Регулярні фізичні вправи протягом місяців або років змінюють жирову тканину живота у людей з ожирінням, роблячи її здоровішою та більш здатною до ефективного накопичення жиру порівняно з тими, хто не займається спортом.
Дослідження показало, що ті, хто займається спортом протягом тривалого часу, демонструють покращені характеристики накопичення жиру, такі як збільшення кровоносних судин і мітохондрій, а також зменшення кількості колагену, який перешкоджає метаболізму, потенційно знижуючи ризик таких захворювань, як неалкогольна жирова хвороба печінки.
Зберігання жиру у тих, хто тренується, порівняно з тими, хто не тренується
Люди з ожирінням, які тривалий час займаються спортом, мають здоровішу жирову тканину живота і можуть накопичувати жир там ефективніше, ніж люди з ожирінням, які не займаються спортом. Про це свідчить нове дослідження, опубліковане сьогодні (10 вересня) у журналі Nature Metabolism , проведене групою дослідників з Мічиганського університету.
Дослідницька група також виростила жирову тканину в лабораторії з клітин, зібраних як у тих, хто займається спортом, так і у тих, хто не займається спортом, і клітини тих, хто займається спортом, перетворилися на тканину, яка накопичувала жир ефективніше.
Вплив регулярних фізичних вправ на накопичення жиру
«Наші результати показують, що, окрім того, що регулярні фізичні вправи протягом кількох місяців або років є засобом витрати калорій, здається, змінюють вашу жирову тканину таким чином, що дозволяє зберігати жир у вашому тілі більш здоровим, якщо або коли ви відчуваєте деяке збільшення ваги… як майже всі, коли ми старіємо», – сказав головний дослідник Джеффрі Горовіц, професор науки про рух у Школі кінезіології UM.
Дослідники хотіли побачити вплив років регулярних фізичних вправ на жирову тканину, але дуже важко спланувати дослідження, щоб відстежити це в довгостроковій перспективі. Натомість вони порівняли дві групи дорослих із ожирінням: 16 людей, які повідомили, що займалися принаймні чотири рази на тиждень протягом принаймні двох років — середній показник склав 11 років; і 16 людей, які ніколи не займалися регулярними фізичними вправами, але збігалися за іншими параметрами, як-от жирова маса, вага та стать. Команда взяла зразки жирової тканини живота прямо під шкірою в обох груп.
Розширені можливості накопичення жиру у тих, хто займається спортом
Вони виявили, що ті, хто займається спортом, мають чіткі структурні та біологічні характеристики жирової тканини, які збільшують здатність до накопичення жиру. Ті, хто не займався спортом, не мали таких характеристик. Зокрема, у тих, хто займається спортом, було більше кровоносних судин, мітохондрій і корисних білків, а також менше типу колагену, який може перешкоджати метаболізму, і менше клітин, які викликають запалення.
Це важливо, оскільки найздоровішим місцем для зберігання жиру є жирова тканина безпосередньо під шкірою, де були взяті зразки, яка називається підшкірною жировою тканиною. Збільшення здатності накопичувати жир тут за допомогою вправ зменшує потребу накопичувати жир у нездорових місцях, наприклад, у жировій тканині навколо органів або в самих органах.
«Порівняно з нашим попереднім дослідженням, у якому ми досліджували вплив тримісячних тренувань на жирову тканину, ми загалом бачимо, що ці відмінності більш сильні у людей, які регулярно займаються спортом роками, порівняно з тими, хто не займається спортом», — сказав Горовіц.
Наслідки для збільшення ваги та здоров’я
Важливо зазначити, що збільшення здатності накопичувати жир не означає збільшення жиру, яке вимагає переїдання.
«Це означає, що якщо або коли люди набирають вагу, цей надлишок жиру буде більш «здоровим» зберігатися в цій ділянці під шкірою, а не в жировій тканині навколо їхніх органів (вісцеральний жир) або накопичення жиру в самі органи, такі як печінка чи серце».
Більш широкі наслідки для здоров’я та подальші дослідження
Одним із захворювань, спричинених нездоровим накопиченням жиру, якому приділяють більше уваги в США та інших країнах, є неалкогольна жирова хвороба печінки, яка найчастіше виникає у людей із надмірною вагою або ожирінням. Надлишок жиру накопичується в печінці і може спричинити такі захворювання, як цироз (найчастіше спостерігається при алкоголізмі) або рак.
Горовіц сказав, що важливо проводити довгострокові дослідження, щоб відстежувати людей, коли вони починають і підтримувати програму вправ протягом кількох років, щоб побачити, як змінюється їхня жирова тканина, навіть якщо вони не змінюють кількість жирової тканини. Також важливо знати, чи існує тип або інтенсивність вправ, які забезпечують кращу реакцію на зміну жирової тканини.
Дослідження функціональних відмінностей у жировій тканині
У подальших дослідженнях команда також перевірить, чи по-різному функціонує жирова тканина, вирощена у людей, які займаються спортом, і тих, хто не займається спортом, і чи існують інші відмінності, пов’язані зі здоров’ям, які можуть вплинути на здоров’я тканини та людини, від якої походять клітини.