ЗМІ розповіли, як в. о. заступника голови ДПС Євгеній Сокур зупиняє підприємства поки не отримає відступні
ЗМІ розповіли, як в. о. заступника голови ДПС Євгеній Сокур зупиняє підприємства поки не отримає відступні

ЗМІ розповіли, як в. о. заступника голови ДПС Євгеній Сокур зупиняє підприємства поки не отримає відступні

В. о. заступника голови ДПС Євгеній Сокур, прикриваючись «цифровізацією», зупиняє підприємства, поки не отримає відступні. Із деякими вже пішов на друге й третє коло.

Про це пише сайт ord-ua.com.

Народний депутат України Данило Гетманцев є фігурою, якою підприємці (особливо малий та середній бізнес) лякають своїх дітей. Саме з головою Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики асоціюються будь-які ініціативи зі змін правил гри між державою та бізнесом, підвищення податкового навантаження та розширення можливостей тиску контролюючих та правоохоронних органів на підприємства. Гетманцев не приховує, що «вирішує питання» з податковою, використовуючи так зване «телефонне право».

Зараз у ЗМІ активно обговорюється законопроєкт №11416 про збільшення податків та зборів для бізнесу. Серед основних ініціатив — підвищення ставки військового збору з доходів фізосіб з 1,5% до 5%, введення військового збору для ФОП у розмірі 800 грн на місяць, а також запровадження військового збору для юросіб і ФОП 3-ї групи в розмірі 1% доходу. Гетманцев є одним з головних коментаторів й лобістів цього законопроєкту, але виступає за те, щоб 1%-вий податок з обороту замінити на збільшення ПДВ (а до цього моменту ми повернемося окремо нижче).

І це підвищення відбувається раптово, терміново, пояснюючись лише необхідністю збільшення витрат на війну, без будь-яких реальних спроб покращити життя бізнесу, зменшивши корупцію на митниці, у податковій та зменшивши тиск силовиків на бізнеси. При цьому Україна у рейтингу «пекельності податкового законодавства» (Tax Hells Index від The 1841 Foundation) залишається у найгірших позиціях — 4 місце у 2023 році після 5 місця у 2022 році.

Чому кричать гуси?

Гетманцев відомий тим, що у своїй роботі використовує фразу «Майстерність збирати податки полягає у общипуванні гусака так, щоб він не кричав». У 2024 році, українські бізнесмени почали додавати продовження:

— Але ж гусак кричить!

— А, це тому, що я його…

І останнє дієслово найкраще описує те, що відбувається між в. о. заступника голови ДПС Євгенієм Сокуром та українським бізнесом. Якщо коротко, то цей чиновник, який отримав посаду як протеже Гетманцева (був його помічником) замість заявленої цифровізації процесів, увімкнув на повну схему ручного блокування роботи підприємств через анулювання ліцензій. Бізнес знає про це давно, але віддає перевагу мовчанню та передачі вказаної суми «відкупу» у «конверті», щоб відновити виробництво. Але є ті, хто говорить про існування схеми відкрито. Наприклад, ще у 2022 році про цю схему заявили спиртзаводи.

«Позбавлення ліцензії ґрунтується не на реальних порушеннях, а на простій неузгодженості чинного законодавства», — повідомляв «Інформатор» та наводив приклад спиртзаводу в селі Червона Слобода на Київщині, який «працює аж з 1881 року, пережив царя, Гітлера, більшовиків тощо. Однак ризикує, на жаль, не пережити Сокура та Гетманцева».

20 лютого за підписом Сокура ДПС видала розпорядження про анулювання ліцензії на виробництво спирту ТОВ «Червонослобідський спиртзавод». Приводом для нього стало те, що на підприємстві було встановлено недостатню, як на перевіряючих, кількість камер.

Тоді проблему підняли навіть на рівні Верховної Ради. За словами голови парламентської Тимчасової слідчої комісії із захисту інвесторів Галини Янченко, в законі та нормативних актах не вказано, що таке «технологічний цикл» та про які «етапи виробництва», на яких має встановлюватися відеоспостереження, йдеться.

На журналістський запит у ДПС повідомили, що «схема встановлення цілодобових систем відеоспостереження за виробництвом та відпуском спирту етилового на акцизних складах, на території яких виробляється спирт етиловий, є у кожного підприємства індивідуальна». Журналісти зробили висновок, що ця невизначеність дає податковій безліч приводів для анулювання ліцензії у будь-який момент.

«Приїдуть, наприклад, до нас завтра податківці й скажуть: а чому у вас у туалеті камери не стоять? І що ми їм заперечимо?» — зазначили на Червонослобідському спиртзаводі.

Врешті решт, підприємство у суді домоглося скасування розпорядження ДПС про анулювання ліцензії, але на це пішло більше року. Через аналогічні дії податкової, у той рік зупинилися також «Бершадь Люкс» (Вінницька область), «Холминський спиртовий завод» (Чернігівська область) та «Межиріцький вітамінний завод» (Кіровоградська область).

«Прямим текстом хабар із нас ніхто не вимагав. Розраховували, що ми самі зрозуміємо, що робити. Впевнені, якби ми самі запропонували податківцям гроші (ми знаємо, що так роблять деякі наші колеги), ліцензію нам одразу повернули б. Але ми на це не пішли», — пояснюють спиртовики.

На Червонослобідському спиртзаводі зауважують, що через дії податкової й особисто Євгенія Сокура, державний бюджет недоотримав приблизно 500 млн грн акцизного податку через простій підприємства. Саме тих грошей, яких так наразі не вистачає у бюджеті, через що Гетманцев вважає необхідним підняти податки.

«І як ви гадаєте, хтось припинив вимагання, погрожуючи блокуванням ліцензії? Звісно, що ні! До декого за ним прийшли вже вдруге, а до когось і втретє», — каже наш співрозмовник, який має відношення до сфери виробництва спирту.

Окрім спиртзаводів, дії податкової щодо анулювання ліцензії у суді оскаржила також ПАТ «Укртатнафта». Крім цього, проти Сокура було розпочато кримінальне провадження щодо перешкоджання виконанню мобілізаційних завдань Міноборони з виробництва і постачання пального для потреб армії.

Справа була відкрита за ч. 3 ст. 365 КК України — за фактом перевищення службових повноважень. Сокур видав два однакових розпорядження від 26 жовтня 2022 року, якими ПАТ «Укртатнафта» була позбавлена ліцензії. Документи мали ідентичний номер і дату, але підстави для анулювання ліцензії були вказані різні. В одному — відмова компанії нібито без законних підстав у допуску податківців до проведення перевірки. У другому — несплата чергового платежу за ліцензію протягом 30 днів від моменту призупинення ліцензії.

Сокур — лише «прокладка» Гетманцева

Кабмін призначив Євгенія Сокура в.о. заступника Голови Державної податкової служби у травні 2022 року, але з того часу на офіційному сайті податкової ви не знайдете про нього інформації. Навіть фотографії немає у розділі «Керівництво».

Призначення Сокура — це саме той випадок, коли на відповідальній посаді опинилася людина без відповідного досвіду, але зі статусом колишнього помічника Гетманцева. У 2023 році, через рік після призначення Сокура, Гетманцев заявив, що «охочих на цю посаду не було», але й тоді не зміг пояснити, чим Сокур займається у ДПС та які його функціональні обов’язки.

Сокур прийшов до влади тим самим шляхом, який колись подолав Гетманцев — від помічника нардепа до високого призначенця. Тільки Гетманцев був помічником нардепа Володимира Сівковича, якому у липні 2022 року ДБР оголосила підозру у державній зраді. Гетманцев також працював на компанії Сівковича та надавав його бізнесу юридичний супровід.

Після призначення, Сокур одразу потрапив у скандал із масовим блокуванням податкових накладних в ручному режимі, якого можна було позбутися за 1% від вказаної у них загальної суми. Скандал вибухнув після того, як ДБР спіймало двох начальниць податкової Кіровоградщини із хабарем на гарячому, а під час обшуку за місцем мешкання знайшли ще мільйони гривень «чорного кешу». За інформацією члена Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ніни Южаніної, 47,7% підприємств стикнулися з проблемою блокування податкових накладних.

«Відповідає за блокування накладних по всій країні Євгеній Сокур. Виконувач обов’язків заступника голови Державної податкової служби. Офіційно курує ще й акцизні збори, штрафи бізнесу — тобто всі найскандальніші сфери», — йдеться в сюжеті проєкту «Гроші».

Щоб прикрити відверто корупційну причину призначення Гетманцев та Сокур почали піар-кампанію, в якій виставили останнього молодим реформатором, який просуває цифровізацію податкової (при збереженні практики ручного управління). Так, міньйон Гетманцева пообіцяв «вдарити цифровізацією по корупції» — запустити електронну систему, яка нібито поламає всі існуючі схеми. Але це залишилося обіцянкою без дедлайнів, відповідальних та підрядників.

Одним з найяскравіших прикладів відбілювання Сокура була історія серпня 2023 року про нібито запланований та зірваний напад на нього. Примітно, що першим про нього повідомила не поліція, не податкова, а особисто Гетманцев. Нібито зловмисники намагалися «помститися» Сокуру за «втрату бізнесу». «Підозрюваних» навіть затримали, але ця справа нічим не завершилася — не дивлячись на ніби-то її розкриття по «гарячих слідах».

Паралельно, Гетманцев намагається дистанціюватися від Сокура. Публічно вони востаннє з’являлися разом на економічному форумі у червні 2023 року.

Майстер 7%. Найголовніше завдання Сокура для Гетманцева — кришування схем на ПДВ

Незважаючи на скандальність згаданих вище схем з блокування податкових накладних та пряме блокування роботи підприємств через анулювання ліцензій, найприбутковішим «бізнесом» у спарці Гетманцев-Сокур є схеми навколо податку на додану вартість (ПДВ). І тут варто згадати зацікавленість Гетманцева у заміні в новому законопроєкті податку 1% з обороту юридичних осіб та ФОП 3-ї групи на підвищення ПДВ (а обсяг збільшення ще є предметом домовленостей). Чим вищим в Україні буде розмір ПДВ, тим більше на схемах зможуть заробити такі, як Гетманцев, які мають причетність до регулювання цих процесів.

Найбільші «заробітки» — на відшкодуванні ПДВ, яке повністю залежить від рішень, які в ручному режимі приймають податківці. Прямий зв’язок Гетманцева з цими схемами прослідковується не лише через Сокура, а й через колишню керівницю податкової міста Києва Оксану Датій, яку Гетманцев захищав навіть після того, як ДБР викрило на незаконному збагаченні на суму не менше 1,4 млн доларів. Саме над її списком бажань глузували у лютому 2023 року українці — мільйон доларів, соболина шуба, коштовний годинник Breguet, відпочинок на Мальдівах та висока посада у податковій.

За даними ДБР, Датій за гроші приймала рішення щодо невідповідності критеріям ризиковості платників податків для низки підприємств, що виводило у тінь понад 15 мільярдів гривень, а в іншому епізоді була причетна до незаконного відшкодування ПДВ, в результаті чого в тіньовий обіг потрапило понад 30 мільярдів гривень.

І Гетманцев захищав Датій, заявляючи, що не існує потреби для перезавантаження керівництва податкової.

«Всі знають, це не секрет, що пан Гетманцев поставив і керівника податкової служби чинного. І він чудово контактує з цією пані Датій, яку затримали. Це не секрет», – заявив редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов, зазначивши, що епізод з Датій — лише вершина айсберга.

«Прибрати бізнес зі списку ризикованих вартує 3-4 тисячі доларів. Прискорене відшкодування білого ПДВ коштує 10%, а чорного — близько 30%. Вся система була побудована таким чином, щоби підприємець змушений був просити щось податкову. В цьому і є вся економічна логіка корупції», — пояснив голова Ради Коаліції бізнес-спільнот за модернізацію України Андрій Длігач.

Бізнесмени з різних сфер підтверджують «розцінки», які навів Длігач, а також незалежно один від одного називають, що безпосередньо до Гетманцева йде 7% від працюючих схем щодо відшкодування ПДВ. Саме тому Гетманцев зацікавлений як у збереженні існуючої мережі «своїх» керівників у податковій, над якими стоїть його міньйон Сокур.

«Або труси вдягніть, або хрестик зніміть»

Схема із в.о. керівників податкової, включно з Євгенієм Сокуром у вищому керівництві дозволяє Гетманцеву контролювати фінансові потоки та схеми. Вимоги бізнесу щодо усунення Гетманцева або Сокура із займаних посад, незважаючи на всі скандали, залишаються проігнорованими з боку Кабміну, Офісу президента та керівництва парламенту. Сокур у статусі в. о. працює понад два роки і якими такими досягненнями він може похвалитися на своїй посаді? Десятками закритих підприємств та мільярдами, які недоотримав бюджет України під час війни?

При цьому Гетманцев лобіює збільшення податкового навантаження на бізнес та громадян, яке одразу позначиться на рівні цін на товари й послуги, отримавши більше можливостей для схем з відшкодування ПДВ, які Сокур продовжить прикривати, тиснучи на підприємства та бізнесменів, які зважуються не мовчати. З одного боку — сказочки про інтереси держави, а з іншого — чорні схеми, відкати, закриття бізнесу, недоотримання податків. Як у старому анекдоті, коли правоохоронці під час облави виявили у сауні священика із дівчатами легкої поведінки й опер каже: «Шановний, або труси вдягніть, або хрестик зніміть».

І поки Сокур залишається у керівництві податкової жодні «косметичні» реформи та зміни не прикриють корупційної суті існуючої системи.

У цій історії є ще один цікавий момент, чи знає Президент Зеленський про всі ці протизаконні та шахрайські оборудки, передусім з ПДВ, Гетманцева та Сокура? Якщо ні, то чим і, головне, де закінчать свій бізнес ці вправні общипувачі гусей?!

Джерело матеріала
loader
loader