Що старшими ми стаємо, то більше наш мозок схильний до розвитку цілої низки захворювань, що вражають нашу здатність ясно мислити. Однак нове дослідження виявило, що всього одна проста зміна здатна повернути ці проблеми назад.
Нещодавнє дослідження показало, що щоденне вживання клітковини може значно поліпшити когнітивні функції у літніх людей всього протягом 12 тижнів. Оскільки клітковина є поширеним елементом раціону мільярдів людей, вчені сподіваються, що завдяки отриманим даним вони зможуть розробити простий і ефективний спосіб боротьби зі старечими хворобами мозку, пише The Daily Galaxy.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
У дослідженні, проведеному вченими під керівництвом Мері Ні Лохлейнн, фахівця з геріатричної та загальної внутрішньої медицини і претендентки на докторський ступінь у Королівському коледжі Лондона, взяли участь близнюки, старші за 65 років. Їхнє дослідження, опубліковане в журналі Nature Communications, показало, що недорога добавка з клітковиною помітно покращує показники в тестах на пам'ять, які зазвичай використовують для виявлення ранніх ознак хвороби Альцгеймера.
Дослідження також виявило важливий зв'язок між здоров'ям кишківника і когнітивними функціями, припускаючи, що підтримання здорового мікробіома кишківника може мати вирішальне значення для збереження здоров'я мозку з віком. У ньому вивчали вплив пребіотичних волокон, таких як інулін і фруктоолігосахариди (ФОС), які, як відомо, сприяють зростанню корисних кишкових бактерій.
У науковій роботі взяли участь 36 пар близнюків, один з яких отримував плацебо, а інший — щоденну добавку клітковини протягом трьох місяців. У цьому подвійному сліпому, рандомізованому контрольованому дослідженні використовували методи дистанційного моніторингу, включно з відеодзвінками та онлайн-анкетами, а також когнітивні тести, такі як тест парного асоціативного навчання, чутливий для виявлення раннього когнітивного зниження.
Результати показали, що група, яка приймала харчову добавку, значно краще впоралася з цими тестами, припустившись менше помилок порівняно з групою, яка приймала плацебо. Дослідники зазначили: "Такі позитивні результати, отримані всього за 12 тижнів, відкривають величезні перспективи для зміцнення здоров'я мозку і пам'яті у старіючого населення". Значним результатом стала зміна складу мікробіома кишківника в учасників, які приймали харчову добавку. Добавка підвищувала рівень корисних бактерій, таких як Bifidobacterium, які, як вважають автори, сприяють спостережуваним когнітивним поліпшенням.
Вісь "кишківник-мозок", що зв'язує шлунково-кишковий тракт і мозок, відіграє найважливішу роль у регулюванні настрою та когнітивних процесів. Зміцнення здоров'я кишківника за допомогою дієтичних втручань може потенційно підтримати здоров'я мозку та відтермінувати настання нейродегенеративних захворювань.
Метод проведення дослідження також передбачає можливість проведення подібних досліджень дистанційно в майбутньому, що вигідно за участю літніх людей з обмеженнями рухливості або здоров'я. Дослідники планують вивчити, чи можуть ці когнітивні переваги зберігатися протягом більш тривалого часу і в більших і різноманітніших популяціях. Вони також мають намір вивчити інші дієтичні втручання, які можуть аналогічним чином вплинути на вісь "кишківник-мозок", потенційно пропонуючи простий і доступний спосіб поліпшити якість життя старіючого населення.
Раніше Фокус писав про новий препарат від хвороби Альцгеймера, який показав небувалий результат. Ліки демонстрували вражаючу здатність уповільнювати прогресування захворювання, але не обійшлося і без дуже серйозних побічних ефектів.
Також Фокус писав про те, що боротися з хворобою Альцгеймера можна за допомогою їжі. Як показало дослідження, значно поліпшити стан людини з хворобою Альцгеймера, можна, якщо змінити підхід до прийому їжі.
Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.