Виноград, який не тільки приносить смачні плоди, але й слугує прикрасою саду, потребує догляду не тільки влітку. Оскільки це вельми теплолюбна культура, суворі зими він переносить погано, тож потребує укриття.
Чим захистити свою лозу від холоду, розповіло видання "Світ рослин". Ось кілька матеріалів та способів, які допоможуть вам у цьому.
Земля
Лозу від холоду можна укрити просто в землі. Для цього потрібно прокопати канавки і вкласти її у них, накривши зверху шаром ґрунту або дернини. Таке накриття облаштовують, щойно почнуться заморозки. А за 3-4 тижні досипають зверху ще один шар землі аналогічної товщини.
Сніг
Якщо взимку багато снігу, то накривати виноград можна і ним – він добре захищає від холоду, а в процесі танення насичує землю вологою. Лозу варто ховати у заметі, але він при цьому має бути не менше 50 см заввишки. Пагони укладають не прямо на сніг, а на дошки та решітки і закріплюють, щоби вони не з’їхали. Сніг на таке накриття потрібно періодично підкидати.
Солома
Товстий шар соломи теж може гріти виноград узимку. Дочекайтесь перших заморозків, укладіть лозу на дошки і накрийте соломою, щоби вона була приблизно 20 см завтовшки. За 2-3 тижні зверху потрібно буде додати ще 20 см соломи. При цьому такий покривний матеріал є легким і його може здути зимовим вітром. Щоби цього не сталось, солому закріплюють агроволокном, дугами або присипають снігом.
Шифер
Залишки шиферу теж використовують для захисту винограду. Ним накривають лозу, викладену в захисні земляні канавки приблизно 20 см завглибшки. Рослину обгортають мішковиною, укладають у ці канавки, прикривають шифером і засипають землею.
Агроволокно
Якщо зима тепла або клімат у вашій місцевості м’який, накриття агроволокном може цілком вистачити. Втім, і в більш суворих умовах воно впорається, якщо засипати зверху накриття мульчею. Використовувати матеріал можна для обгортання лози прямо на опорах, обгортати ним пагони, а потім вкладати їх на землю, або класти агроволокно поверх присипаної соломою, опалим листям чи іншою органічною мульчею лози.
Опале листя
Щоби використати цей варіант накриття для винограду, переконайтесь, що ви зібрали тільки здорове листя – без слідів хвороб та шкідників. Зберігайте його у мішках, поки не настануть заморозки, тобто до моменту, коли воно безпосередньо знадобиться.
Хвойний лапник
Ще один вид органічної мульчі, який добре гріє виноград узимку. При цьому його можна вкладати на лозу всього одним шаром. Для більшого захисту ялиновий або сосновий лапник можна вкрити шаром агроволокна.
Руберойд
Цей накривний матеріал підійде тільки для використання в теплу та малосніжну зиму. Ним накривають канавки, в які вкладають загорнуту в мішковину лозу.
Тирса
Тирсу потрібно використовувати для накривання винограду з обережністю, адже вона сильно вбирає вологу, що може стати згубним для бруньок на лозі. Саме тому почати потрібно з того, що посипати землю навколо рослини параізолом, далі зверху на лозу вкласти хороший шар тирси і накрити її додатково матеріалом, який захистить від потрапляння зайвої води – шифером, дошками, тощо.
Раніше OBOZ.UA розповідав, як правильно саджати тюльпани восени.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.