Дослідження показує, що періодичне голодування може спровокувати ризик розвитку раку
Дослідження показує, що періодичне голодування може спровокувати ризик розвитку раку

Дослідження показує, що періодичне голодування може спровокувати ризик розвитку раку

У той час як попередні дослідження пов’язували періодичне голодування з такими перевагами, як зниження ваги та ризик деменції, нові дослідження на мишах вказують на потенційний недолік періодичних відмов від їжі: збільшення ризику раку. Це відкриття стало результатом попереднього дослідження, яке показало, що голодування мишей призвело до посилення регенеративних можливостей їхніх кишкових стовбурових клітин, захищаючи від травм і запалень.

Тепер міжнародна група дослідників визначила, що збільшення виробництва стовбурових клітин прискорюється, коли миші харчуються після голодування. Щобільше, їжа може вводити мутагени – такі сполуки, як гетероциклічні аміни в спаленому м’ясі, які можуть спричиняти генетичні мутації – що підвищує ризик розвитку ракових пухлин.

«Підвищена активність стовбурових клітин корисна для регенерації, але занадто велика кількість корисних речовин з часом може мати менш сприятливі наслідки», — каже біолог Омер Їлмаз з Массачусетського технологічного інституту (MIT).

«Голодування — це дуже здорово, але якщо вам не пощастило, і ви відновлюєте їжу після голодування, і ви піддаєтеся впливу мутагену, наприклад, обгорілого біфштексу чи чогось іншого, ви можете насправді збільшити свої шанси на розвиток ураження, яке може піти на розвиток раку».

Кишкові стовбурові клітини є одними з найбільш завантажених в організмі, постійно діляться та ростуть, щоб оновлювати кишківник кожні 5-10 днів. Такий високий рівень активності також означає більшу ймовірність аберацій, що спричиняють рак, і ця ймовірність ще більше зростає під час інтенсивного періоду після голодування, показує дослідження.

Команда визначила біологічний шлях під назвою mTOR, за допомогою якого працюють стовбурові клітини. Цей шлях бере участь у зростанні та метаболізмі клітин, і після голодування він збільшує виробництво малих молекул, званих поліамінами, які стимулюють проліферацію клітин.

Ці молекули є ключовими для того, щоб допомогти тілу відновитися та регенерувати після того, як воно було позбавлене поживних речовин та енергії, які постачає звичайна дієта. Проте дослідження показує, що ймовірність пухлин також зростає, особливо в умовах, більш сприятливих для розвитку раку.

«Ми вважаємо, що голодування та повторне годування — це два різні стани», — каже молекулярний біолог Массачусетського технологічного інституту Шінья Імада.

«У стані голодування здатність клітин використовувати ліпіди та жирні кислоти як джерело енергії дає їм змогу виживати, коли поживних речовин мало. І тоді це стан відновлення живлення, який дійсно стимулює регенерацію».

Попередні дослідження показали, що голодування та дієти, що імітують голодування, насправді можуть бути корисними для зниження ризику раку та потенційно навіть підвищити ефективність протиракової терапії. Проте ці дослідження зосереджувалися переважно на утриманні від їжі, не враховуючи потенційні наслідки порушення голодування.

Подальше дослідження може допомогти визначити способи сприяння вигодам, одночасно обмежуючи ризики. Як це часто буває в подібних дослідженнях, тваринні моделі можуть сказати нам дуже багато. Плюси і мінуси можуть бути абсолютно різними в нашому власному виді, що вимагає ще більше досліджень, щоб поглибити наше розуміння.

«Я хочу підкреслити, що все це було зроблено на мишах з використанням дуже чітко визначених ракових мутацій», — каже Їлмаз. «У людей це буде набагато складніший стан». Дослідження опубліковано в Nature.

Джерело матеріала
loader
loader