Сомнолог Костянтин Зуєв - про проблеми зі сном під час війни: антидепресанти можуть не допомогти
Сомнолог Костянтин Зуєв - про проблеми зі сном під час війни: антидепресанти можуть не допомогти

Сомнолог Костянтин Зуєв - про проблеми зі сном під час війни: антидепресанти можуть не допомогти

Сьогодні здоровий сон – розкіш. Третій рік українці не почуваються у безпеці, тому й сон - не сон, а дрімота. Якось наш організм адаптувався до виття сирен, але на 100% звикнути до ситуації за вікном навряд чи можливо. Та й «мирні» проблеми зі сном (через хвороби, наприклад) теж ніхто не скасовував. Чому виникають проблеми зі сном? Що таке "кар'єра" хворого на інсомнію? Коли з безсонням можна впоратися самостійно, а в яких випадках потрібен лікар? Про це Коротко про розповів кандидат медичних наук, сомнолог та ендокринолог Костянтин Зуєв.

Яким має бути здоровий сон

 Сомнолог та ендокринолог Костянтин Зуєв. Фото: instagram.com/dr.zuiev.somnolog

Сомнолог та ендокринолог Костянтин Зуєв. Фото: instagram.com/dr.zuiev.somnolog

- Костянтине Олександровичу, наскільки актуальна сьогодні проблема розладу сну в Україні? Через обстріли, повітряну тривогу, роботу ППО багато хто прокидається серед ночі, потім не може заснути - в результаті почувається розбитим протягом дня.

– Проблема безсоння досить актуальна і в Україні, і у світі. За статистикою, 5% населення страждає на порушення сну. Це захворювання зустрічається так часто, як і цукровий діабет. У сьогоднішніх обставинах виспатися стало ще складніше.
- Чи почали до вас частіше звертатися люди після початку війни?

– Сьогодні причин для порушення сну більше, ніж до війни. Організм по-різному реагує на стрес - у когось викликає розлад кишечника, в інших - біль у серці, у когось - задишку. І, звичайно, є люди, які реагують на обстріли та тривоги порушенням сну. Водночас потрібно розуміти, якщо людина не має хвороб сну - спати вона буде за будь-яких умов. Звичайно, через постріли та тривоги гірше, але в цілому ці люди здорові, вони не реагуватимуть на стрес порушенням сну.

Я не помітив, щоб до мене, як до сомнолога, почали звертатися частіше, але, цілком можливо, люди більше звертаються до інших фахівців. Як правило, людина з порушенням сну не шукатиме сомнолога: не всі знають про таку спеціальність, її у нас немає в переліку лікарів. Лікар загальної практики не направить людину до сомнолога. Швидше, до невролога та психіатра.

- Яким взагалі має бути хороший сон (може, багато хто вже забув)?

– Є певні параметри. Здорова норма: на засинання має йти не більше 30 хвилин, на сон – 7-8 годин, прокинутися потрібно бадьорим, мати нормальну працездатність. Ми можемо говорити про порушення сну лише тоді, коли і сон порушений, і, коли ми не спимо, знижується працездатність.

Симптоми розладу сну

– А як зрозуміти, що ти не просто не виспався, а в тебе розлад сну?

– Розладів сну досить багато, але якщо говорити про три найчастіші – це інсомнія, синдром обструктивного апное сну (СОАС) та синдром неспокійних ніг.

Порушення сну при інсомнії (безсонні) бувають такі:

  • Пресомнічні: людина більше 30 хвилин не може заснути.
  • Інтрасомнічні: часті нічні пробудження від найменших подразників, після яких довго не вдається заснути.
  • Постсомнічні: раннє пробудження з неможливістю заснути до ранку. 

При інсомнії протягом дня людина відчуває втому, сонливість, виникає зниження працездатності. Усе це симптоми інсомнії.

Синдром обструктивного апное сну – це зупинки дихання (апное) під час сну, які відчуває сам пацієнт або помічають його домашні. Наприклад, дружина бачить, як чоловік задихається уві сні, боїться за його життя – починає будити, щоб він прокинувся та почав дихати. Зупинки дихання часто супроводжуються хропінням.

При апное сну є западання язика та м'якого піднебіння. Вони перекривають дихальні шляхи – людина задихається. Причина – генетично обумовлені особливості будови ротоглотки, коротка шия, ожиріння. Факторами ризику апное є куріння, надмірне вживання алкоголю.

При апное людина не може заснути глибоко, сон поверхневий, неглибокий. Виникає денна сонливість – людина може заснути за кермом, потрапити в ДТП. Порушення життєдіяльності пов'язані з неякісним і неглибоким сном.

Ще один наслідок апное - підвищення артеріального тиску: людина на адреналіні всю ніч. Також можуть бути часті підйоми до туалету вночі. Ці пацієнти часто звертаються до уролога, лікують неіснуючі простатити. Але якщо немає аденоми та діабету, потрібно поставити запитання: чи не апное це? Запитати домашніх: я сплю без хропіння? Якщо хропіння є – йти на діагностику сну.

Ще одна поширена проблема розладу сну - синдром неспокійних ніг: людина при засинанні відчуває дискомфорт в ногах, який минає, коли рухаєш ногами, – в результаті людина не може заснути, порушується засинання.

Є безліч інших порушень, коли людина розмовляє уві сні, рухає руками тощо. Це і парасомнії: і сноговоріння, і сноходіння, і кошмарні сновидіння. Перелік порушень дуже великий.

Через поганий сон людина може вдень заснути за кермом і потрапити у ДТП. Фото: connectedautomateddriving.eu/

Причини та наслідки розладу сну

– Як впливають розлади сну на здоров'я?

– Згідно з дослідженнями, розлади сну збільшують ризик виникнення серцево-судинних захворювань, інфарктів, інсультів. При зменшенні тривалості сну зростає ризик ожиріння, і, як наслідок, можна захворіти на цукровий діабет другого типу. Порушуються ментальні здібності - страждає короткочасна та довготривала пам'ять, знижується здатність до навчання, виникають розлади ШКТ.

Ночами наш мозок "закривається" від навколишнього світу, а ті його відділи, які відповідають за мову, пам'ять та рухи, перемикаються на обробку інформації з внутрішніх органів. Це так звана вісцеральна теорія сну. Коли людина спить, її мозок налагоджує функцію нервової системи та внутрішніх органів – печінки, серця, жовчного міхура тощо. Відповідно, від нестачі сну страждають внутрішні органи – і це доведено.

Тривала відсутність сну взагалі призводить до смерті. Перші досліди, які проводилися з депривацією (позбавлення) сну, виглядали так: тваринам не давали спати – і вони гинули.

Є дослідження, згідно з якими міста у Греції, що відмовилися від сієсти внаслідок урбанізації, зіткнулися з тим, що у людей різко зросла кількість інфарктів та інсультів. Здавалося б, просто забрали денний сон у людей, у яких він був століттями...

- Окрім зовнішніх причин, які внутрішні причини можуть спричинити неякісний сон?

- Безсоння або інсомнія, буває первинною та вторинною.

Первинна інсомнія – це порушення сну без причини. Чому людина не спить? Тому що має до цього схильність, бо її організм так реагує на стрес.

Вторинна – коли людина не спить через якусь хворобу – радикуліт, діабетичні болі в ногах, головні болі. У цьому разі потрібно лікуватись у профільного фахівця. Коли полегшає зі спиною, наприклад, тоді й сон налагодиться.

Якщо йдеться про первинну інсомнію – тут потрібен сомнолог, це його "парафія". Це окреме захворювання у міжнародній класифікації захворювань, що потребує специфічного лікування. Також може підійти лікар, який має досвід у лікуванні хвороб сну.

На жаль, у нас вважають, що інсомнія – це депресія, давайте лікувати її антидепресантами. І людині дають антидепресанти, але не дають найголовнішого - когнітивно-поведінкової терапії. У таких випадках люди погано одужують, більшість не отримують очікуваного результату – і в цьому велика проблема.

Не читайте перед сном новини і взагалі краще не користуйтесь гаджетами за годину до сну. Фото: pexels.com

Сон та фармакологія: не всяка таблетка допоможе

- Виходить, не всі лікарі обізнані, як правильно лікувати первинну інсомнію?

- На жаль, так. Більшість зосереджуються на фармакотерапії. Є навіть така термінологія – "кар'єра" хворого на інсомнію. Що це означає? Рух від одних таблеток до інших.

Наприклад, хворіє людина на інсомнію. Що вона робить? Іде до аптеки. Бере валеріану, комбіновані препарати з трав, мелатонін, препарати від інсомнії без рецепта - ефекту немає. Далі іде до лікаря. Лікар каже: “У вас депресія. Візьміть антидепресант”. Перший не спрацював, другий, третій... Потім йде нейролептик... І так людина рухається від одного препарату до іншого. Нарешті вже нічого не працює - людина залишається без результату. Це і називається “кар'єрою” хворого на інсомнію. На жаль, здебільшого так і відбувається.

- А як це має бути? Чого не вистачає у фармакологічному лікуванні безсоння?

- Когнітивно-поведінкової терапії інсомнії (КПТ-І). У всьому світі в такий спосіб лікують первинну інсомнію.

- До речі, де ви навчалися, як можна стати сомнологом, якщо в Україні немає такої спеціальності та лікарів?

– За кордоном. Вивчитися на сомнолога може лікар будь-якої медичної спеціальності. У світі найчастіше сомнологією займаються неврологи. Але взагалі навички роботи з патологією сну може і повинен мати будь-який лікар.

Сьогодні зобов'язали всіх лікарів терапевтичного профілю пройти курс психіатрії. Але щоб зобов'язати навчитися і розбиратися в порушеннях сну - такого немає. Тому більшість лікарів по-аматорськи підходить до лікування цієї патології - і результати відповідні.

- У випадках, коли людина не висипається через фізіологічні явища, когнітивно-поведінкова терапія допоможе?

- Можливо. Але тут головне - лікувати основне захворювання. Щодо синдрому неспокійних ніг є таблетки, які чарівно допомагають. Людина може десятиліттями погано спати, але якщо потрапить до фахівця, він призначить потрібну пігулку – і питання вирішено. Просто як диво.

Сном потрібно займатися на регулярній основі

– А як бути, коли не вдалося вночі нормально поспати через тривоги чи вибухи? Чи допоможе в таких випадках почуватися бадьорішим сієста?

– Звичайно, це науково встановлений факт: денний сон – це завжди добре. Але не більше пів години.

Якщо людина одну ніч не спала внаслідок якогось стресу – візьмемо нашу воєнну ситуацію – перше, що треба розуміти: нічого трагічного для здоров'я не станеться. Наступної ночі ця людина спатиме міцніше. А от якщо так спати регулярно – це погано і матиме наслідки для здоров'я.

Також потрібно розуміти, що будь-який пропуск сну негативно вплине на концентрацію уваги. Водії після однієї безсонної ночі вестимуть автомобіль так, як після вживання певної кількості алкоголю.

Хворим на інсомнію ми говоримо, що потрібно займатися сном на регулярній основі, тоді все буде добре: пацієнти надто турбуються через те, що поганий сон руйнує їхнє життя, і це додає нервозності, що, знову-таки, заважає заснути.

– Значить, є випадки, коли можна налагодити сон самостійно, а є - коли без фахівця не обійтися. У тих випадках, коли можна налагодити сон самотужки, чи можна пити мелатонін?

– З гострою інсомнією пацієнти рідко приходять, але якщо вона триває більше трьох місяців, то вже вважається хронічною інсомнією – тут без фахівця не обійтися.

Є також розлади сну, пов'язані з позмінною роботою. Це, наприклад, пожежники, лікарі на чергуваннях, поліцейські, працівники складських приміщень, шахтарі, працівники металургійних заводів. У таких випадках розлади сну виникають через те, що кілька разів на тиждень люди змушені не спати ночами. Тут добре працюватиме мелатонін та світлотерапія. Спеціальні лампи 1000 люкс допомагатимуть прокидатися людині вранці, мелатонін - засипати ночами. Але як препарат для лікування інсомнії мелатонін є малоефективним.

- Чи не завдасть шкоди самостійний прийом мелатоніну? Є думка, що свій мелатонін перестає вироблятися достатньо, якщо його пити.

- Ні, такого нема. Прийом мелатоніну не нашкодить. Інше питання, чи буде користь? Залежить від причини розладу сну.

Через часті нічні тривоги українці змушені переривати свій сон, щоб добігти до укриття. Фото: comments.ua

А що ще

Що робити, щоб заснути було легше

  • Протягом дня більше рухайтеся, корисні прогулянки на свіжому повітрі (чим більше - тим краще).
  • Якщо відчуваєте вдень напад сонливості, то при нагоді подрімайте (до пів години).
  • Подбайте про інформаційну гігієну протягом дня, особливо у другій половині. 
  • Зменшіть споживання кофеїновмісних напоїв після 15:00.
  • Їжте не пізніше 21:00.
  • Приберіть будь-які подразники - звуки та світло (вимкніть нічники, телевізор, комп'ютер).
  • Провітріть кімнату перед сном, переконайтеся, що у вас тепла постіль.
  • Перед сном постарайтеся обмежити будь-які джерела світла.
  • У ліжку максимально розслабтесь. Сконцентруйтесь на диханні, закрийте очі.
Теги за темою
Здоров'я
Джерело матеріала
loader
loader