Варто проявити трохи терпіння та не квапитись, особливо якщо в пріоритеті не цифра на вагах, а ваше здоров'я. Окрім харчування та фізичних навантажень, варто навчитись працювати зі стресом, адже саме він є одним із головних винуватців зайвої ваги. Тому знайдіть заняття, яке вас заспокоюватиме, наприклад, йога, медитація, дихальна гімнастика, прогулянки, прослуховування музики тощо.

Коли потрібно здати аналізи?

Фото: Freepik

"Якщо ви хочете обстежитись, я б рекомендувала почати з базових аналізів. Вони покажуть, як працює організм, чи є причина в гормонах, чи є вторинні зміни, наприклад, цукровий діабет, на фоні підвищеної ваги тіла", — зазначає Ксенія Марченко.

Отже, спочатку лікарка рекомендує здати базові аналізи, які допоможуть оцінити стан вашого організму та виявити можливі проблеми. Серед них:

  • Клінічний аналіз крові (загальний)
  • Біохімія кровіПечінкові проби (АЛТ, АСТ, ГГТ, ЛФ, білірубін фракційно, білок загальний)
  • Ниркові проби: сечовина, сечова кислота, креатинін
  • Глюкоза
  • Ліпопротеїди фракційно: ХС, тригліцериди, ЛПВЩ, ЛПНЩ, ЛПДНЩ.
  • ТТГ, Т4 (вільний)

Нагадаємо,чому постійно хочеться солодкого, солоного або фастфуд.

Раніше Фокус писав про те що ендокринологиня розповіла,як підтримати наднирники, щоб вони не "зламались".

Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо у вас є проблеми, зверніться до фахівця.

Теги за темою
Здоров'я
Джерело матеріала
loader
loader