У період сезонного загострення респіраторних захворювань та постійного контакту дітей з однолітками в школі або садочку підвищується ризик вірусного та бактеріального інфікування. Одним з поширених захворювань холодної пори року є ангіна, або гострий тонзиліт. Для своєчасного звернення до лікаря важливо знати, як розпізнати ангіну у дитини в домашніх умовах.
Причини виникнення дитячої ангіни
Основною причиною ангіни є інфекційні збудники — бактерії та віруси. Факторами, що можуть спричинити подальший розвиток захворювання, можуть бути:
- фізичний та психологічний стрес, зміна житлового середовища;
- перевтома;
- неправильне чи недостатнє харчування;
- пересихання носогорла через низьку вологість повітря;
- виснаження після інших хвороб.
Зазвичай здоровий організм здатний опиратися більшості мікроорганізмів, особливо якщо контакт з ними був епізодичним. Найчастіше захист імунітету знижується через тривале переохолодження, наприклад, після прогулянки в одязі, що не відповідає сезону або є нефункціональним. Під час ігор діти можуть голосно спілкуватися, багато бігати та пітніти, що збільшує ризик застуди.
Симптоми захворювання на ангіну у дітей
Своєчасне розпізнавання симптомів є ключовим для ефективного лікування ангіни та запобігання можливим ускладненням. Лікарі відзначають такі загальні прояви дитячого тонзиліту:
- підвищена температура тіла до 39 С°;
- сильний біль у горлі, пирхота;
- набряклість і почервоніння мигдаликів;
- збільшені лімфовузли;
- запалена слизова оболонка носа;
- слабкість організму, ознаки інтоксикації.
Ангіна в дітей відрізняється стрімким і гострим початком, первинне відчуття легкого нездужання в дитини швидко прогресує протягом кількох годин, перетворюючись на виражений інтоксикаційний синдром.
Деякі з цих симптомів очевидні та можуть бути виявлені без використання спеціальних діагностичних методів. Якщо ви помітили ознаки гострого тонзиліту в дитини, потрібно терміново звертатися до лікаря.
Діагностика та лікування ангіни в дитячому віці
Щоб визначити діагноз правильно та ефективно лікувати дитячу ангіну, необхідно проконсультуватися з отоларингологом (ЛОРом). Лікар огляне дитину та проведе необхідну діагностику. Основні види досліджень, що може призначити лікуючий педіатр або лікар-спеціаліст:
- експрес-тест на виявлення небезпечного збудника хвороби — стрептокока;
- загальний аналіз крові;
- мазок із зіва на дифтерію;
- мазок із задньої стінки гортані та мигдаликів.
Огляд лікаря необхідний, аби не пропустити випадок дифтерії, що є небезпечною для життя хворобою та нерідко спочатку протікає дуже подібно до ангіни.
Під час лікування важливо:
- забезпечити дитині відповідний режим та достатній відпочинок;
- регулярно провітрювати приміщення, у якому знаходиться хворий;
- споживати їжу за комфортної температури та пити теплі напої;
- зберігати результати аналізів вашої дитини та список ліків, що вона приймає.
Дотримання рекомендацій лікаря та правильне лікування ангіни в домашніх умовах може допомогти хворому одужати швидше та полегшити біль. Подальше спостереження є важливою частиною лікування та безпеки здоров’я дитини.
Настанова Міністества охорони здоров’я 00007. Фарингіт і тонзиліт
Луговська, Ю. В. Клініко-епідеміологічні особливості сучасних ангін. / Сумський державний університет, 2014.
Roos, Kristian. The diagnostic value of symptoms and signs in acute tonsillitis in children over the age of 10 and in adults. / Scandinavian journal of infectious diseases 17.3 (1985): 259-267.
Douglas, Robert M., et al. Acute tonsillitis in children: microbial pathogens in relation to age. / Pathology 16.1 (1984): 79-82.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.