Президент України Володимир Зеленський натякає на переговори з Росією.
Як передає "Хвиля", про це пише CNN.
Так, цього тижня Зеленський виступив із незвичайно стриманим зверненням до своєї країни, натякнувши на готовність до переговорів з Росією вперше з того часу, як Москва розпочала повномасштабне вторгнення понад два роки тому.
Лідер України запропонував Москві направити делегацію на наступний мирний саміт, який він сподівається провести у листопаді. На попередню мирну конференцію, що відбулася у Швейцарії минулого місяця, Росію не запросили, оскільки Зеленський заявив, що будь-які переговори можуть відбутися лише після виведення російських військ із території України.
Наразі Київ стикається з подвійним ударом: складною ситуацією на лінії фронту та політичною невизначеністю щодо рівня майбутньої підтримки з боку найближчих союзників України.
При цьому, незважаючи на те, що просування російських військ на сході України значно сповільнилося після того, як у травні в країну почали надходити американські озброєння, воно не припинилося повністю. Росія, як і раніше, відвойовує території, хоча й набагато повільнішими темпами.
Крім того, виникають питання про готовність деяких найближчих та найважливіших союзників України – зокрема, США та Німеччини – продовжувати вливати ресурси у конфлікт, підтримуючи Київ.
Як зазначається, Зеленський, виступаючи перед журналістами у понеділок, заявив, що Україна не отримує достатньої допомоги Заходу, щоб перемогти у війні, вказавши, що її результат визначатиметься далеко за межами України.
"Не все залежить від нас. Ми знаємо, що було б справедливим закінченням війни, але це залежить не тільки від нас. Це залежить не лише від наших людей та нашого бажання, а й від фінансів, від зброї, від політичної підтримки, від єдності у ЄС, у НАТО, у світі", - сказав він.
Екс-посол США в Україні Джон Хербст сказав, що цілком імовірно, що зміна тону Зеленського була реакцією на події, що відбуваються в США, де колишній президент Дональд Трамп у понеділок оголосив затятого критика відправки допомоги Україні Джей Ді Венса своїм кандидатом у віце-президенти.
У розмові з CNN на Аспенскому безпековому форумі Хербст він зазначив, що, можливо, Зеленський намагається налагодити контакт з потенційною майбутньою адміністрацією Трампа, наголошуючи, що він готовий вести переговори - за умови, що угода, що лежить на столі, буде справедливою.
"Це має бути (розумний) мир, який не дозволить російським окупантам продовжувати катувати, репресувати та вбивати окупований народ України", - сказав Гербст.
Росія неодноразово відкидала звинувачення у тортурах та порушеннях прав людини в Україні, незважаючи на численні докази протилежного.
До того ж Трамп та Зеленський поговорили у п'ятницю, що Трамп назвав "дуже гарною телефонною розмовою".
Колишній президент заявив, що він "принесе мир у всьому світі і покладе край війні, яка коштувала стільки життя", а Зеленський сказав, що вони обговорили, "які кроки дозволять зробити світ справедливим і дійсно міцним".
Видання також нагадує, що останніми місяцями президент Росії Володимир Путін неодноразово повторював, що готовий вести переговори з Україною, хоча й на умовах, які залишаються абсолютно неприйнятними для України та її західних союзників.
Російський диктатор заявив, що Росія припинить війну в Україні, якщо Київ повністю здасть чотири регіони, на які претендує Москва: Донецьку, Луганську, Херсонську та Запорізьку області. Значна частина цих регіонів залишається під контролем України, тому Путін, по суті, просить Україну віддати територію без бою.
На додачу до цього Путін також заявив, що будь-яка мирна угода вимагатиме від України відмовитися від прагнення вступити до НАТО, що змусило Київ назвати цю пропозицію, що "ображає здоровий глузд".
Тим часом, Орися Луцевич, заступник директора програми з Росії та Євразії в Chatham House, сказала, що з огляду на публічні вимоги Путіна, слова Зеленського, швидше за все, були посланням решті світу.
"Це сигнал і для Росії, і для Глобального Півдня, що Україна не є якоюсь перешкодною силою. Вона готова сісти за стіл переговорів. Але це не може бути повністю на російських умовах, і це не може призвести до (капітуляції) України перед Росією... Путін вимагає контролю над регіонами, які він не може завоювати військовим шляхом", - наголосила вона в інтерв'ю CNN.
Крім того, Луцевич висловила думку, що Путін активізував свої заклики до переговорів, бо знає, що його вікно можливостей може зачинитися.
"Незважаючи на те, що Росія значно більша і сильніша за Україну, їй не вдалося реалізувати свої територіальні цілі - навіть коли Київ отримував лише обмежену допомогу від Заходу. Перша спроба Москви взяти столицю закінчилася поразкою, а лінія фронту не просунулась суттєво більш як за рік. Нова військова допомога США почала надходити на передову в Україні в травні, після кількох місяців затримок, викликаних політичним тупиком у Конгресі США. Водночас Україна нарешті отримала дозвіл від деяких західних країн використовувати свою зброю для завдання ударів по цілях на території Росії - правда, тільки в обмежених випадках і в районах, розташованих поблизу кордону з Україною", - пише видання.
Однак, як зазначається, це допомогло сповільнити просування Росії та запобігти можливій повторній окупації Харківської області, Україна все ще захищає територію, а не просувається вперед, щоб повернути райони, що знаходяться під російською окупацією.
"Українським силам доведеться накопичувати техніку, матеріали та живу силу для майбутньої контрнаступальної операції, і це частина російського розрахунку, який ми спостерігаємо - російське військове командування, схоже, дотримується стратегії проведення послідовних наступальних операцій по всій лінії фронту", - сказав аналітик по Росії з американського Інститут вивчення війни Райлі Бейлі.
За словами Бейлі, поступово просуваючись уздовж лінії фронту завдовжки понад 600 миль (1000 кілометрів), Росія змушує Україну перейти до оборонних операцій, а не готуватися до контрнаступу.
"Їм необхідно послабити російські сили та кошти, які беруть участь у наступальних операціях, що забезпечить велику гнучкість та послабить тиск. Тоді Україна зможе почати робити оперативний вибір, який вона не могла зробити останні кілька місяців", - зазначив Бейлі.
Але успіх будь-якого майбутнього українського контрнаступу залежатиме насамперед від того, яку підтримку воно отримає від своїх західних союзників. Цього тижня Зеленський також заявив, що нинішнього рівня підтримки достатньо, щоб стримати подальший поступ Росії, але не виграти війну.
"Цей тиждень приніс ще більше невизначеності на цьому фронті, оскільки Трамп оголосив, що обрав Венса як свого кандидата у віце-президенти. Венс раніше пропонував Україні вести переговори з Росією, оскільки США та інші союзники не мають можливості підтримати її. Сам Трамп заявив. , що "закінчить війну за один день", і сказав, що США не повинні надсилати гроші в Україну без будь-яких умов", - звертає увагу видання.
Також стало відомо, що Німеччина, яка є одним із найбільших прихильників України, планує вдвічі скоротити військову допомогу Україні наступного року. Хоча вона вважає, що Україна зможе задовольнити основну частину своїх військових потреб за рахунок кредитів у розмірі 50 мільярдів доларів, отриманих від заморожених російських активів, схвалених "Великою сімкою" минулого місяця.
"Якби реалізувався найгірший для України сценарій - якби США припинили надавати допомогу, Європа не активізувала свою допомогу, а Україна не змогла б отримати доступ до заморожених російських активів - Росія, ймовірно, почала б досягати значно більших успіхів", - пише видання.
За словами Гербста, якщо демократи переможуть на президентських виборах у США в листопаді, нинішня політика США щодо підтримки України, швидше за все, продовжиться, і допомога надходитиме ще більше.
"Якщо переможе Трамп, ми не знаємо, що він робитиме. Але ми знаємо, що в його команді з національної безпеки є серйозні люди, які зрозуміють, що Путін - це пряма загроза американським інтересам і що для США важливо чи критично важливо, щоб Путін програв в Україні", - наголосив він.
Однак Гербст вважає, що є ще один фактор, який може переконати можливу адміністрацію Трампа продовжувати допомагати Україні.
"Якщо його команда припинить допомогу, і Україна розвалиться, це буде великою поразкою США з вини команди Трампа. Поразка, яка перевершить ганьбу та шкоду, завдану некомпетентним відходом Байдена з Афганістану. І в його команді знайдуться люди, які це зрозуміють", - зазначив він.
Крім того, аналітики очікують, що пакет допомоги Україні – понад 60 мільярдів доларів, схвалений Конгресом США на початку цього року, – триватиме для Києва від року до 18 місяців, що може бути достатнім часом для перегрупування та нового контрнаступу.
Луцевич підкреслила, що Україні вкрай необхідно досягти успіхів на полі бою, а потім подивитися, чи має Росія реальне бажання вести переговори, яке, за її словами, нині не виглядає щирим.
"Але які ми маємо докази того, що росіяни хочуть вести переговори? Путін переводить свою країну в стан тотальної війни", - сказала вона.
Крім того, вона додала, що війна, найімовірніше, закінчиться лише тоді, коли Москва почне відчувати загрозу. "Я думаю, що ця війна закінчиться, коли Путін відчує, що російський контроль над Кримом перебуває під загрозою".
Також зазначається, що хоча тон Зеленського, можливо, змінився цього тижня, його позиція щодо того, як має виглядати мирна угода, не змінилася принаймні публічно. Більшість українців не хочуть, щоб уряд взагалі віддавав якісь території.
"Наразі політично важко, якщо не неможливо, стверджувати, що мир може бути досягнутий без повного повернення всіх українських територій. Але це не означає, що з часом це стане неможливим", - сказав Гербст.
Він також висловив думку, що Київ може "з деякою підставою говорити про перемогу України у цій війні", навіть якщо Україні не вдасться повернути всю довоєнну територію – за умови, що вона поверне собі достатньо, щоб стати економічно життєздатною та безпечною державою.
"Але щоб бути безпечною державою, особливо в таких умовах, вона має бути членом НАТО. Я вважаю, що якби це було справді на столі переговорів, тобто за цим стояла б вся віра та міць Сполучених Штатів, то теоретично це могло б навести до стабільного миру. Це не буде справедливим миром, тому що ви все одно віддасте мільйони українців на милість порочного режиму Кремля, який показав, що не любить - і це дуже ввічливий спосіб висловити це українців, які вважають себе українцями, а не малоросами". - сказав Гербст.
Нагадаємо, Зеленський після нічної атаки знову заговорив про удари по Росії.