Якщо у вас є певні проблеми з травленням, це може бути через чутливість до погано засвоюваних вуглеводів, таких як зернові та бобові. Проте, ви можете продовжити їсти ці продукти, якщо перед цим їх проростити.
Пророщені зерна та насіння здатні активувати свої корисні властивості та можуть покращити травлення і засвоєння поживних речовин. Про що ви могли не знати стосовно пророщених продуктів та які їх переваги для здоров’я, розповіли в Eat This, Not That.
Особливості пророщення
Пророщувати можна тільки насіння, оскільки цей процес активує їхні природні поживні речовини. Насіння, як і рослини, починають рости лише після дощу, коли вони отримують воду, що ініціює початок росту рослини. Процес пророщування відновлює природний цикл, надаючи їжі більше корисних елементів, що є ефективним способом максимізувати поживність продуктів.
Які продукти можна пророщувати
Включайте до раціону пророслих продуктів, такі як: насіння (кіноа, льон, чіа), цільні зерна (пшениця, ячмінь, овес), горіхи (мигдаль, волоські горіхи, кеш'ю) та бобові (нут, квасоля, горох). Вони збагачують раціон корисними речовинами та підтримують здоров’я.
Переваги пророщених продуктів:
1) Пророщування нейтралізує інгібітори ферментів
Насіння мають поживні запаси для підтримки розвитку ембріона до того, як зерно почне отримувати підживлення з ґрунту або сонця. Сире насіння містить інгібітори ферментів, які заважають розщепленню цих запасів. Під час проростання ці інгібітори нейтралізуються, дозволяючи ферментам активізуватися та розщеплювати крохмаль. А тому, пророщені горіхи, зерна та насіння можуть поліпшити здоров’я кишечника завдяки активним травним ферментам.
2) Пророщування покращує засвоюваність їжі
Ферменти насіння спрощують розщеплення крохмалю на прості цукри, що покращує засвоюваність їжі. Це допомагає уникнути проблем з травленням, оскільки складні цукри, які важко перетравлюються та можуть спричиняти гази, розщеплюються заздалегідь.
3) Зменшує вміст глютену
Пророслі зерна можуть бути корисні для людей із чутливістю до глютену, оскільки активовані ферменти частково його розщеплюють. Проте, для осіб з захворюванням тонкої кишки (целіакією) пророслі зерна, що містять глютен, залишаються непридатними для вживання.
4) Видаляє антипоживні речовини
Насіння і зерно містять фітинову кислоту, яка зв’язується з мінералами, такими як залізо, цинк, кальцій і магній, знижуючи їх біодоступність, ускладнюючи засвоєння в організмі. Однак, проростання і ферментація можуть допомогти розщепити фітинову кислоту, покращуючи засвоєння мінералів.
5) Збільшує поживну цінність
Пророщування насіння значно підвищує вміст вітамінів, зокрема В2, В5, В6 і навіть вітаміну С. Це також вивільняє антиоксиданти, покращує засвоєння мінералів, таких як фосфор, кальцій, залізо і магній, та збільшує рівень амінокислот та білків. При цьому, одночасно зменшується кількість жирів і вуглеводів.
6) Може допомогти діабетикам
Пророщені зернові та бобові можуть допомогти контролювати рівень цукру в крові, активуючи фермент PI3K, який разом з інсуліном регулює споживання глюкози. Вони також містять більше антиоксидантів, ніж не пророщені зерна, що допомагає знижувати окислювальний стрес та запалення, викликані високим рівнем глюкози.
7) Продукти готуються швидше
Пророщення частково розщеплює крохмаль в зерні або бобових. Це може скоротити час для приготування рису чи квасолі, а пророщену і зневоднену кіноа можна вживати сирою, як білкову альтернативу злакам.
8) Пророщений рис і макарони м'якші
Якщо вам не подобається смак коричневого рису чи макаронів з цільної пшениці через їхню хрусткість, спробуйте пророщені зерна. Вони мають текстуру, подібну до білої продукції, але з усіма поживними речовинами цільних зерен.
Чи варто пророщувати продукти?
Регулярне вживання не пророщених зерен та насіння може збільшити споживання фітинової кислоти, яка знижує всмоктування мінералів з їжі. Пророщування зерен зменшує рівень фітинової кислоти та покращує засвоєння мінералів. Це може бути важливо для веганів та вегетаріанців, але для тих, хто дотримується збалансованого харчування, ризик дефіциту мінералів менший.
РанішеOBOZ.UA розповів, про здорове поєднання, яке слід додати до раціону.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.
Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти OBOZ.UA гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.